Co žere buxus?

Jak ošetřit napadený buxus

Pod napadený keř nejprve rozložte silnější igelitovou plachtu, na kterou vodou spláchnete housenky a další nečistoty. Velice dobrých výsledků v likvidaci lze dosáhnout přípravkem Decis AL okrasné rostliny, což je světlostálý syntetický pyrethroid. Hubí škůdce jako dotykový a požerový jed.
Archiv

Co zasadit místo Buxusu

Dřišťál (Berberis)

Na půdu je nenáročný a prospívá na slunci i ve stínu. Výhodou je rychlý růst, kromě nižších potů z něj snadno vypěstujete i vysoké. Pro plůtky nižší než metr je vhodnější rovněž nenáročný dřišťál bělolistý (Berberis candidula), který přes metr ani nedorůstá.

Co proti zavíječi

Doporučujeme zejména přípravek Lepinox Plus, obsahující bakterie Bacillus thuringiensis, které housenky zavíječů i obalečů spolehlivě zlikvidují bez chemie. Na odchyt dospělých motýlků je vhodná past na zavíječe, ke které lze pořídit náhradní náplň.

Jak zachránit ten buxus

Po uschnutí dřeviny od vody za teplého a suchého počasí aplikujte postřik Karate Zeon 5 CS, Decis AL, Dimilin 48 SC nebo můžete vyzkoušet Lepinox Plus. Jelikož jsou listy zimostrázu ochráněny voskovou vrstvou, je třeba použít také smáčedlo.
Archiv

Čím se hnojí buxus

Organo-minerální hnojivo na buxusy je určeno pro výživu jak buxusů, tak i ostatních rostlin s vyšším požadavkem na vápník. Vápník ve formě uhličitanu vápenatého, obsažený v hnojivu, pochází ze schránek mořských živočichů a dobře se tedy vstřebává.

Co na zavíječe zimostrázového

Nejúčinnějším prostředkem v boji proti zavíječům je dnes bakterie Bacillus thuringiensis. Prodává se pod názvem Lepinox Plus. Jde totiž o jediný skutečně účinný způsob, jak se zavíječů jednou provždy zbavit. Jedná se o profesionální postřik proti housenkám, který působí selektivně.

Proč žloutne buxus

Žloutnutí či reznutí listů může být důsledkem mokré půdy, která dlouho drží vodu. Někdy vznikají tyto potíže také jako důsledek přílišného zalévání po přesazení.

Jak pěstovat buxus v květináči

Buxus není náročný na zálivku, ale ​nemá rád dlouhé období sucha​. Hlavně rostliny pěstované v nádobách bychom proto měli v létě častěji zavlažovat. Na jaře si také krušpánek zaslouží přihnojení, třeba kompostem. Zimu snáší keře v zahradě dobře, buxus v květináči je lepší zakrýt navíc i hlínou a třeba mulčem.

Jak rychle roste buxus

Buxus roste velice pomalu. Do velikosti 25-30cm typuji nejméně 5 let. Důležité je, aby dostal v září hnojivo s hořčíkem a draslíkem. Na zimu bych ho dala domů do nevytápěné místnosti.

Jak se zbavit zavíječe voskového

Hubení zavíječe se provádí mimo úl. Nejběžnější je zaplynování oxidem siřičitým. V uzavřených prostorách skladů, ve skříních a komorách se spalují ve speciálních nádobách. Poněvadž oxid siřičitý nehubí vajíčka zavíječe, musí se síření 2 – 3× opakovat po 10 až 14 dnech.

Kdy a jak hnojit Buxusy

Organo-minerální hnojivo na buxusy je určeno pro výživu jak buxusů, tak i ostatních rostlin s vyšším požadavkem na vápník (Ca). Hnojení provádíme v období růstu (březen – září) 3x ročne rozhozem na povrch, nebo zapravením do půdy.

Jakou půdu pro buxus

Buxusu se dobře daří na hlinitých vápenitých půdách, ale dokáže zvládnout i půdu písčitou, pokud ji doplníte kvalitním kompostem. Ten je třeba přidávat pravidelně, aby se živiny z půdy nevyčerpaly. Důležité je také, aby zemina byla propustná, nebo alespoň polopropustná.

