Co dát do leča?

Co se dává do leča

Potřebujete jen pár cibulí, letních paprik a letních rajčat; k tomu už jen lžíci sádla nebo oleje a špetku soli. No a na závěr pár vajec. Lečo vznikne, když v horkém tuku opečete pokrájenou zeleninu ve správném pořadí.
ArchivPodobné

Jak se dělá správně lečo

Na sádle orestujte nadrobno nasekanou cibuli, přidejte na plátky nakrájenou klobásku a orestujte. Přidejte na proužky nakrájenou papriku, na menší kousky nakrájená rajčata, osolte, opepřete a přiklopené nechte dusit asi 5 minut. Poté vmíchejte rozšlehaná vejce a nasekanou petrželku.
Archiv

Jak se dělá lečo do sklenic

Do hrnce dáme olej, vsypeme cibuli a papriky, podusíme pod poklicí, až pustí dostatečně tekutiny. Potom přidáme rajčata, opět podusíme, osolíme a osladíme, nakonec dáme malý, tj. 200 g kelímek hořčice a opět provaříme. Ještě vroucí plníme do sklenic, zavíčkujeme a postavíme dnem vzhůru – jako při marmeládě.

Jak zahustit lečo

Stačí uzeninu nahradit polotovarem z bílků (koupíte pod obchodním názvem Šmaky) nebo kuřecím masem. Zahustit pak můžete místo celým vejcem nebo jen bílkem. Nebo vejce nedávejte vůbec (ostatně v tradičních maďarských receptech vejce vůbec nejsou).

Jak vylepšit lečo

Základem úspěchu je zeleninu moc nerozvařit a vajíčko vmíchat v ten pravý moment a správně, aby z leča nakonec nebylo jen zvláštní pyré. A když přidáte trochu červených fazolí, bude jídlo bohaté i na bílkoviny – i bez obligátní klobásy nebo salámu.

Co s přebytkem paprik

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zpracovat papriku a uchovat ji na zimu, je mrazení. Papriku očistěte, pokrájejte na nudličky nebo kostky, dejte do nádob či igelitových sáčků a zamrazte. Na plněnou papriku dejte zamrazit očištěné celé papriky, zbavené jaderníků.

Jak dlouho se Zavařuje lečo

Jak zavařit lečo

Na utěrku položíme uzavřené sklenice. Hrnec uzavřeme. Při mírném varu sklenice v hrnci vaříme po dobu 20 minut. Poté sklenice narovnáme na ručník, přikryjeme druhým ručníkem a necháme "dojít" – odkryjeme je až po zchladnutí.

Jak zavařit rajčata na lečo

V kastrolu zahřejeme olej a dáme tam na cibuli papriky, které osolíme a dáme dusit. Rajčata spaříme horkou vodou a oloupeme slupku, pak je nakrájíme na kousky a přidáme k paprikám a ještě chvíli podusíme. Ještě horké plníme do skleniček a sterilujeme 20 minut při 85 stupních.

Jaké papriky do leča

Postup přípravy

V první řadě je potřeba říct, že budeme potřebovat dobrá červená a voňavá rajčata a také pěkné zelené papriky. K nim pak také bílou cibuli a dobrá vajíčka. Do pánve dejte rozpustit sádlo nebo olej a nechte na něm zesklovatět nejprve cibuli.

Jak dlouho se Zavaruje lečo

Papriku nakrájíme na proužky, cibuli na půlkolečka, rajčata můžeme oloupat (ale nemusíme) a taky nakrájíme. Pak se všemi ostatními přísadami dáme na olej podusit. Až zelenina pustí šťávu a trochu změkne (nerozvaříme), plníme do sklenic a ještě sterilujeme 20-25 minut na 85 °C.

Jakou papriku do leča

Postup přípravy

V první řadě je potřeba říct, že budeme potřebovat dobrá červená a voňavá rajčata a také pěkné zelené papriky. K nim pak také bílou cibuli a dobrá vajíčka. Do pánve dejte rozpustit sádlo nebo olej a nechte na něm zesklovatět nejprve cibuli. K ní pak přidejte papriku a duste ji cca 10 minut do měkka.

Jak se jí lečo

Lečo je letní klasika, rychlé a jednoduché jídlo, do kterého vhodně využijeme sezónní zeleninu. Můžeme je podávat s pečivem nebo s bramborami.

