Co dát okolo stromů?

Co dát kolem stromku

nadrobno posečenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru.

Bohatě stačí 1 cm vysoká vrstva. Mulč udržuje půdu déle kyprou a stejnoměrně vlhkou. Nevýhodou mulčování je skutečnost, že kořeny stromů mají tendenci se rozrůstat blíže k povrchu půdy. Pak může v zimě strom snadněji namrznout.
Archiv

Co vysadit okolo ovocných stromů

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.
Archiv

Co Podsadit pod stromy

U lehčích půd postačí před výsadbou vidlemi nakypřit svrchní vrstvu a zeminu obohatit kompostem či listovkou, které pomohou zadržovat vláhu. Velmi těžké půdy se vyplatí zrýt a vylehčit štěrkem frakce 4-6. Kompost můžeme přidat rovněž, neměl by však obsahovat semena ani oddenky plevelů.

Čím mulčovat ovocné stromy

Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Jaké rostliny pod stromy

Nejlépe se pod stromy daří barvínku (Vinca), břečťanu (Hedera), hluchavce pitulníku (Lamium galeobdolon), kterou zdobí bílé skvrny a od dubna rovněž žluté květy, a bergeniím (Bergenia). Vybírat můžeme také z okrasných travin, jakými jsou např. ostřice (Carex) či polštářovité kostřavy (Festuca gautieri).

Čím Podsadit jabloň

Jabloním vyhovuje podsazení dračíkem (Penstemon) – půvabnou fialově kvetoucí rostlinou, která je chrání před pilatkou a vlnatkou, stejně jako prý i řeřicha. Kerblík má stromy prý ochraňovat před mšicemi a plži.

Co dát pod keře

Nejvíce využívaným materiálem, kterým se mulčuje pod stromy a keři, je nadrobno posekaná tráva.

Co zasadit pod Angrest

Pod stromky angreštu můžete totiž zasadit další plodiny – dobře se tam bude dařit jahodám i některým druhům mělce kořenící zeleniny.

Co vysadit pod Angrest

Pěstování angreštu

Kořeny jsou rozprostřené mělce pod povrchem, jsou citlivé na vysychání půdy, proto je u angreštu velmi důležitá nastýlka (mulčování), nejlépe posekanou trávou, kterou můžeme prohodit i lesní hrabankou nebo listy leuzey a kostivalu.

Co dát pod ovocne stromy

Co vysadit pod ovocný stromTřezalka kalíškatáHlohyně šarlatováModřence.Rozchodník.Třapatka zářiváZáplevák podzimníBrusnice brusinka.Abélie velkokvětá

Jak Zamulcovat záhon

7 tipů čím zamulčovat záhonyKámen. Na mulčování lze použít buď kamennou drť nebo oblázky.Drcená kůra. Drcená kůra patří k nejpoužívanějším mulčovacím materiálům.Suché listí Suché listí mnozí považují za odpad, který v lepším případě končí v kompostéru.Organický odpad.Štěpka.Sláma.Tráva.

Jak upravit okoli stromů

Oblíbené jsou jak kruhové či čtvercové tvary záhonů okolo stromů, tak se nemusíte bát ani atypických řešení. Je jen na vás, zda v bezprostřední blízkosti stromu vysázíte tulipány nebo bylinky či postavíte obrubník z cihliček a uvnitř vytvoříte barevný květinový záhon.

Na co je dobrá štěpka

Mulčování štěpkou (drtí) ochrání půdu proti vysoušení, a naopak proti přemokření a z části brání růstu plevelu. Mulč ze štěpky lze použít i do kompostu či podestýlku ke králíkům, morčatům, slepicím apod. Štěpkovače naopak rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete například zatopit v krbových kamnech.

Co pouzit místo geotextilie

Štěpka patří mezi populární mulčovací materiály. Trvalejší štěpka nebo borovicová kůra patří mezi nejoblíbenější materiály. Na záhonech splní svůj účel, vzhledem ke své váze ale lehce udusí menší rostliny, které jimi neprorostou.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Jak stříhat Stromkový rybíz

Jak správně prořezat stromkový rybíz a angrešt

Zhruba rok po výsadbě stromkového angreštu přistoupíme k prvnímu prořezání. V koruně stromku ponecháme maximálně 6 výhonků, které zkrátíme přibližně o jednu třetinu tak, aby byly v rovnováze. Menší výhonky na stranách koruny zkracujeme za 2 až 4 pupenem.

Čím hnojit angrešt

Hnojení je v případě angreštu velmi důležité, ovlivňuje růst, plodnost, vitalitu i životnost rostliny. Hnojíme každým rokem zjara, a v době před kvetením. Nejlepší volbou se ukazuje Cererit, nebo NPK. Při náznacích poškození listů nezapomeneme dodávat draslík, nejlépe v období března, pomocí síranu draselného.

Jak často mulčovat trávník

Ideální je mulčovat zhruba třikrát až čtyřikrát za rok, aby se dosáhlo kvalitního porostu a tráva nepřerůstala. Při správné péči o travní plochy je ideální mulčovat na začátku vegetačního období, čerstvě rostlá mulčovaná tráva slouží jako hnojivo pro růst další vegetace.

Co mulčovat trávou

Posekaná tráva pro zeleninovou zahrádku

To je veškerá zelená zelenina, jako je salát, zelí, špenát, okurka, tykev, cuketa, brambory a dýně. Pokud necháte posekanou trávu několik dní schnout, můžete jí následně použít jako hustý mulč, například k ochraně jahod.

Čím se liší byliny od stromů a keřů

Stromy jsou nejvyšší, mají kmen, korunu s listy nebo jehličím a květy (plody). Keře jsou vzrůstem nižší rostliny s dřevnatými stonky. Na nich jsou listy nebo jehličí a květy (plody). Byliny jsou nejnižší rostliny.

Co zasadit pod broskev

Proti monilioze a obecně houbovým chorobám, i kadeřavosti broskvoní by měl působit křen (jedná se o celkem velkou a vysokou rostlinu) a to jak rostoucí rostliny, tak prý i listy jako mulč pod stromy. Má dlouhý kůlovitý kořen, takže se hodí například jako podsadba slivoní.

Co použít jako mulč

Mezi nejčastěji používané patří mulčovací kůra neboli borka, sláma, dřevěná štěpka nebo také najemno posečená tráva. Kůra a štěpka se často používají v okrasné zahradě, v případě štěpky se už ale jedná o univerzální použití i pro přírodní zahrady.

Jak oddělit Kačírek od trávy

Odstraníme zeminu na výšku skrytého obrubníku a následně vyplníme oddělený prostor kačírkem nebo mulčem. Pro alternativní a rychlejší instalaci si rýčem připravíme v zemi drážku. Do drážky pak obrubník zatlačíme, nebo zatlučeme, a to nejlépe gumovou palicí. Obrubník usadíme na úroveň terénu.

Jak dlouho vydrzi geotextilie

Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.

Co dát pod štěrk

Jako podklad pro štěrk se hodí netkaná polyesterová geotextilie o gramáži 200 g/m² a více.Přispívá k pevnosti podkladu.Předchází prorůstání plevele.Má životnost 10 a více let. Závisí na gramáži a vnějších podmínkách.