Co je chladicí kapalina v autě?

Jak zjistit chladící kapalinu

Chladicí kapalinu je vhodné před zimou zkontrolovat. Kontroluje se hladina a kvalita kapaliny hustoměrem nebo refraktometrem. Celková výměny by měla proběhnout u starších typů kapalin G11, G48 (zelenomodrý typ) každé 2 až 3 roky, u novějších G12+,G12++,G13 1x za 5 let.

Jak funguje chladicí kapalina

Jak funguje chladicí kapalina Chladicí kapalina je kombinací nemrznoucí směsi a destilované vody, která má za úkol odvádět teplo z motoru do chladicí soustavy. Voda, která byla použita na chlazení motoru, se v chladiči znovu ochladí vzduchem a následně je připravena celý cyklus opakovat.
Archiv

Proč měnit chladící kapalinu

Chladicí kapalina – nejen aby se auto nepřehřívalo. Také chladicí kapalina se musí pravidelně měnit. Jejím úkolem totiž není jen chlazení motoru, ale také ochrana jeho určitých částí. Tu zajišťují aditiva, která jsou součástí každé chladící kapaliny.
Archiv

Kdy můžu Dolit chladici kapalinu

Pokud doplňujete chladicí kapalinu, dolévejte ji do studeného motoru, mohlo by dojít k popraskání hlavy válců. Pokud na cestě zjistíme, že je v systému chladicí kapaliny málo, je třeba ji doplnit. "Voda se dá dolít vždycky, nejmíň tím zkazíme," říká Petr Mošnička. "Jediný problém je zima.
Archiv

Co se stane když dojde chladicí kapalina

V případě, že vás na nedostatek chladící kapaliny upozorní kontrolka během jízdy, automobil zastavte hned, co to půjde. Pokud nebudete mít při sobě chladící kapalinu, stačí nádobku nouzově doplnit vodou. Na dojetí to stačit bude. Jestli se vám to ale stane v zimě, dejte si pozor, ať voda v chladícím systému nezamrzne.

Čím nahradit chladící kapalinu

Při doplňování vody ale pamatujte, že není vhodné používat obyčejnou vodu – například z kohoutku. Mohou v ní být obsaženy látky, které mohou motoru škodit. Místo toho je vhodné použít vodu destilovanou, která je naprosto čistá. Bavíme se ale samozřejmě pouze o situaci, kdy má člověk na výběr.

Jak se ředí chladicí kapalina

Chladící kapalina, jakožto neředěný roztok má bod mrazu na hranici -23°C, kdežto ředěný roztok v poměru 1L chladící kapaliny a 0.7L vody, má bod mrazu přibližně v -40°C. Ředění je doporučováno pomocí měkké čisté či technické vody, nikoliv destilované vody – ta může být agresivní vůči určitým částem chladícího okruhu.

Co se stane když Smíchám chladící kapaliny

Protože mají různé typy chladících kapalin i různé vlastnosti, jejich míchání se nedoporučuje. Mohlo by dojít až k nenávratnému poškození motoru.

Jak dlouho vydrzi chladicí kapalina v autě

U nových aut vydrží chladicí kapalina až pět let

Neopomínejte ani pravidelnou výměnu chladicí kapaliny, tak jak doporučuje výrobce vašeho auta. „U nejstarších vozidel byla doporučována výměnná lhůta kolem dvou let. Týkalo se to však starých škodovek nebo žigulíků.

Co se stane kdyz je málo chladici kapaliny

Jsou na ní měrné rysky MIN a MAX, mezi kterými by správně hladina kapaliny měla být. Pokud by jí bylo málo, mohlo by docházet k přehřívání motoru, a naopak vyšší míra by mohla způsobit přetlak a poškození chladicího systému. Nádobku neotevírejte, když je motor zahřátý na provozní teplotu, ani bezprostředně po dojezdu.

Co se stane kdyz nemám chladici kapalinu

První z nich odvádí teplo motoru a odevzdává ho skrz chladič ven z motoru. Směs chladicí kapaliny navíc předchází korodování částí chladicího systému a udržuje systém v dobrém stavu. Málo řidičů si uvědomuje význam oleje při chlazení. Nedostatečným mazáním pohyblivých částí se zvyšuje tření a dochází k růstu teploty.

Jak poznat vadne vicko chladiče

Pokud tedy po odšroubování víčka s přetlakovým ventilem objevíte v nádobě znečištění tmavé barvy, může to být způsobeno právě tímto. Naproti tomu chladicí kapalina se dostává do mazacího okruhu motoru a tedy do oleje. Na víčku nalévacího hrdla pro motorový olej vytváří typickou, jakoby našlehanou suspensi.

Čím nahradit chladici kapalinu

Místo toho je vhodné použít vodu destilovanou, která je naprosto čistá. Bavíme se ale samozřejmě pouze o situaci, kdy má člověk na výběr. Pokud byste zůstali daleko od civilizace a bez možnosti využít cokoliv jiného, není o čem diskutovat.

Co do chladiče auta

Udržení teploty zajišťují dvě kapaliny – chladicí kapalina a olej. První z nich odvádí teplo motoru a odevzdává ho skrz chladič ven z motoru. Směs chladicí kapaliny navíc předchází korodování částí chladicího systému a udržuje systém v dobrém stavu. Málo řidičů si uvědomuje význam oleje při chlazení.

Co se stane kdyz Naleju jinou chladici kapalinu

Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.

Jaký je rozdíl mezi chladícími kapalinami

Starší typy chladících kapalin s označením G11 mívají modrozelenou barvu, novější verze mají barvu červenou a ty nejnovější G12+ a dál jsou růžové až fialové. Přesný typ chladící kapaliny do vašeho vozu vyčtete buď z nádobky chladící soustavy v motorové části vašeho auta nebo v manuálu pro vaše auto.

Co se stane když dojde chladící kapalina

Nejlepší je s vozidlem zajet do servisu a nechat si zkontrolovat tlaky ve válcích. Právě kontrola tlaku jednoznačně odpoví na otázku, zda chladící kapalina uniká skrze spalovací motor. Potvrdí to fakt, že hladina oleje neroste. Za únikem stojí selhání těsnění pod hlavou, které je potřeba co nejdříve vyměnit.