Co zasadit jako živý plot
Dřeviny na živý plot: Túje, habr a mnoho dalších
Navíc rychle rostou. Žádané jsou i tisy a jalovce. Populárním stálezeleným zástupcem jsou buxusy, které jsou vhodné pro nízké živé ploty nebo "předploty". Hodně se rozmohly i listnaté typy živých plotů, zejména habry a ptačí zob.
Archiv
Jaké rostliny na živý plot
Přehled rostlin pro živé plotySmrk (Picea abies): 0,2–4 m (vzrůst)Smrk (Picea pungens) : 0,5–4 m.Tis (Taxus baccata): 0,4–2 m.Tis (Taxus media): 1,5–2 m.Tis (Taxus cuspidata): 0,3–2 m.Zerav (Thuja occidentalis): 0,2–20 m.Zerav (Thuja orientalis): 0,45–10 m.
Archiv
Jaké stromy na živý plot
Stříhané živé ploty mohou být i ze stromů, jako jsou buk, javor, olše, lípa, cesmína, hloh a jilm. Keře je možné ponechat růst i volně, ale stromy se musí alespoň jednou za rok stříhat, aby se udržel tvar plotu.
Archiv
Jak si udělat živý plot
Zeminu zryjte, na dno strouhy přidejte kompost a pusťte se do samotného sázení. Mezi stromky nechávejte mezery – na 1 metr délky vysaďte 3 až 5 rostlin podle požadované hustoty plotu. Pro volné živé ploty, které se nestříhají, ale lze jimi snadno prohlédnout, můžete rostliny sázet i metr od sebe.
Jak daleko od plotu sázet živý plot
Obratem přišla obsílka s vyčíslenou škodou 70 tisíc korun, píše Kamila do seriálu Sousedské války. V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m.
Jak založit živý plot z habru
Jámu pro výsadbu vyplníme kvalitní kompostovou zeminou, kde jednotlivé sazenice umisťujeme v rozpětí zhruba 30 cm od sebe. Pokud chceme mít živý plot velmi hustý, rostliny nasadíme ještě více k sobě. Ne však méně než 20 cm. V průběhu činnosti zasypáváme kořenový systém exemplářů hlínou, kterou mírně sešlápneme.
Jaký koupit živý plot
Krok druhý: Nákup rostlin
Název | Klady | Zápory |
---|---|---|
Tis | nenáročný, slunce i stín | pomaleji roste (15-20 cm/rok) |
Bobkovišeň | listnatý stálezelený živý plot, kvetoucí | zabere více místa do šíře (až 1,5m) |
Habr | neprůhledný listnatý živý plot | |
Buk | lesklejší listy než habr, na velmi vysoké ploty | náročnější na půdu než habr, opadavý |
Jak sázet Habry na živý plot
Vysadíme první dřevinu, zasypeme ji zeminou a půdu kolem kořenů přišlápneme. Další rostliny vysazujeme v pravidelných vzdálenostech 20–25 cm. Postupně zasypáváme rýhu, sešlápneme půdu kolem kořenů a rostliny srovnáme. Nakonec všechny rostliny v živém plotě důkladně zavlažíme a v případě sucha průběžně zaléváme.
Jak rychle roste živý plot z habru
Habry jsou velmi odolné vůči mrazu, snášejí vedro a ročně přirůstají 25 až 35 cm. Po výsadbě sazenic habru je dobré je zalít alespoň 10 litry vody a zamulčovat kůrou.
Jak stříhat živý plot
Živý plot vysazený na podzim stříháme poprvé až na jaře příštího roku. Živý plot vysazený na jaře zastřiháváme ihned. U prostokořenných rostlin tomu předchází před výsadbou sestřihnutí kořenů, jejichž postranní výhony zkracujeme na třetinu délky, ostatní jen trochu. Zároveň odstraníme poškozené kořeny.
Kdy stříhat habrový živý plot
Snadno zmlazuje z kořenů a má ohromnou regenerační schopnost. Řez provádíme jednou až dvakrát ročně. Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim.
