Co je bílá polévka?

Co jsou to bílé polévky

Polévky bílé – všechny polévky zahušťované jíškou, polévky šlemové, krémové, kašovité. Speciální polévky – národní polévky, některé polévky rybí, zvěřinové, drůbeží a polévky studené. Bílé polévky připravujeme z vývaru B nebo z jiného vývaru z masa, kostí, zeleniny, drůbeže, hub apod.

Jak se dělá bílá polévka

Kopr uvaříme ve vodě, vyndáme nebo scedíme do vývaru vložíme brambory a vaříme. Když jsou poloměkké, smícháme šlehačku a moukou a přes síto propasírujeme k bramborám, ochutíme solí a octem a povaříme. Vejce pokrájíme, dáme na talíř a přelijeme polévkou. Kdo má rád, může sypat čerstvým pokrájeným koprem.
Archiv

Jak se dělá houbová polévka

Na másle osmahneme cibulku nakrájenou na kostičky, poté na tenké plátky houby, opečeme, vmícháme kmín, mouku, osmahneme, zalijeme vodou, osolíme a vaříme 20 minut. Na závěr zjemníme smetanou, dochutíme houbovým kořením a podáváme.

Co jsou hnede polévky

Vývary z masa – hnědé polévky

Jsou to čisté, hutné vývary z masa, kostí a zeleniny. Vývary z masa mají význam především pro svou chuť, protože varem se částečně do nich vyluhují chuťové látky z masa. Nejsou zvlášť výživné, teprve zavářky, vložky nebo také vejce jim dodávají větší výživnou hodnoutu.

Jak dělíme polévky

Bílé polévky.Hnědé polévky (vývary)Přesnídávkové polévky.Zdravotní polévky.Zvláštní (speciální) polévky.

Co to je polévka

Polévka (hovorově polívka) je tekuté až mírně husté a nejčastěji teplé jídlo. Připravuje se vařením různých přísad ve vodě, které předávají chuť, barvu i vůni, nebo v předem připraveném vývaru.

Jak se vaří Bílá zelňačka

Postup přípravy

V hrnci necháme zesklovatět na másle na drobno nakrájenou cibuli,zaprášíme moukou a zalijeme zeleninovým vývarem,přidáme zelí i s nálevem. Přidáme koření( dávám do sítka,abych ho pak nemusela lovit) a vaříme za občasného míchání do změknutí zelí -asi půl až 3/4 hodiny.

Jak se dělá Kyselka

Brambory nakrájíme na kousky, zalijeme vodou, osolíme, přidáme kmín, nakrájený libeček, vaříme do měkka. Z másla a hladké mouky, připravíme jíšku. Když jsou brambory měkké, zahustíme polévku jíškou, vlijeme podmáslí, mícháme, až se polévka provaří, podle chuti polévku přisolíme, opepříme, případně přikyselíme octem.

Jaké koření do houbové polévky

Zelené natě a bylinky do houbových pokrmů patří zcela přirozeně, neboť sezona hub a bylinek na našich zahradách se kryjí. V tomto ohledu jsou pravými skvosty tradiční petrželová nať, čerstvá majoránka, šalvěj, bazalka, libeček a mladá celerová nať.

Kdy přidat houby do polévky

Jakmile začne polévka houstnout, zředíme ji vařící vodou nebo zeleninovým bujonem na požadovanou hustotu. Když jsou brambory v polévce měkké, přidáme podušené houby, chvilku provaříme, dochutíme solí (a podle chuti můžeme přidat Maggi).

Jaké jsou polévky

Příklady polévekbramboračka (bramborová polévka)kulajda.dršťková polévka.slepičí polévka.hovězí vývar.drůbeží vývar.hrášková polévka.gulášovka (gulášová polévka)

Jak zjemnit Zelnacku

Zelí necháme okapat, můžeme pokrájet a přidáme do hrnce. Povaříme, osolíme, opepříme, přidáme 0,4 litru mléka s rozmíchanou moukou (máme -li, nahradíme Hraškou) a necháme zhoustnout. Až zhoustne, přidáme na zjemnění 3 lžíce bílého jogurtu a dle chuti dochutíme. Možno přidat i lžíci cukru pro ty, co nemají rádi kyselé.

