Co žere hrášek?

Co žere hrách

Zrnokaz bobový a fazolový, listopas, květilka

Vzcházející hrách může silně poškodit typický žír (zoubkování) dospělců listopasa čárkovaného (Sitona lineatus). Jedinou prevencí je včasný výsev.
Archiv

Co s lusky od hrášku

Hráškové lusky zbavíme vrchní "nitě", překrojíme na menší kousky a usmažíme na másle. Během smažení osolíme, opepříme a hrášek stahujeme z plotýnky ještě křupavý, ne uvařený doměkka. Výborný jako příloha k přírodnímu řízku nebo sníst jen tak na chuť.

Jak hluboko síť hrách

Semena hrachu vyséváme nejlépe do řádků, které jsou od sebe vzdálené asi 20 až 30 centimetrů. Jednotlivá semínka umísťujeme po jednom do hloubky přibližně 5 centimetrů, do řádků vzdálených od sebe asi 30 centimetrů. Semínka zakryjte vrstvou zeminy a plochu lehce přimáčkněte. Hrášek je opravdu nenáročná rostlina.
Archiv

Jak nechat vyklíčit hrášek

Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.

Proč hrášek Zloutne

Pokud hrášku chybí hořčík a dusík, zežloutne. Pro zlepšení půdy na podzim použijte následující hnojiva: kompost, humus, superfosfát, draselná sůl.

Co sázet po hrášku

Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).

Co s čerstvým hráškem

Syrový je vděčnou a hodnotnou zeleninou pro děti, svěží barvou a chutí doplní saláty nebo pomazánky. V teplé kuchyni jsou z něj výborné a oblíbené polévky nebo teplá příloha k masu. Cukrový hrášek je součástí zeleninových směsí hlavně v asijské kuchyni.

Jak se jí Hrachove lusky

Mladé křehké lusky můžete jíst syrové nebo krátce orestované či povařené. Nezapomeňte je však zchladit v ledové vodě, aby zůstaly sytě zelené a hezky křupavé. K tomuto teplému pikantnímu salátu můžete podávat lavaš placky, pitu nebo jiný nekvašený chléb.

Jak se starat o hrášek

Jak pečovat o hrášek v truhlíku

Pamatujte, že hrášek má rád vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Zalévejte ho tedy spíše častěji, ale menším množstvím vody. Nezapomínejte občas hrášek i pohnojit – alespoň jednou za 3 týdny. Hrášek je relativně nenáročná rostlina, ale může být náchylná na škůdce a nemoci.

Jak naklíčit hrách na vatě

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.

Co pěstovat po hrášku

V blízkosti hrachu lze pěstovat košťálovou zeleninu, hlávkový salát, fenykl, zelí, karotku, ředkvičky a ředkve či okurky. Výnosy hrášku zvyšuje blízkost celeru. Nevhodným sousedem je cibule, fazole, kedlubny, brambory, česnek, pórek a rajčata. Hrách nesnáší zamokřenou půdu, ale ani sucho.

Jak pěstovat hrášek doma

Sejeme do 30–40 cm vzdálených řádků do druhé nebo třetí trati, hrách není náročný na živiny. Sejeme-li dostatečně brzo, můžeme zvolit i řidší výsev než se doporučuje; rostliny se rozvětví a dobře zaplní prostor. Ušetříme tím i cenné osivo, jehož máme zpočátku třeba jen málo.

Co se sází v dubnu

V půli dubna vyséváme do volné půdy ředkvičky, mrkev, karotku, pastinák, řepu, petržel, ředkev, vodnici, tuřín, kopr, zelí, kapustu a pozdní kedlubnu. Nakládačky, tykve, hrách, fazol, bob, cibuli a jarní česnek vysadíme až koncem měsíce. Do prvního května musí být v zemi také brambory.

Jak se vaří hrách

Hrách opláchneme a zalijeme asi litrem vody, přivademe k varu a při střední teplotě vaříme za občasného promíchání až do změknutí, cca 45 minut. Těsně před dovařením osolíme. Hrách najemno rozmixujeme tyčovým mixérem, podle potřeby přidáme vodu – tak, aby polévky bylo požadované množství podle počtu strávníků.

