Co jí masožravé rostliny?

Čím krmit masožravé rostliny

Většina masožravých rostlin tedy v kultuře žádné krmení nepotřebuje a vystačí si s tím, co získá pomocí kořenů, případně co si uloví sama díky kolem poletujícího hmyzu.

Co potřebují masožravky

Masožravkám vyhovují substráty chudé na živiny a vystačí si tak většinou i s půdou, ve které si je přivezete z obchodu či zahradnictví. Nejlépe však rostou v rašelině smíchané s pískem. Masožravky nesnášejí vodu bohatou na minerály. Nikdy je tedy nepřihnojujte běžnými hnojivy pro pokojové rostliny.
Archiv

Čím hnojit masožravé rostliny

Masožravé rostliny pěstování a hnojení

Existují dva způsoby, kterými masožravky hnojíme: suchým hnojivem do substrátu, nebo roztokem hnojiva ve vodě na list – čili zálivkou. Pro oba způsoby se výborně hodí Hnojík, protože je přírodní, bez přidaných látek, a obsahuje všechny důležité živiny.
Archiv

Jak pečovat o masožravé rostliny

Masožravé rostliny potřebují dostatek slunce, přímé sluneční světlo jim dělá opravdu dobře. V jarním a letním období jsou teploty pro masožravky ideální. Přes zimu jim zajistíme chladnější stanoviště. Většině masožravých rostlin přes zimu vyhovují teplody od 15-19 °C s menší zálivkou.

Čím zalévat masožravky

Pro méně citlivé rostliny jako jsou obecně například láčkovky, je vhodná voda s TDS do 100. Pro citlivější druhy jako mucholapky a rosnatky je vhodnější voda s TDS do 50. Kohoutková voda – Nejlépe dostupná voda pro většinu lidí. Tato voda má velmi odlišné složení podle vodárny, která vodu dodává.

Jak často krmit Mucholapku

Můžete dát brouka do každé pasti, která je otevřená. Poté, co past polapí kořist, potřebuje přibližně jeden týden na to, aby ji strávila.

Jak zalévat masožravé rostliny

Všeobecná rada zní nechat stát květináče s masožravkami v podmisce s měkkou vodou. Tohle platí pro naprostou většinu masožravek, které koupíte v květinářství. Pěstujte tak rosnatky, mucholapky, tučnice, bublinatky, špirlice. V případě láčkovek nechte té vody v podmisce spíše méně.

Kdy přesazovat masožravé rostliny

Přesazování masožravých rostlin

Tyto rostliny je třeba přesazovat každoročně, pokud je ale nádoba předimenzovaná, pak jednou za 2 až 3 roky. Především jde o kvalitu substrátu a používané zálivkové vody. Jestliže substrát změní barvu a nebo zapáchá, určitě je třeba přesadit!

Jak často zalévat masožravé rostliny

Pro tyto druhy použijte k pěstování vysoké podmisky a rostliny zalévejte třeba jednou měsíčně až po okraj. Vodní hladina bude přirozeně kolísat, což jim dělá dobře. Správné zalévání je klíčem ke krásným rostlinám. Proto je nepodceňujte a snažte se používat kvalitní vodu a dodržovat vlhkostní nároky jednotlivých druhů.

Jak přesadit masožravé rostliny

Prakticky každá masožravka vyžaduje zvláštní substrát. Nedivte se, jsou to rostliny, které žijí na místech, kde je málo živin, tedy s chudou půdou. Masožravky umí dobře vyjít s nedostatkem živin, ovšem ublížit jim může jejich přebytek. Pro většinu masožravek stačí odlehčená rašelina pískem nebo perlitem.

Jak často zalévat masožravky

Pro tyto druhy použijte k pěstování vysoké podmisky a rostliny zalévejte třeba jednou měsíčně až po okraj. Vodní hladina bude přirozeně kolísat, což jim dělá dobře. Správné zalévání je klíčem ke krásným rostlinám. Proto je nepodceňujte a snažte se používat kvalitní vodu a dodržovat vlhkostní nároky jednotlivých druhů.

Co jí mucholapka

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) je masožravá rostlina patřící do rodu Dionaea, jehož je jediným druhem. Loví drobné živočichy prudkým zaklapnutím pasti. Ta je téměř stejně silná jako pasti, které umísťovali v Americe lovci vlků, bobrů nebo dokonce medvědů. V blízkosti jejich „čelistí“ je řada malých chloupků.

Jak množit masožravé rostliny

Rozmnožování masožravých rostlin

Rozmnožovat lze i vegetativně (dělením), například nařezáním kořenů na 2 cm dlouhé kusy, které položíme na vlhký substrát. Za několik týdnů začnou růst na kořenech malé rostlinky. Můžeme též oddělit celý list, který též položíme na vlhký substrát.

Jak zachránit Masožravku

Když rostliny usychají kvůli špatné vodě

Pokud nemáte přístup k dešťové, nechte vodu pro zálivku masožravek alespoň 24 hodin odstát. V opačném případě se mohou na substrátu začít tvořit hnědé flíčky. To je první příznak toho, že je zanesený minerály a neplní tak dobře svou funkci. Proto neváhejte a masožravku přesaďte.

Co jsou to masožravé rostliny

Masožravé rostliny(často hmyzožravé rostliny) jsou rostliny, které získávají živiny(ale ne energii) tím, že chytají drobné živočichy, prvoky a zvláště pak hmyz. Lidově "masožravky" nepotřebují ke svému životu výživnou půdu, proto jim stačí rašelina, která je kyselá a chudá na živiny.

Kde koupit masožravé rostliny

Kde se daji koupit masozravky V obchodech s květinami, řetězcích Baumax a OBI, v Globusu, mívají celkem často tak 3 – 4 druhy, jinak je dobré zadat prodám masožravé rostliny do vyhledávače, je i klub přátel masožravek.

Jak fungují masožravé rostliny

Masožravky sice fungují stejně jako „normální“ rostliny (jsou schopné fotosyntézy, získávají živiny z půdy), ale schopností „jíst živočichy“ se vyrovnávají s tím, že rostou na půdách chudých na živiny (rašeliniště, mokřady, slatiniště apod.), kde je nedostatek živin, především dusíku a fosforu.

Čím krmit Mucholapku

Doporučuju housenky, mouchy, pavouky, cvrčky, slimáky a velmi malé děti. Nedoporučuju mravence (dochází pak k poškození listů), můry (moc chlupaté), motýli (moc roztomilí), nebo brouky (příliš houževnatá vnější kostra).