Co dát na dno Samozavlažovacího truhlíků?

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Archiv

Jak pripravit Samozavlazovaci Truhlik

Klíčem k úspěchu je substrát

Protáhneme je dnem podle návodu tak, aby visely do spodní nádoby, a v truhlíku je lehce podsypeme substrátem. Doplníme substrát asi do poloviny truhlíku, na něj rozestavíme rostliny a obsypeme je zbývajícím substrátem, který lehce přimáčkneme. Výsadbu poté trochu zalijeme.

Co pěstovat v Samozavlažovacím truhlíků

Do samozavlažovacích truhlíků sázíme nejen muškáty, petúnie, fuchsie, begónie a verbeny, ale lze v nich pěstovat také zeleninu, např. pažitku, řeřichu, cibuli. Vhodné jsou i pro pěstování bylinek a léčivých rostlin, jako máta peprná, meduňka lékařská, šalvěj atd.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Co vysadit do truhliku na okno

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Čím osadit truhlíky na léto

Volíme tedy především břečťan (Hedera), převislé begonie (Begonia 'Illumination White'), popence (Glechoma) a třeba dobromysl zlatolistou (Origanum vulgare 'Goldtaler'). Při výsadbě okrasných rostlin do truhlíků je třeba brát ohled též na konkurenční schopnosti rostlin.

Jak správně používat samozavlažovací truhlík

RADA NA ZÁVĚR: Pokud si pořídíte samozavlažovací truhlík či květináč, pamatujte na to, že nebude fungovat, dokud rostlina nevytvoří dostatečný kořenový systém. Po zasazení malé rostlinky do nové nádoby tedy nejprve zalévejte rostlinu stejně jako v případě klasických truhlíků, tedy přímo na povrch substrátu.

Jak hnojit v Samozavlazovacich Truhlicich

Pro rostliny je výhodnější pokud použijete tyčinková hnojiva nebo granulovaná hnojiva s postupným uvolňováním. Hnojiva však musí být vhodně použity a položené na vlhký substrát. Mladé, právě vysazené rostliny do nového substrátu se první měsíc hnojit nemusí. Mají dostatek živin ze substrátu.

Kdy použít keramzit

Hlavním kouzlem keramzitu je jeho velmi snadné použití. Můžeme jej využít při hydroponii, jako účinnou drenáž do spodní části květináče nebo jako jednoduchou dekoraci na povrch substrátu v květináčích, truhlíkách, korytech nebo dokonce i k mulčování na záhonech.

Co je to drenážní vrstva

Drenáž je propustná vrstva vytvořená na dně květináče, která zajišťuje adekvátní prosátí vody do kořenů i odvod té přebytečné. Drenáž je také název otvorů na dně květináče. Při výběru správného materiálu je důležitá hrubá struktura a propustnost.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Jaké trvalky do truhlíku

Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.

Jak osadit truhlík

Volíme tedy především břečťan (Hedera), převislé begonie (Begonia 'Illumination White'), popence (Glechoma) a třeba dobromysl zlatolistou (Origanum vulgare 'Goldtaler'). Při výsadbě okrasných rostlin do truhlíků je třeba brát ohled též na konkurenční schopnosti rostlin.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Jak dlouho vydrží samozavlažovací truhlík

Záleží na počasí, orientaci na světové strany, typu a velikosti rostliny. V tropickém horku určitě voda v truhlících nevydrží ani týden, ale při běžné pokojové teplotě je většinu rostlin v samozavlažovacích květináčích opravdu možné zalévat jen jednou za 2–3 týdny.

Čím dezinfikovat truhlíky

Údržba truhlíku

Doporučuje se po sezóně, respektive před dobou vegetačního klidu, truhlíky (stejně jako ty obyčejné) vysypat, vypláchnout a vydezinfikovat – třeba Savem či vodou s přídavkem hypermanganu (běžně dostupný v lékárně).

Jakou zeminu do truhlíku

Pro rostliny pěstované v nádobách, tedy nejen v truhlících, ale také v květináčích, se nejlépe hodí zemina, která dobře zadržuje vodu. Měla by ji jen postupně odevzdávat rostlinám a přebytek nechat vytéct. Zemina by kořenům měla poskytovat dobré růstové podmínky, ale zároveň by měla zůstat kyprá.

Jak na samozavlažovací

Samozavlažovací systém do květináče je jednoduchý

V horní nádobě je zemina s rostlinami. Zde si kořeny rostlin vezmou pouze tolik vody, kolik je potřeba. Čerstvou výsadbu je potřeba nejdříve zalévat shora, než si vytvoří dostatečný kořenový systém. Pak už se zalévá pouze přes zásobník.

Na co je dobrý keramzit

Keramzit se používá jako výplň do hydroponických nádob, k dekoračnímu zakrytí substrátu na povrchu květináčů a také jako aranžérská pomůcka k ukotvení umělých rostlin apod. Při pěstování kaktusů a sukulentů účinně funguje jako drenážní vrstva pro zamezení uhnívání kořenů.

Jak čistit keramzit

Keramzit čistím ve vodě s peroxidem vodíku 30%, pořádně "kuličky" properu a očistím od kořínků, solí a jiných nečistot. Následně přendám do druhé "vany, sudu, barelu" kde je voda s PH cca 5.8 až 6.0 a nechám několik hodin "odležet".

Co použít na drenáž

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Jak udělat drenáž na zahradě

Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem

Trubky se ukládají do země, a to do hloubky alespoň 70 cm. Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.

Jak kombinovat rostliny v truhlíku

Kombinace (nejen) letniček do truhlíků

Můžete kombinovat jeden druh ve vícero barev, 2 – 3 druhy, které uspořádáme při výsadbě podle výšky, šířky a přidáme převislé rostliny. Do větších keramických a dřevěných nádob můžete použít i stálezelené dřeviny, zakrslé jehličnany s letničkami či cibulovinami.

Co dát do truhlíku na zimu

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody. Další tipy, které se hodí k tématu podzimní a zimní osázení.

Co zasadit do truhliku na léto

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).