Kdy se sází živé ploty
Vhodným termínem výsadby pro opadavé prostokořenné sazenice je buď podzim po opadu listů, nebo jaro do rašení dřevin. Stálezelené a jehličnaté sazenice s balem vysazujeme na jaře, do začátku května, nebo na přelomu léta a podzimu. Kontejnerované sazenice sázíme v průběhu celého roku, kromě zimního období.
Jak rychle roste živý plot
Mimořádně rychlý růst
Rostlina se bohatě rozvětvuje. Konečná výška plotu může dosáhnout až 5 metrů. Živý plot běžné výšky (tj. kolem 2 metrů) můžete vypěstovat v průběhu 1, 5 – 2 let.
Kdy stříhat živý plot z habru
Snadno zmlazuje z kořenů a má ohromnou regenerační schopnost. Řez provádíme jednou až dvakrát ročně. Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim.
Jak Zmladit živý plot
Zmlazení živých plotů
To přichází v úvahu například u dřišťálu nebo ptačího zobu. Obzvláště mnoho času na to, aby po omlazení mohl opět hezky růst, potřebuje zimostráz. Stálezelené rostliny stříhejte brzy v létě, opadavé druhy živých plotů byste měli stříhat hned na začátku jara.
Kdy zastřihávat živý plot
Pokud tedy plánujete nějaké výrazné zásahy do živého plotu, udělejte to nejlépe v období od listopadu do března, když právě nemrzne (rány po řezu mohou omrznout).
Jak omladit živý plot
Pravidelné stříhání
Pak vydrží pěkné a husté i desítky let. Tvarovaný živý plot se stříhá jednou nebo dvakrát ročně, záleží na tom, zda dřevina roste rychle, nebo pomalu. Ty první se doporučuje zkracovat v květnu a například v červenci, u pomalu rostoucích stačí vzít nůžky do ruky jen jednou do rok.
Jak zkrátit živý plot
Živý plot bude třeba zastřihnout hned na začátku a zkrátit značnou část jeho výšky pomocí řetězové pily. Možná ho budete chtít zkrátit na výšku pouhých 1–1,2 metru. Tím podpoříte rychlý růst nových výhonků, které pak můžete zastřihávat a tvarovat během růstu.
Co dát na plot aby nebylo vidět
Nejčastěji používané jsou jehličnany, ale podle odborníků nejsou ideální. Dostatečně vysoký plot, který ochrání zahradu před zvědavými pohledy, a to i v zimě, lze přitom vypěstovat například z habrů, topolů, ptačího zobu, hlohyně nebo tavolníku.
Kdy zkracovat živý plot
Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.
Kdy stříhat živý plot
Příliš pozdní řez může eventuálně provokovat rostliny k novému rašení a tuhá zima pak může poškodit měkké vrcholové výhonky. Živé ploty z bujně rostoucích dřevin, obzvláště ze šípkových keřů, a také bukové a smrkové živé ploty se stříhají koncem června poté, co vyzrály silné jarní výhonky.
Jaký plot vyjde nejlevněji
PRO: Drátěný plot je tou nejdostupnější a nejlevnější variantou plotu. Mezi jeho přednosti patří vysoká průhlednost a také rychlost stavby. V případě pozinkované nebo poplastované varianty nabízí slušnou antikorozní ochranu.
Proč se davaji koule na plot
Výstražné koule se na vedení vysokého napětí dávají z důvodu varování nízko letících letadel a k prevenci nehod. Červeno bílé koule z plastu vizuálně zvýrazní dráty a letadla tak velmi snadno identifikují, že se mají drátům vyhnout.
Jak řezat živé ploty
Čím stříhat živé ploty
Zahradnické nůžky použijte pro zastřihávání malých výhonků. Pro práci ve výškách si pomůžete teleskopickými nůžkami. Nemusíte tak na štafle. Pro silnější větve si pořiďte motorové benzinové, elektrické nebo akumulátorové nůžky, vhodné pro stříhání živého plotu.
Jak často se stříhá živý plot
Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout.