Co posiluje šeřík
Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.
Archiv
Jak sušit šeřík
Květy se obvykle zpracovávají čerstvé, mírně zavadlé, ale je možné je i sušit. Květy šeříku pro sušení odstopkujte, sušte rozprostřené v tenké vrstvě na vzdušném místě ve stínu nebo polostínu.
Archiv
Kdy sbírat šeřík
Šeřík obecný sbírejte od května, tedy v době, kdy je plně rozkvetlý. Poznáte ho snadno. Jedná se o keře nebo menší stromy, které jsou plně obsypané nejprve bílými a poté fialovými květy, které jsou uspořádané v květenství dlouhých až 20 cm.
Co se dá udělat z šeříku
Co lze vyrobit ze šeříku
Šeříkové květy je možné použít i v kuchyni na výrobu nejrůznějších sirupů a šťáv, známý je i šeříkový cukr – omyté a okapané květy smícháme s třtinovým cukrem a používáme třeba na zdobení dezertů.
Jak zakořenit šeřík
Šeříky lze množit řízkováním ve skleníku. Množit je ale můžeme také hřížením, odkopky, roubováním, očkováním a nebo výsevem. Po výsadbě sazenic na stanoviště je třeba vyštípat první květní pupeny, z čehož též plyne, že šeřík vysazujeme na zahradu na začátku jara, ještě před květem.
Co zasadit pod šeřík
Bezinky a dřišťál jsou považovány za vynikající doprovodné rostliny pro šeříky. Dobrým nápadem by bylo také rozhodnutí vysadit kolem šeříků půdopokryvné rostliny (brčál, houževnatost, prvosenka). Phloxy a astry také nebudou zasahovat do vývoje keře a nakonec vytvoří krásnou kompozici.
Který šeřík je jedlý
U nás je nejznámější a nejrozšířenější šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho odrůdy, a právě jeho květy jsou pro užití v kuchyni nejvhodnější.
Co posiluje keř šeříku odstranění květenství po odkvětu
Zejména po odkvětu. Také šeřík z opylených květů nasazuje plůdky, což omezuje tvorbu květenství v příštím roce. Proto včas upravíme malé keře nůžkami ze země, ty vyšší třeba ze stoličky. Vysoké keře střiháme třeba houseňákem – nůžkami na dlouhé násadě.
Jak voní šeřík
Vyznačují se intenzivní květinovou vůní. Původní oblastí výskytu šeříku obecného je Malá Asie a jihovýchodní Evropa, odkud byl jako okrasná rostlina přivezen i do střední a západní Evropy. Šeřík obecný a jeho kultivary se pro silně vonící a dekorativní květy často vysazují v parcích či zahradách jako okrasná dřevina.
Na co je dobrý Šeříkový sirup
Sirup nebo čaj
Šeřík ulevuje od bolesti hlavy a je skvělý na migrény. Je úžasným pomocníkem i při žaludeční nevolnosti. Má ale i další skvělé účinky. Pomáhá od bolesti v krku, ulevuje zduřelým mandlím při angínách a také urychluje metabolismus, čímž napomáhá při hubnutí.
Jak zkrátit šeřík
Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.
Kdy přesazovat šeřík
Pokud budou mít malý kořeny, tak dát do květináče a zalilvat a zalívat. Lepší by bylo je přesazovat brzo na jaře.
Jak na šeřík aby vydržel ve váze
V případě šeříku vsaďte na aspirin ve vodě. Aspirin prodlužuje životnost květin, takže byste na něj neměli zapomínat. Pokud budete řezané květiny kupovat v květinářství, zajisté dostanete v sáčku speciální směs živin, kterou byste měli přidat do vody ke květinám. Péče o vodu je velmi důležitá u všech řezaných květin.
Jak se starat o šeřík
Šeříky milují slunné stanoviště (přímé světlo) a jejich květy pak na přímém slunci ještě více vyniknou. Snesou i polostín, ale nedaří se jim v něm tolik. Šeříky nejsou nijak náročné na zálivku, za horkých a suchých dní však budou za vodu vděčné. Dostatek vody vyžadují především při násadě poupat a v době květu.
Jak se zbavit šeříku
Pokud nepěstujete na té zahradě zeleninu, nechováte zvířata a nemáte tam studnu, můžete použít dotykový herbicid. Dotykový herbicid je takový, když se jím dotknete třeba jen listu, otrávíte celou rostlinu včetně kořenů.
Jak vypadá šeřík
Šeříky jsou opadavé keře či stromy, které dorůstají podle druhu a kultivaru do výšky od několika desítek centimetrů až po více metrů. Větve mají dlouhé, kůra na mladých výhonech je nejprve tmavozelená, později šedohnědá. Listy šeříků jsou vstřícné, nejčastěji celokrajné.
Jak omladit šeřík
Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.
Proč mi nekvete šeřík
Jedním z důvodů může být řez provedený nevhodným způsobem a v nevhodnou dobu. Kvetení v dalším roce totiž podpoříme řezem hned po odkvětu květenství, ale řežeme jen odkvétající květenství, nikoli nové výhony. Respektive postupně a nebo naráz odstraňujeme již nevzhledná květenství.
Co dělat s Odkvetlým Šeříkem
Odkvetlé části je potřeba z mladých stromků odstranit, a to asi týden po odkvetení. Pokud je uřízneme, zabráníme tvorbě semen, rostlina se tedy nevyčerpá a naopak může vytvořit nové výhonky s květy. Na starších keřích už tyto úpravy dělat nemusíme.
Jak dlouho vydrží šeřík
Laty květů šeříku jsou dlouhé až 20 centimetrů a vydrží krásné až 3 týdny. Pokud toužíte po intenzivní vůni šeříku i na své zahradě, kupte si jeho sazenici.
Jak zničit keře
Ze všeho nejdříve je třeba provést hrubé odstranění dřevin z pozemku. Pokud vaše zahrada není nálety doslova zamořena, můžete si vystačit i s pilou. V opačném případě si ale raději vemte k ruce pořádný křovinořez. Nezapomeňte ale na křovinořez instalovat takový řezací nástroj, který si poradí i se slabými kmínky.
Jak tvarovat šeřík
Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.
Kdy zkrátit šeřík
Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu.
Co vysadit vedle šeříku
Bezinky a dřišťál jsou považovány za vynikající doprovodné rostliny pro šeříky. Dobrým nápadem by bylo také rozhodnutí vysadit kolem šeříků půdopokryvné rostliny (brčál, houževnatost, prvosenka). Phloxy a astry také nebudou zasahovat do vývoje keře a nakonec vytvoří krásnou kompozici.
Jak zničit kořeny
Nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak zničit kořeny, je použít chemický herbicid, a to ihned po pokácení stromu.