Odkud je lečo

Pochází z Maďarska, kde se mu správně říká lecsó. Je to taková maďarská klasika, připravuje se buď jako hlavní jídlo nebo jako lehká příloha k masu. Aby bylo lečo opravdu originál maďarské, měli byste vynechat vajíčka, za to nešetřit při kořenění pálivou maďarskou paprikou.

Jak urychlit zrání paprik

Papriky: Zaštípněte vršek, dbejte o teplotu

Paprikám při výšce cca 30 cm zaštípněte vrcholový pupen. Pokud je pěstujete volně, letos jim je zima, třebaže v předchozích letech se jim mohlo dařit. Pokud i tak nějaké plody nasadily, jen se jim nechce zrát, pokuste se zbudovat provizorní foliový kryt.

Jak dlouho se sterilizují papriky

Proložíme je opláchnutým kořením a případně plátky cibule, zalijeme lžičkou oleje, nálevem, uzavřeme víčky a sterilujeme: zahříváme je na teplotu 85 °C a při této teplotě sterilujeme sklenice o obsahu 0,7 až 0,9 litru 25 minut, o obsahu 0,5 litru 20 minut. Po sterilaci sklenice vyjmeme a necháme vychlandout na plechu.

Jak oloupat cibulky na zavařování

Cibuli vložíme do cedníku nebo mísy s otvory. Svaříme přiměřené množství vody a cibuli vroucí vodou vydatně prolijeme. Případně cibule do horké vody na dvě minuty namočíme a scedíme. Po zchladnutí jde změklá slupka lépe oloupat a cibule také méně štípe do očí.

Jak zavařit lečo na zimu

V kastrolu zahřejeme olej a dáme tam na cibuli papriky, které osolíme a dáme dusit. Rajčata spaříme horkou vodou a oloupeme slupku, pak je nakrájíme na kousky a přidáme k paprikám a ještě chvíli podusíme. Ještě horké plníme do skleniček a sterilujeme 20 minut při 85 stupních.

Jak uchovat lečo na zimu

Jak mrazit lečo na zimu

Kromě zavařování můžete lečo i mrazit. Ze začátku postupujte stejně, ale pak nechte lečo zcela vychladnout. Nebudete ho přesunovat do sklenic, ale zcela studené lečo dejte do mrazicích sáčků vložených do hranaté plastové misky.

Jak se loupe paprika

Pokud potřebujeme papriku bez slupky, můžeme ji snadno oloupat speciální škrabkou se zoubky. S obyčejnou škrabkou to jde sice také, ale škrabka po hladké slupce často klouže. Škrabkou se zoubky oloupete i hladkou papriku docela snadno, podobně to funguje i u rajčat.

Jak se dělá Čalamáda

Zelí, papriky a mrkve očistíme a nakrájíme na tenké proužky, cibuli a salátové okurky nakrájíme na tenké plátky. Zeleninu dáme do velké mísy, osolíme, přidáme koření, zalijeme octem, důkladně promícháme a necháme 5 – 6 hodin odstát. Poté rozdělíme do sklenic, dobře zatlačíme a dolijeme šťávou až k hrdlu.

Jak připravit lečo do mrazáku

Rajčata a papriky můžeme jednoduše nakrájet a narovnat společně do mikrotenových sáčků, zagumičkovat a uložit do mrazničky. Cibuli mrazit nemusíme, ta vydrží bez mražení a nemusí zbytečně zabírat místo, navíc je levná proti vzácnější plodové zelenině.

Kdo vymyslel lečo

Pochází z Maďarska, kde se mu správně říká lecsó. Je to taková maďarská klasika, připravuje se buď jako hlavní jídlo nebo jako lehká příloha k masu. Aby bylo lečo opravdu originál maďarské, měli byste vynechat vajíčka, za to nešetřit při kořenění pálivou maďarskou paprikou.

Proč se lečo jmenuje lečo

etymologieEditovat. Z maďarského lecsó, kde má pokrm svůj původ.

Jak se pozná že je zralá paprika

Nejlepším indikátorem zralosti je u papriky barva plodů. Ta se obvykle v průběhu zrání mění ze zelené do červené. U některých odrůd se však mohou vyskytnout v různých stádiích zralosti i jiná zbarvení.

Co s paprikou na zimu

Jak uchovat papriky Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zpracovat papriku a uchovat ji na zimu, je mrazení. Papriku očistěte, pokrájejte na nudličky nebo kostky, dejte do nádob či igelitových sáčků a zamrazte. Na plněnou papriku dejte zamrazit očištěné celé papriky, zbavené jaderníků.