Jak skladovat lusky

Čerstvé lusky uchováte dobře v lednici. Lépe než v děrovaném igelitovém sáčku jim bude v hrnci na sítku, ale i ten igelitový sáček je schůdné řešení jejich uchování.

Na co je zdravý hrášek

Konzumace hrášku napomáhá snižování cholesterolu, lehce snižuje krevní tlak, podporuje činnost slinivky břišní a slouží i jako prevence osteoporózy. Posiluje vlasy, kosti, svaly, nervy i samotné srdce. Je vhodný při depresi, častém kolísání nálad a nervozitě. U plodu dokonce podporuje vývoj nervové soustavy.

Jak jíst hrášek

Pokud pěstujete hrášek na zahradě, víte, že není chemicky ošetřený, užijte si celé mladé lusky. Nemusíte je po vyloupnutí kuliček vyhazovat. Jsou sladké a velmi málo vláknité, přestože obsahují vlákniny, která nám v jídelníčku velmi často chybí, velký podíl.

Jak se sazi hrách

Jak sázet hrách

Hrách vyséváme do řádků vzdálených od sebe 12 až 15 centimetrů. Někteří zahradníci sázejí na husto, jiní preferují řidší porost a vzdálenost mezi řádky tak může být i více než 20 centimetrů. Vzdálenost mezi semeny v řádku závisí na druhu a odrůdě, proto je vhodné vždy dodržet doporučení na obalu semen.

Co lze nechat Naklicit

Nakličovat se dá téměř každé zrnko či semínko – luštěniny, obiloviny i olejnatá zrníčka. Pro začátečníky doporučuju zelené fazolky mungo, ty klíčí jako o život a kratší kličky z nich můžete mít už za 48 hodin.

Jak jíst Nakliceny hrách

Syrový naklíčený mi přišel trochu těžký na žaludek, ale i když opražením příjdete o enzymy, stále zůstane výborná stravitelnost. Můžete si ho připravit na pánvi rovnou větší množství, ochutit a pak skladovat ve sklenici v lednici a přidávat ho do salátů či polévek jako zdroj bílkovin.

Kdy je zralý hrášek

No ale začátečníci bych poradil : zralý hrach poznáte hmatem na lusku. Jestli budou v lusku tvrdé kulaté bobule, je hrášek zralý. Popravdě je hrách zralý tehdy,když lusky zežloutnou a ztvrdnou. Pokud je hrách zralý k přímé konzumaci,řídíme se velikosti plodů.

Kdy nejpozději zasadit hrášek

Klíčem k pěstování hrášku je zasadit ho brzy na jaře, aby dozrál, dokud je ještě chladné počasí. V našich klimatických podmínkách je ideální vysévat hrášek v březnu nebo nejpozději v dubnu. V teplejších oblastech se dá pěstovat i podzimní hrášek, který ovšem není tak chutný jako ten jarní.

Co sázet v dubnu do záhonů

Semínka, která vyséváme v dubnuMrkev, petržel a pastinák. Připravíme si půdu pro krásně barevné druhy bílé, oranžové, žluté, červené i fialové mrkve, kořenovou petržel a pastinák.Saláty a jiná listová zelenina.Cukety, dýně, patizony.Kvetoucí rostliny.Svazenka.

Jakou zeleninu sázet v dubnu

V dubnu už můžete vysévat některou zeleninu přímo na záhony. Jedná se například o mrkev, petržel, ředkvičky nebo hrášek. Zasít je možné i aromatické bylinky, jako jsou kopr, anýz nebo fenykl.

Jak dlouho se vaří čerstvý hrášek

Vaříme (ve vodě, v které byl namočen) cca 1 – 1,5 hodiny pod pokličkou doměkka. Během vaření hrách nepromícháváme a ani nedoléváme vodu, protože by se provařil nestejnoměrně. Vodu solíme až v závěru vaření, kdy je hrách měkký.