Jaká Smetana se dává do zelňačky

Dávam 12% smetanu na vaření do zelňačky na zjemnění. 33% smetanu dávám jak do Zelnacky, tak třeba segedinu, na paprice, svickove,… Jo normálně ji tam dej, hodí se na zjemnění. Dávám, je výborná.

Jak se dělá Hodolanská omáčka

Hodolanská omáčka se tak jako kyselky koření jen bobkovým listem, novým kořením a případně trochou pepře. Oba typy omáček se zadělávají zátřepkou z mouky a mléka nebo smetany, dochucují se octem a cukrem. A musejí být akorát. Kyselkám i hodolance neuškodí přídavek kořenové zeleniny nebo jemně sekané kyselé okurky.

Jak dlouho se vaří kyselo

1 Do hrnce dejte vodu, houby, sůl a kmín. Houby pak uvařte do měkka. 2 Kvásek rozmíchejte ve vodě – měl by být pěkně tekutý. Zašlehejte ho do polévky a povařte 15 minut.

Jak dlouho se vaří houbová polévka

Hotovou jíškou zahustěte vývar a povařte patnáct až dvacet minut. Občas polévku zamíchejte, aby se nepřipalovala ke dnu. Polévku s provařenou jíškou odstavte z ohně a opatrně do ní za stálého míchání vlijte smetanu o pokojové teplotě. Dále už polévku nevařte, aby se smetana nesrazila.

Jak dlouho vařit houbovou polévku

Hotovou jíškou zahustěte vývar a povařte patnáct až dvacet minut. Občas polévku zamíchejte, aby se nepřipalovala ke dnu. Polévku s provařenou jíškou odstavte z ohně a opatrně do ní za stálého míchání vlijte smetanu o pokojové teplotě.

Co patří do polévky

Nejoblíbenější koření do polévkybobkový list. Bobkový list patří k základním kořením české i světové kuchyně.borščbylinky do polévky.celer.cibule.citronová tráva.černý pepřčesnek.

Kdy dát brambory do zelňačky

Ale že prý to není slušné. Tak to nechám na vás. Zelí nechte vařit cca 10-15 minut. Jakmile je zelí měkké, přidejte také uvařené brambory.

Jak se zbavit kyselosti zelí

Dosáhnout menší kyselosti kysaného zelí lze také tím, že k němu přidáme lžíci meruňkové marmelády.

Kdy dát brambory do Zelnacky

Ale že prý to není slušné. Tak to nechám na vás. Zelí nechte vařit cca 10-15 minut. Jakmile je zelí měkké, přidejte také uvařené brambory.

Jak zjemnit kyselou Zelnacku

Polévka samotná by se měla provařovat cca třicet minut, dokud zelí nezměkne, pak do ní přidejte uvařené bramborové kostičky a vmíchejte přiměřené množství smetany pro zjemnění. A můžete servírovat. Takhle vydatná polévka, která vás opravdu zahřeje na duši i zasytí, vydá i za hlavní jídlo.

Jak se dělá holandská omáčka

Princip je následující. Žloutky se začnou šlehat v mixéru zastudena spolu s trochou vody a citrónové šťávy. Rozpuštěné máslo se pak za chodu postupně přilévá a rovnou zašlehává. Teplo z rozpuštěného másla stačí tak akorát, aby omáčka pěkně naběhla a získala tu správnou konzistenci.

Jak se dělá Znojemská omáčka

Postup přípravy receptu

Na oleji spěníme cibulku. Mezitím nakrájime maso na kostičky, nakrájené maso vložíme na osmahlou cibuli a zalejeme 1,5 l vody, přidáme 3 rozkrojené okurky, masox, sůl a pepř. Dusíme, až je maso měkké. Na závěr zahustíme záklechtkou.

Jak se dělá kyselo

Kyselo není nic jiného, než odvar z čerstvých nebo sušených hub (včetně) zahuštěný chlebovým kváskem. Chuť a energetickou hodnotu kysela zlepšuje na tuku osmažená cibule a vajíčko. Kyselo se koření pouze kmínem a solí. Ke kyselu se tradičně pojídaly brambory „na loupačku“ nebo chleba.