Co je cílem spotřebitele?

Co to je spotřebitel

Pojem spotřebitele upravuje § 419 občanského zákoníku: „Spotřebitel je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná.

Které smlouvy jsou spotřebitelské

Spotřebitelská smlouva je taková smlouva, kterou mezi sebou uzavírá podnikatel a spotřebitel, který vystupuje jako slabší smluvní strana, a proto je mu poskytována široká ochrana. Rovněž z důvodu ochrany spotřebitele musí podnikatel plnit širokou informační povinnost.

Jak je chráněn spotřebitel

Právo upravuje soukromoprávní i veřejnoprávní aspekty ochrany spotřebitele. Soukromoprávní ochrana spotřebitele je ochranou následnou, přičemž orgánem ochrany spotřebitele je v soukromoprávní úpravě soud. Pro realizaci této ochrany je proto nutné, aby se nápravy domáhal sám subjekt prostřednictvím podání žaloby.
Archiv

Co je to ochrana spotrebitele

Ochrana spotřebitele (anglicky consumer protection) je skupina zákonů a organizací, které mají za cíl zajišťovat práva spotřebitelů, spravedlivý obchod, hospodářskou soutěž, přesné informace na trhu, ochranu proti protisoutěžním praktikám a podvodům.

Kdy se jedná o spotřebitelskou smlouvu

O spotřebitelskou smlouvu, s níž právní předpisy spojují vyšší ochranu zákazníka, se jedná v případě, kdy jednou smluvní stranou je spotřebitel a druhou podnikatel.

Jak Česká obchodní inspekce chrání spotřebitele

Na ČOI se může spotřebitel obrátit v případě, že u prodejce narazil na pochybení, které se týká například klamavého označení ceny a zboží, nedodržení hygienických podmínek nebo šizení na váze či míře. ČOI také kontroluje bezpečnost zboží při jeho vpuštění na trh ČR.

Kdo může být podnikatelem

Podnikatel je fyzická nebo právnická osoba, která se věnuje podnikání, tedy soustavné a samostatné činnosti prováděné za účelem zisku. Nezáleží přitom na objemu podnikatelských aktivit, může tedy jít jak o velikou akciovou společnost, tak i malého živnostníka.

Kdo není spotřebitel

Každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná, je označován jako spotřebitel. Spotřebitelem naopak není osoba, která zboží nakupuje pro svoje podnikání nebo jinou výdělečnou činnost.

Kdo rozhoduje spotřebitelské spory

V případě spotřebitelských sporů se zpravidla jedná o vztahy upravené občanským zákoníkem. O sporu může rozhodovat pouze soud, který je věcně a místně příslušný. K řízení je zpravidla příslušný obecný soud osoby, proti níž žaloba směřuje.

Kdo je spotřebitelem podle zákona o ochraně spotřebitele

Kdo je spotřebitel a co je spotřebitelská smlouva, zakázané obchodní praktiky. Spotřebitelem je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná.

Jaké jsou důsledky zneužívajícího ujednání ve spotřebitelské smlouvě

Jak bylo již výše uvedeno, z čl. 6 odst. 1 Směrnice vyplývá, že zneužívající ujednání nejsou pro spotřebitele závazná. Jakým konkrétním následkem nezávaznosti členské státy dosáhnou, je na jejich uvážení.

Kdo řeší spotřebitelské spory

Česká obchodní inspekce (ČOI) je subjektem zajišťujícím mimosoudní řešení spotřebitelských sporů, tzv. ADR (alternative dispute resolution). Cílem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je dospět ke smírnému urovnání sporu a dohodě stran.

Jaké jsou cíle firmy

Primárním cílem je maximalizace zisku. Dalším cílem může být snaha dlouhodobě přežít, zvýšit podíl na trhu, zničit konkurenci. Zisk v a. s. může být vyplacen ve formě peněz (dividend akcionářům) nebo zadržen a použit na investice, což zvyšuje hodnotu podniku (akcií).

Jaké jsou druhy živnosti

Základní přehled: zorientujte se v živnostech

Ohlašovací živnosti se ještě dále dělí, celkově tedy rozlišujeme 4 druhy živností – volné, řemeslné, vázané a koncesované. Podle druhu poznáte, jaké podmínky musíte splnit pro úspěšné získání živnostenského oprávnění.

Kdy je podnikatel spotřebitel

Spotřebitelem může být pouze člověk (fyzická osoba), který s podnikatelem uzavírá smlouvu mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání. Taková společnost s ručením omezeným (právnická osoba) tedy spotřebitelem být za žádných okolností nemůže.

Jak Česká obchodní inspekce chrání spotřebitele příklady

Na ČOI se může spotřebitel obrátit v případě, že u prodejce narazil na pochybení, které se týká například klamavého označení ceny a zboží, nedodržení hygienických podmínek nebo šizení na váze či míře. ČOI také kontroluje bezpečnost zboží při jeho vpuštění na trh ČR.

Co je mimosoudní řešení spotřebitelských sporů

mimosoudního řešení spotřebitelských sporů (také ADR – Alternative Dispute Resolution). Jedná se o metodu řešení sporů bez zapojení soudů. Řešení spotřebitelského sporu probíhá prostřednictvím subjektu ADR dle odvětví, kterého se spor týká.

Co je spotřebitelský spor

Spotřebitelské spory vznikají z neplnění smluvních závazků, kde proti sobě stojí podnikatel a spotřebitel. Typickým příkladem je spor o uznání reklamace zboží zakoupeného v obchodě, odstoupení od smlouvy apod.

Co to je cíl

Cíl je jednoduše koncový stav.

Místo, kam chcete dojít, nebo něco, čeho chcete dosáhnout. Jakýkoliv sen, touha nebo vize lze rozdělit do menších kroků – do jednotlivých cílů a podcílů. Jednotlivé cíle jsou jako patníky u cesty – vymezují nám směr toho, kam chceme dojít.

Kdo stanovuje cíle podniku

Díky jasným představám se totiž podnik lépe řídí a je jasné, kam směřuje. Každý podnikatelský subjekt si již při svém zakládání stanovuje cíl podnikání. Cílem se rozumí reálná představa toho, kam by se chtěl podnik dostat nebo čeho by chtěl dosáhnout v určitém časovém horizontu.

Co patří do volné živnosti

Co do konkrétních činností lze říct, že volná živnost zahrnuje většinu oborů běžně provozovaných OSVČ. Jedná se tak například o maloobchod a velkoobchod (včetně e-shopů), ubytovací služby, poradenské služby, průvodcovství, překladatelství, případně pořádání kulturních, sportovních a jiných produkcí.

Jak se dělí živnost

Živnosti ohlašovací jsou rozděleny do tří skupin, patří sem živnosti řemeslné, živnosti vázané a živnost volná. Pro prvé dvě, tedy živnost řemeslnou a vázanou, je kromě všeobecných podmínek ještě stanovena podmínka odborné způsobilosti, u živnosti volné odborná způsobilost vyžadována není.

Kdo je to spotřebitel Akreditfin

Spotřebitelem je pouze fyzická osoba, která uzavírá smlouvy nebo jinak jedná (nakupuje zboží nebo služby) mimo rámec svého podnikání nebo samostatného výkonu povolání, a to pro svou přímou osobní potřebu. Pojem spotřebitel je obsahově shodně definován občanským zákoníkem a zákonem o ochraně spotřebitele.

Co kontroluje Česká obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.

Jaké má spotřebitel možnosti prokázat prodávajícímu že zboží zakoupil u něj

K tomu, aby spotřebitel mohl uplatnit reklamaci vady koupeného zboží, stačí, když prokáže, že zboží bylo zakoupeno u prodávajícího a že je ještě v záruce. Není zákonem stanoveno, jakým dokladem to má prokázat. Výpis z bankovního účtu v takovém případě nepostačuje, protože z něj není možné určit, o jaké zboží se jedná.