Co žere okurky?

Co zere sazenice okurek

Na záhonech to je nejvíce plíseň okurková a ze škůdců mšice a klopušky. Ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí, mšice, třásněnky, molice a svilušky. Chemické a biologické přípravky, ale také pěstování odolných odrůd – to jsou nejúčinnější způsoby, jak chránit okurky a dočkat se bohaté úrody.
Archiv

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak na svilušky na okurkách

Proti sviluškám můžeme použít i biologickou ochranu dravým roztočem Phytoseiulus persimilis. Při prvních náznacích napadení a při opakovaném použití pomáhají i ekologické postřiky na bázi olejů a lecitinu.

Co s přebytkem salátových okurek

5 zajímavých receptů z okurek, ať už z hadovek nebo nakládačekOkurková polévka. Okurky jíme zpravidla nastudeno.Okurka s tvarohem. Dietní svačinka či večeře, která zasytí a přitom není příliš kalorická.Okurkový salát s mrkví a sýrem cottage.Okurkový salát s tuňákem.Okurkový salát na uskladnění

Co sázet po okurkách

Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Co potřebují okurky

Okurky jsou velmi náročné na teplo, úspěšně se pěstují v pařeništích a sklenících. Na venkovních záhonech prospívají na slunných a před větrem chráněných místech. Pro okurky jsou vhodné teplé a středně těžké půdy. Půdu je dobré vyživit kompostem nebo chlévskou mrvou.

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.

Co okusuje rajčata

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.

Co odpuzuje svilušky

Doplňkovým řešením je vysadit rostliny, které odpuzují svilušky: bazalku, mátu, koriandr, měsíček nebo heřmánek. Tyto rostliny obsahují aromatické terpeny, které je chrání před bakterie, houbami a škůdci, jako jsou právě svilušky, molice nebo třásněnky.

Co udělat z přerostlých okurek

Okurky, které nám přerostly, ale nejsou již za zenitem, nažloutlé nebo povadlé, omyjeme a na struhadle nastrouháme na plátky (i se slupkou) do čisté velké mísy (hrnce). Přidáme oloupanou a velmi drobně pokrájenou cibuli (nestrouhat!), přidáme přes cedník prosáté Deko, přisypeme cukr a přilijeme ocet.

Co udělat ze salátových okurek

8 skvělých receptů s okurkou v hlavní roli. Skvělé osvěžení do letních dní!⭐ Salát z baby brambor a salátové okurky.⭐ Okurková limonáda.⭐ Řecké tzatziki.⭐ Studená okurková polévka.⭐ Plněné salátové okurky.⭐ Okurkové smoothie se zázvorem.⭐ Středomořský salát s okurkami a ředkvičkami.⭐ Octové chipsy ze salátové okurky.

Co nesnáší okurky

Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Proč mi nekvetou Rajčata

Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.

Co okusuje listy paprik

Papriky může napadnout i řada škůdců

Nejčastěji jde o mšice, ty rostliny nejen vysávají, ale mohou na ně přenést i různé virózy. Kvůli možnému výskytu mšice řešetlákové je vhodné použít například přípravek Mospilan 20 SP. Dalším škůdcem, který se projevuje jemnými pavučinkami, jsou svilušky.

Jak na svilušky bez chemie

Cibulový odvar na svilušky

S nezvanými hosty si skvěle poradí slupky z cibule. Ty zalijte vroucí vodou a nechte alespoň tři dny louhovat. Hotový výluh přeceďte přes plátýnko nebo punčochu a přelijte do postřikovače. V postřikovači neřeďte, jednoduše odvarem postříkejte postižené rostliny a po několika dnech opakujte.

Jak zavařit okurky hadovky

Do mísy si vložíme nakrájená kolečka okurek, přidáme cibuli, česnek, cukr, sůl a ocet a vše pečlivě promícháme. Okurky v míse poté odložíme na pět hodin do chladnějšího místa. Poté znovu okurky pečlivě promícháme a přeložíme je do vyvařených ale suchých sklenic, které pečlivě zavíčkujeme a osm minut je zavařujeme.

Co s velkou úrodou okurek

Co je potřebaSalátová okurka se může přidávat i do zeleninových směsí. Mám vyzkoušený tento salát.V zimě přijde vhod okurkový sirup na přípravu limonády. Svařte půl litru vody s 350 g krupicového cukru do hustého sirupu.Netradiční okurkový salát.

Jak udělat nálev na okurkový salát

Připravíme si v libovolné nádobě nálev a počkáme než se sůl a cukr rozpustí. Smícháme dohromady nastrouhanou okurku a sladkokyselý nálev. Tip na závěr : Recept vychází z pravidla 5-4-3-2-1 pro snadné zapamatování poměrů v nálevu. Tedy 500 ml vody, 4 lžíce cukru, 3 lžíce octa, 2 špetky pepře, 1 lžička soli.

Jak se dělá okurková omáčka

Na másle zpěníme drobně nakrájenou cibuli, zasypeme hladkou moukou a krátce osmažíme. Zalijeme vývarem – nejlépe hovězím, ale může být i slepičí a přidáme nové koření a pepř. Chvíli povaříme a přisypeme nastrouhané sterilované okurky. Povaříme do změknutí okurek (asi 10 minut) a zalijeme smetanou.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co zasadit mezi okurky

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
okurka hrách, fazole, kopr, košťáloviny, celer, salát, cibuli, červenou řepu, chřest, fenykl, bazalku, pór
paprika mrkev, kedluben, okurku, rajče
rajče bazalku, mrkev, ředkvičku, červenou řepu, salát, cibuli, česnek, petržel, křen, pažitku