Co je Dlouhozobka?

Co je Dlouhozobka Svízelová

Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) je motýl patřící mezi lišajovité, který patří v České republice k poměrně hojným druhům, ale směrem na západ ve střední Evropě je pak vzácnější.

Co je to kolibřík

Kolibříci (Trochilidae, angl. hummingbirds) jsou nejmenšími ptáky na světě. Vyskytují se pouze na obou kontinentech Ameriky, od Aljašky po Ohňovou zemi. Většina druhů kolibříků žije v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky.

Jak vypada kolibřík

Má černobílý zadeček, vypadající jako maličké ocasní peří. Hnědé nenápadně zbarvené tělo kontrastuje se zlatavými křídly, které za letu příliš nevidíme. Výrazná černobílá hlava nese pár tykadel. Oči zdůrazňuje černá maska a šedá „čepička" táhnoucí se až na svrchní část hrudi.
Archiv

Co opyluje muškáty

medonosné rostliny. Mezi ně patří květiny bohaté na nektar, které mají rády včely, čmeláci nebo motýli, nebo aromatické byliny, jako je třeba tymián, kopr či šalvěj. Dlouho kvetoucí trvalky (například muškáty nebo begónie) produkují pyl, zatímco ovocné keříky (jahody, réva, moruše) potěší kromě vás i hmyz a ptactvo.

Co létá na muškáty

To má ostatně společné s ostatními dlouhozobkami. Pochutnává si ráda na nektaru bodláků, chrp, hvozdíků, hadince či mydlice. Majitelé zahrad je pak mohou pozorovat, jak zalétají nad jejich kakosty, plaménky, ale také třeba petúnie a muškáty. Podobně jako kolibříci, také dlouhozobky sají nektar z květů za letu.

Jak létá kolibřík

Kolibřík je zdatný letec, dokáže mávnout křídly až 90krát za vteřinu. Rychlostí 50 kilometrů za hodinu umí letět kupředu jako střela. Kromě toho se dokáže vznášet na místě. Jako jediný zástupce ptačí říše také může létat pozpátku.

Kdo jsou opylovači

Opylovač je živočich, který umožňuje opylení, tj. přenáší pyl z jedné rostliny na druhou, respektive z prašníků jedné rostliny na bliznu jiné rostliny. Opylovači se uplatňují zejména u krytosemenných rostlin. Včela medonosná je snad nejznámějším opylovačem vůbec.

Čím nejlépe hnojit muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Jak zakořenit Muškát

Muškáty zakořeňují dobře ve směsi písku a rašeliny při mírné vlhkosti a teplotě 16–18 °C. Pokud řízky odlamujeme v kolínku, tak čistými prsty. Řízky z rostliny odebíráme vylomením nebo ostrým nožem či nůžkami. Buď odstřihneme stonek a ten potom rozdělíme na jednotlivé řízky, nebo jednotlivé řízky oddělujeme přímo.

Jak rychle letí kolibřík

Kolibřík měří zhruba 10 centimetrů. Urazí-li za vteřinu čtyřsetnásobek své délky, znamená to, že je schopen krátkodobě vyvinout rychlost až 144 km/h. Vědci dosud uváděli jeho maximální rychlost pouze kolem 50 km/h.

Jaké může být rozpětí křídel kolibříka kubánského

Kolibřík vyhrál díky větším rozměrům. Rozpětí má 16 centimetrů, v břiše kromě motoru a baterie také výkonnou kameru, mikrofon a vysílačku a ve vzduchu vydrží 11 minut.

Proč ubývá včel

Patří sem ztráta a degradace přírodních stanovišť kvůli zemědělství nebo urbanizaci. Intenzivní zemědělství vede k monokulturní krajině a zániku rozmanité flóry, čímž opylovačům ubývá zdrojů potravy a také hnízdišť.

Co opyluje kolibřík

Zvlášť je lákají hadince, floxy, komule, tabák, tulipány, prvosenky, violky, šeříky, sporýše a čistce. Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) saje nektar na tzv. motýlím keři – komule Davidova (Buddleia davidii).

Kdy zalévat muškáty

Půda by měla být vždy vlhká, ne však promočená. Nejvhodnější je muškáty zalévat ráno nebo večer, kdy slunce nesvítí prudce a muškáty mohou vodu využít podle potřeby. Vždy vodu lijeme do květináče, ne na listy a její množství přizpůsobujeme podle počasí. V zimním období zmenšete objem zálivky.

Jak mít krásné muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Jaké hnojivo použít na muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Jak dlouho vydrží muškáty

Muškáty potom vydrží v plném květu tři roky. V dalších letech nakvétají méně a méně. K řízkování vybíráme kvalitní muškáty, které jsme měli uložené přes zimu nejlépe ve skleníku nebo jinde v chladu a na světle.

Kde hnízdí kolibřík

Většina druhů si staví malé, velmi dobře maskované hnízdo, které buduje na větvích stromů nebo keřů. Velikost hnízda je různá, nejmenší mohou dosahovat velikosti jedné poloviny skořápky vlašského ořechu. Kolibříci kladou obvykle 2 vejce, na kterých sedí 12–19 dnů. Ve volné přírodě se dožívají průměrně 3–5 let.

Kteří ptačí hnízdí na zemi

Nejdokonalejší hnízda si v korunách stromů či v houštinách splétají pěvci: na zahradách to jsou nejčastěji kosi, drozdi, pěnkavy, pěnice, sedmihlásci, žluvy, zvonci, vzácněji ťuhýci, dlaskové, pěvušky, stehlíci, čížci.

Co by nebylo bez včel

Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Proč včela opyluje

Včely plní důležitou úlohu v rozmnožování rostlin. Rostliny pro rozmnožování potřebují přenést pyl z tyčinky na pestík neboli opylovat.

Co opylují včely

Nejznámějšími zástupci jsou všechny druhy obilovin, jako pšenice, ječmen, oves a žito, z plodových dřevin potom líska a ořešák vlašský. Včely ale sbírají pyl i z rostlin větrosnubných, často ve velkém množství, jako např. z kukuřice. Většina našich rostlin (80%) je ale odkázána na přenos pylu hmyzem.

Proč mi nekvetou muškáty

Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.

Kdy můžu dát muškáty ven

Všechny druhy si můžeme zakoupit v jarních měsících, ven je však umístíme až začátkem května. Jako první můžeme vysadit ven (často už ke konci dubna) muškáty štítnaté, jimž chladné noci neublíží.