Co dát k jahodám?

Co můžu zasadit k Jahodam

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
ArchivPodobné

Co skodi Jahodam

Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.
Archiv

Kdy dát slámu k Jahodam

Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.
Archiv

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Jak pěstovat jahody na zahradě

Jak vysadit jahodník do volné půdy

Připravený pozemek rozměříme na řádky 70–80 cm od sebe. Spon v řádku volíme 30–40 cm podle vzrůstnosti odrůdy. Při jednořádkovém způsobu potřebujeme 4–5 sazenic na 1 m². Nejlépe se sází do rýčem nebo lopatkou vytvořeného zářezu, kdy kořeny jdou kolmo do země.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Jakou textilii pod jahody

Netkaná textilie je vhodná pro výsadbu jahodníku. Zamezuje prorůstání plevele, odstraňuje nutnost rozměřování a prořezávání otvorů, zamezuje prorůstání plevele, udržuje půdní vláhu a podporuje růst kořenového systému a celých rostlin.

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Jak správně utrhnout jahodu

Při sklizni nepoškoďte ostatní plody – abychom nepoškodili nezralé plody, je ideální zralou jahodu uštípnout i s kališními lístky a krátkou stopkou. Někdo k tomu používá malé nůžky. Pokud bychom se snažili jahodu pouze utrhnout, hrozí nebezpečí, že společně se zralým plodem utrhneme i ty nezralé.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Která zelenina se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Jak na jahody v truhlíku

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Jak dát fólii na jahody

Řádky – vzdálené od sebe ideálně 80 centimetrů – si vyznačte pomocí provázku. Otvory pro výsadbu jednotlivých keříků pak vždy po 40 centimetrech vyřízněte jednoduše do kříže a jen tak velké, kolik je potřeba pro zasazení rostlinky. Velký otvor by vám pak zbytečně zarůstal plevelem.

Jaké plodiny nedávat po sobě

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Co zasadit po sklizni cibule

Co zasadit po česneku a cibuli

Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr. Dá se vysadit i na česnekové záhony. Po cibuli a česneku navíc můžete vysadit různé zelené hnojení, například hořčici.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Jak skladovat jahody aby vydržely

Čerstvé jahody vydrží dva dny

Ty by totiž mohly následně kontaminovat i zbytek. Jahody je nevhodné uchovávat dlouho při pokojové teplotě nebo na slunci. „Před zmrazením se doporučuje plody jemně omýt a osušit lehkým protřepáním, následně uložit do jedné vrstvy mikrotenovém sáčku a zmrazit.

Jak dlouho vydrží jahody

Uchování jahod po sklizni

Jakmile začne některý plod hnít, snadno se kazí i ostatní. Na čerstvost jahod má vliv také teplota skladování. Při 1 °C vydrží jahody tři dny, při 5 °C dny dva a při 10 °C pouze jeden den.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Která zelenina se k sobě hodí

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn