Co dát na zem pod pergolu?

Co na podlahu do pergoly

Na výběr jsou tradiční i exotické dřeviny, ty jsou většinou výhodné svou vyšší tvrdostí a stálostí. Používá se většinou dřevo teak, bangkirai, eukalypt nebo massaranduba. Podlahy ze dřeva je potřeba pravidelně ošetřovat – je nutné používání impregnací a prostředků proti chorobám a škůdcům.
Archiv

Jak udělat podklad pod pergolu

Zámková (betonová) nebo keramická dlažba

Stará dobrá klasika pro pergolu. Zámková dlažba patří k těm finančně méně náročnějším řešením. Na rozdíl od keramické dlažby se pokládá nasucho. Keramická dlažba se hojně využívá u přímořských států.
Archiv

Jakou dlažbu pod pergolu

Keramická dlažba je vděčnou klasikou. Nejlepší volbou budou vysoce slinuté glazované dlaždice, které jsou vysoce odolné vůči mrazu i otěru a nenasakují vodu.

Jak velkou pátku na pergolu

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.
Archiv

Jak hluboké základy pod pergolu

Hloubka založení betonové patky je v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní přilehlého terénu, v některých půdách to může být až 1200 mm.

Jakou podlahu pod altán

Podlaha by měla navazovat na materiál celého altánu, dobře se udržovat, být bezpečná a odolná vůči povětrnostním vlivům. Ideální jsou například venkovní nesmekavé dlaždice s patinovým efektem. Jiným řešením je podlaha cihlová nebo kamenná: z pískovcových kvádrů nebo žulových dlaždic.

Jaký beton na patky

Kotevní patky betonujeme suchým betonem a třídu betonu zvolíme C 8/10 nebo C 12/15. Pevnější beton použijeme pro rozměrnější pergoly a pro pergoly s pevným zastřešením, které budou patky více zatěžovat. Pro nezastřešené zahradní pergoly, které nebudou příliš zatěžovány, postačí beton C 8/10.

Jak položit dlažbu kolem domu

Kladení dlažby na připravené podloží

Začínáme vždy směrem proti spádu chodníku. Spáry mezi dlaždicemi by měly být 3 – 5 milimetrů. Dlaždice upevníme na místě jemným poklepem gumovou palicí. Během pokládky je vhodné kontrolovat rovinu kladené dlažby.

Jak hluboko ukotvit pergolu

Ukotvení pergoly do betonu

Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.

Jak ukotvit patky na pergolu

Pro betonové patky totiž bude potřeba vykopat v zemi dostatečně hluboké otvory. Do vzniklých jam se pak umístí podlahové úchyty a ty se pak zalijí beton. Následuje jednodenní pauza, během níž se nechá beton zatvrdnout a teprve pak se do připravených podlahových úchytů zasadí stojky/sloupky zahradní pergoly.

Jak nejlépe ukotvit pergolu

Nejoblíbenějším způsobem uchycení pergoly do země představují zemní vruty. Kopání hlubokých jam a lití betonu se totiž naštěstí můžete vyhnout. Výbornou alternativou pro menší pergoly, které nebudou muset bojovat s poryvy větru, jsou zemní vruty na pergolu. U toho způsobu ukotvení pergoly nemusíte hloubit žádné vrty.

Jak silné trámy na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm. Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty. Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.

Jaký beton na pergolu

Vzhledem k velikosti a předpokládanému zatížení zahradní pergoly lze pro betonování betonové patky použít beton třídy C12/15, příp. C8/10.

Jak srovnat štěrk pod dlažbu

Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.

Co se dává pod dlažbu

Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.

Jak ukotvit hliníkovou pergolu

Ukotvení hliníkové pergoly ke zdi domu pomocí vazníků

Takové kotvení pergoly se provádí vyvrtáním dostatečně dlouhé díry přímo do fasády, umístěním chemické kotvy a zasunutím vazníků. Ideální je k pergole přivést elektrické vedení, tak aby bylo možné pergolu osvětlit.

Jaký hranol na pergolu

Na sloupky v selském stylu se hodí zejména hranoly modřínu 10×10 cm. Cihlové či betonové základy pro kovové patky mají být čtvercové 30×30 cm, případně 45×45 cm (pro velmi široké pergoly). Konce hranolů by měly zůstat nad zemí, aby nehnily.

Jak udělat základy pro pergolu

Základem všech staveb a pergolu nevyjímaje, je vytyčení půdorysu pomocí provázku. Stojny pergoly se kotví do kotevních patek, kterých je na trhu nepřeberné množství. Patky můžeme zvolit například zatloukané, s přivařovanou maticí, s kotvícím hrotem nebo můžeme použít zemní vrut.

Jak daleko od sebe trámy na pergolu

Celou nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy pomocí kovových úhelníků a přibližně 40–60 cm nad zemí ji zpevněte dřevěnými hranoly o šířce 6–8 cm. Na střechu se nejlépe hodí fošny s obdélníkovým průřezem, které by od sebe měly být cca 20–30 cm daleko.

Čím obložit pergolu

Sloupky u zděné pergoly je vhodné obložit speciálními pálenými cihlami, které jsou odolné vůči různým povětrnostním vlivům. Klidně ji můžete nechat obrůst popínavými rostlinami. Velmi často se zděné pergoly kombinují s dřevem.

Co položit na starou venkovní dlažbu

Dlažba o tloušťce 2 cm je vhodná také pro pokládku na terče. Ale při použití v dlažby v zahradě je ideální položit ji jen tak do písku, štěrku nebo trávy, bez složité přípravy podkladové vrstvy, bez stavební chemie, terčů, s minimálními požadavky na materiál a vybavení.

Jak na venkovní dlažbu

Ve zhutněném stavu musí mít výšku 25-35 cm, na její položení se používá kamenná drť s hrubostí 16–32 mm. Pro dokonalé zhutnění vrstvy potřebujete vibrační desku. Jakmile položíte hrubou vrstvu, hned po ní následuje jemný podklad o výšce 10–15 cm. U tohoto podkladu by měla být hrubost 4–8 mm.

Jak silně krokve na pergolu

Zahradní pergola se sklonem krokví 10°. Tesařský spoj stojky s pozednicí na dlab a čep. Tento typ pergoly je určen jako samostatně stojící pergola. Přesah krokví lze upravit tak, aby pergola stále těsně vedle stěny domu, ale nemusela se do stěny domu kotvit.

Co dát pod zahradní domek

Betonová deska je nejvhodnější řešení pod zahradní domky.

Štěrk zhutněte vibračním válcem nebo deskou, aby podloží bylo stabilní. Vybetonujte desku o síle 100 až 150 mm vyztuženou ocelovou KARI sítí 150 x 150 x 6 mm o půdorysných rozměrech zahradního domku nebo dřevostavby.

Jak spojit pergolu

Spoje. Při stavbě zahradního domku nebo pergoly používáme nejvíce jednoduché truhlářské spoje na čep a dlab, nebo přeplátování. Jejich výrobu nám usnadní ostrá čepovací pilka, úhelník, vhodně široké dlátko a palička. Použít je také možné různé kovové spojky a úhelníky.