Jak často zalévat buxus v květináči

Kdo má rostliny rád, dá jim na jaře a v létě každý den trochu vody. Je to lepší, než jednou za čas hodně. Buxus má vlhkou zem rád, proto mu vyhovuje polostín. Když už je na slunci, zálivku každý den potřebuje.

Jakou zeminu pro buxus

Buxusu se dobře daří na hlinitých vápenitých půdách, ale dokáže zvládnout i půdu písčitou, pokud ji doplníte kvalitním kompostem. Ten je třeba přidávat pravidelně, aby se živiny z půdy nevyčerpaly. Důležité je také, aby zemina byla propustná, nebo alespoň polopropustná.

Co je to souše

Souš je prázdné dílo, které již předtím bylo zaplodováno nebo bylo plné zásob (vhodné prázdné souše, zpravidla po medobraní, se skladují přes zimu, zjara se dávají společně s novými rámky do včelstev a tím se jim rozšiřuje prostor). Souš je zpočátku světlá a postupně tmavne.

Jak skladovat souše

Ve včelotěsném prostoru na průvanu – např souše v nástavkách, seshora a zespoda kovové pletivo. Místnost či skříň a síření – jedná se o nejčastější řešení u hobby včelařů. Prostor s včelím dílem je třeba kontrolovat na přítomnost zavíječe a dle toho sířit. Až teploty klesnou pod 10 °C, zavíječ již není aktivní.

Proč žloutne Buxus

Žloutnutí či reznutí listů může být důsledkem mokré půdy, která dlouho drží vodu. Někdy vznikají tyto potíže také jako důsledek přílišného zalévání po přesazení.

Čím se hnojí Buxus

Orgamin hnojivo na buxusy (zimostrázy) je speciální organo-minerální hnojivo, jehož významnou složkou je uhličitan vápenatý pocházející ze schránek mořských korýšu, má řadu předností.

Kdy tvarovat Buxus

Každé zastřižení nutí buxus vyhánět nové a nové výhony. Díky častému zastřihování keř postupně dorůstá a houstne. Nejvhodnějším obdobím pro stříhání buxusu je období hlavního růstu, tedy duben až září. Pokud jednou buxus zastřihnete do určitého tvaru, pak byste v jeho udržování měli vytrvat.

Kdy je vhodné dát mědník

Medníky- nástavky přidáváme zpravidla když kvetou jabloně a začíná kvést řepka. Rozhodující je ale také denní teplota, která by se měla pohybovat nad + 15°C . Celý medník – nástavek přidáváme jen dobře rozvinutým včelstvům, obsedajícím plodiště s minimálně pěti plodovými plásty.

Kdy rozšiřovat včelstva

Období růstu se stavebním pudem – včelařské jaro

Začíná narůstat aktivita na česně a projevuje se stavební pud včel. Včely začínají více plodovat a objevují se první zdroje snůšky. Jedná se o ideální období pro rozšiřování včelstev přidáním nástavku a doplněním o stavební rámky.

Co s rámky po vytočení medu

Pokud máme plásty v rámcích a vytáčeli jsme medometem, můžeme je vytočené zase vrátit do úlu, nebo s nimi prostě naložit tak, jak nám velí naše provozní metoda. Pokud jsme med nechávali vykapávat, máme teď trosky plástů jako výchozí materiál k získání vosku.

Kdy přehazovat Nástavky

Pokud dáme i mateří mřížku, tak za cca týden překontrolujeme medník, zda tam nejsou vajíčka nebo larvičky. Pokud je matka v medníku, celý horní nástavek dáme na dno a dolní nástavek nahoru. Pokud jsou v medníku matečníky, provede se jejich vylámání.

Jak často stříhat buxus

Tvarujte pravidelně – potřebného zahuštění docílíte pravidelným sestříháváním rostliny v měsíčních intervalech. Každé zastřižení nutí buxus vyhánět nové a nové výhony. Díky častému zastřihování keř postupně dorůstá a houstne. Nejvhodnějším obdobím pro stříhání buxusu je období hlavního růstu, tedy duben až září.

Jak nasadit mědník

Plodiště doplníme mezistěnami a rámkem pro stavbu trubčiny. Pokud jsou zde ještě starší plásty, tak je stále vytlačujeme dozadu, případně je převěšujeme do medníku. Nasadíme mateří mřížku, medník , víko a je hotovo. Při včelaření bez mateří mřížky nemusíme převěšovat plodové plásty.