Co dát po Jahodach?

Co sázet po jahodách

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
ArchivPodobné

Co dát kolem jahod

Obložte je slámou

„Ideální je jahodníky obložit 5 centimetrů vysokou vrstvou slámy. Když prší, vláha se dostane ke kořenům, ale na plody nestříká bláto. Jahody pak nejsou špinavé a zároveň se tak nepřenášejí plísně,“ radí Hamala. Zahrádkáři často jahody pěstují na černé fólii.
Archiv

Co dělat s jahodami po sklizni

Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kdy odstranit odnože jahod

Dlouhé tenké výhonky, na kterých vyrůstají mladé rostliny, jsou vítané pouze při rozmnožování jahodníků. Při běžném pěstování zbytečně zahušťují porost a vysilují mateřskou rostlinu. Proto je odstraňujeme dřív, než vyrostou a zakoření.

Jaká zem na jahody

Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou.

Co s Jahodama na zimu

Zazimování jahodníků vám potrvá jen krátkou chvíli. Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Jak dlouho plodí jahody

Říká se, že jahody by měly být na jednom místě maximálně tři roky a stejně dlouho prý kvalitně plodí. Ideální by proto bylo každé tři roky kompletně obměnit sadbu. No a aby to nelezlo zbytečně do peněz, není od věci si jahodníky rozmnožit. Zvlášť jestli máte kvalitní rostliny a jste s plody spokojení.

Co dát vedle jahod

Jahody porostou hojněji, pokud v jejich blízkosti zasejeme fazole a hrách , které obohacují půdu dusíkem. Další zelenina s blahodárnými účinky na jahody je : hlávkový salát, špenát, jehněčí salát, mrkev, ředkev, ředkvička a červená řepa.

Co sázet po čem

My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Co s vyhonky jahod

Každý týden jahodníky obejděte a odštípněte jim vyrašené výhonky. Zbytečně rostlinám ubírají sílu. Ty, které chcete použít jako sadbu, uštípněte a rovnou zapíchněte do určeného místa na záhonu. Po sklizni ostříhejte listy jahod asi 5 cm nad srdíčkem, rostlinky tak ozdravíte.

Jak na jahody v truhlíku

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Co potřebují jahody

Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.

Co s jahodami v Truhliku na zimu

Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii. Před tím odstraňte všechny suché lístky.

Co s jahodami na zimu

Jahody mráz nemilují

Také jahodníky jsou náchylné k namrzání. Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.

Jak stříhat jahody na zimu

Zastřižení mladých výhonků a odstranění starých listů Staré a suché listy rostlin odstraníme a ostříháme mladé výhonky. Odstraňujeme také rostliny, které vypadají nemocně, nebo jsou napadené škůdci. Zastřižení celé rostliny se provádí do výšky cca 5 cm.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Proč mi nekvetou jahody

Ale jestli vám několik rostlinek ani nekvetlo, znamená to, že buď ještě potřebují „dospět“, nebo jsou skutečně plané. Doporučujeme počkat, nevyhazovat, po sklizni jahod sazenice okopat, přihnojit a v době sucha zavlažovat. Sazenice, které letos nekvetly, si raději označte, abyste věděli příštím rokem, o které jde.

Co sázet po okurkách

Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.

Co sázet společně

My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.