Co dát do septiku?

Co nepatří do septiku

Do septiku nepatří ani žádné hygienické potřeby kromě toaletního papíru. Podobně jako tuk působí na bakterie i zahradní a úklidové chemikálie a lepidla, ale také agresivní WC a koupelnové čističe. Bakterie do septiku vám také pročistí vodu. Tu pak můžete bez obav použít například na zalévání zahrady.

Čím rozpustit septik

Žumpex je ideálním prostředkem určený pro žumpy, septiky, jímky, čistírny odpadních vod i suchá WC. Intenzivně odstraňuje zápach a rozpouští tvrdé krusty i mnohaleté usazeniny ze stěn potrubí, kterým protéká. Dále rozkládá kal a výrazně tak prodlužuje intervaly odvozu fekálíí.

Jak dezinfikovat septik

Septik vyčistěte tlakovou vodou a ošetřete dezinfekcí (například savem). Stěny nádrže a poté i dno je nutné natřít první vrstvou hydroizolačního nátěru, kterou je třeba nechat zasychat po dobu minimálně 24 hodin. Během této doby musí nádrž zůstat odvětrávaná.

Co do septiku proti zápachu

Bacti ZS je přípravek určený pro rozklad organických nečistot, usazenin a kalů v žumpách a septicích. Působením této směsi bakteriií a enzymů dochází ke zkapalnění pevného organického odpadu, který se změní v nezapáchající kapalinu. Kapalinu lze posléze odčerpat čerpadlem. Pokud má septik přepad, kapalina odteče.

Jak často se musí vyvážet septik

Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí. Poté si nezapomeňte uschovat potvrzení o pravidelném vývozu septiku pro případ kontroly. Za špatnou likvidaci odpadních vod můžete dostat pokutu ve výši deseti tisíc korun.

Jak se starat o septik

Septik je nutné vyvážet a čistit, protože obvykle má odvod do kanalizace nebo přes filtr do půdy. Částečně přečištěná voda z něj tedy odtéká a může být případně i znovu využívaná jako užitková voda. Proto je nutné, aby se při jeho provozu dodržovaly kanalizační předpisy.

Co je Aktivator septiku

Wc net Aktivátor septiků je biologický přípravek, který díky koncentrovanému složení zvyšuje účinnost enzymů, které lépe rozpouští tuhé složky odpadu, čímž zabraňuje tvorbě usazenin a vniknutí zápachu do domu.

Jak vyčerpat septik

Pro neustálý rozklad organické hmoty je vhodné enzymatický a bakteriální přípravek aplikovat opakovaně, a to zhruba jednou měsíčně. Díky tomu tak docílíte neustálé obnovy a zachování optimálního množství bakterií, enzymů v žumpě a septiku a můžete si užívat pobyt kolem svého domu bez zápachu.

Co s kalem ze septiku

Jedinou možností zůstává pak odvoz uvedených materiálů na velké ČOV obsahující jímku primerního kalu, odkud je uv. kal odváděn do vyhnívací nádrže.

Co se Starou jímkou

Stará jímka lze využít praktičtěji

Jak se dočtete níže, zbavit se žumpy lze několika způsoby. Buď ji můžete úplně “odstranit” zasypáním nebo využít žumpu pro akumulaci dešťové vody, tedy jako retenční nádrž či do ní v ojedinělých případech osadit čistírnu či septik.

Jak poznat že je plný septik

Jak poznat, že je septik plný

V případě, že vám septik zapáchá i když je zavřený, něco není v pořádku. Další indikací je slabý odtok přímo v domácnosti. Pokud se tento jev vyskytuje u více odtoků, bude problém v septiku. Plný septik také poznáte, tak že přetéká a kolem poklopů jsou kaluže hnědé vody.

Jak aktivovat septik

Poměr je vždy uveden na obalu přípravku, obecně ale lze říct, že na jednu plnou odměrku potřebujete 2 litry vody. Produkt ve vodě promícháte a necháte několik minut (30 až 45 minut) aktivovat. Až po uplynutí stanovené doby můžete aktivátor septiků nalít do WC či jiného odpadu.

Co to je aktivátor

Aktivátor je katalyzátor, který díky zvýšení pH umožňuje rychlou polymeraci vteřinových lepidel nanesených i v silné vrstvě na nesavých površích. Aktivátor je většinou dodáván ve formě sprejů, nebo ve formě tektiny a nanášecího štětečku.

Jak daleko septik od domu

Vzdálenosti mezi žumpou a sousední budovou stanovuje ČSN 75 6081 „žumpy“. Odstupová vzdálenost vnější stěny žumpy od vnější stěny budovy musí být nejméně 1 m.

Co s vodou ze septiku

Nejjednodušším zařízením je bezodtoková vodotěsná jímka –žumpa, která však na rozdíl od septiku nebo domovní čistírny splaškovou vodu nečistí, ale pouze shromažďuje. Z jímky se pak odpadová voda fekálním vozem vyváží do nejbližší čistírny odpadních vod.

Jak hluboko septik

Doporučená hloubka uložení podzemní plastové nádrže

Podzemní plastová nádrž, septik anebo jímka (žumpa) jsou konstruovány všemi výrobci plastových nádrží tak, aby měly nosnost maximálně 30cm zeminy nad horní deskou.

Co je tříkomorový septik

Co je tříkomorový septik

Jedná se o vodotěsnou nádobu, ve které dochází ke shromažďování a následné mu čištění odpadní vody z domácnosti. Nádrž bývá nejčastěji vyrobena z plastu, může mít kulatý či hranatý tvar a tvoří jí dvě až tři komory oddělené separačními přepážkami.

Jaký je rozdíl mezi jímkou a Septikem

rozdíl: Jímka nečistí, septik ano

Zatímco septik se skládá z několika komor (běžně tři), kterými voda postupně protéká, a alespoň mechanicky se čistí, tak v případě jímky se odpadní vody pouze akumulují.

Kam se vyváží septik

Většina bohužel septik ani žumpu nevyváží

Toto známe i z praxe, když řešíme dotaci na domovní čistírnu odpadních vod. Většina domácností, které mění stávající septik za čistírnu, odpadní vody nevyváží a kontaminuje podzemní vody v těsném okolí.

Jak pečovat o septik

Jak septik správně udržovat

Pro urychlení a podporu přírodního procesu rozkladu v septiku a zabránění nepříjemnému zápachu, doporučujeme používat tekuté či sypké enzymatické a bakteriální přípravky. Aplikujte je alespoň jednou týdně přes toaletu jako klasický čistící přípravek.