Co je dobré na žaludek?

Co pomáhá na bolavý žaludek

Nejběžnějším prostředkem pro zmírnění nepříjemných projevů podrážděného žaludku je soda ve formě prášku. Na pálení žáhy jsou také velmi oblíbené žvýkací tablety Rennie či suspenze Gaviscon, která brání návratu žaludeční šťávy do jícnu.
Archiv

Co jíst při problémech se žaludkem

Vhodné jsou nutričně bohaté potraviny – mléčné výrobky v rozumném množství, libové maso, vejce, malá množství ovoce a zeleniny, pečivo bez většího obsahu vlákniny. Důležité je omezení mastných jídel a jídel smažených a kořeněných. Výše uvedená opatření odpovídají tzv. šetřící dietě, event.
Archiv

Co je zdravé na žaludek

Jak jistě víte, všechny ty nepříjemné pocity v oblasti žaludku (a další trávicí potíže) způsobuje ve většině případů právě překyselení. K lepšímu trávení přispívá i konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny (celozrnné pečivo, luštěniny, pohanka, divoká rýže, ovesné vločky, ořechy, olejnatá semínka).
Archiv

Co dělat když je mi špatně od žaludku

Pomoci může i pití většího množství tekutin – dejte si šálek teplého mátového, heřmánkového nebo zázvorového čaje nebo si zkuste do sklenice s vodou vymačkat čerstvě rozkrojený citron. Při žaludeční nevolnosti může pomoci i čerstvý vzduch – jděte na procházku nebo si alespoň otevřete okna.

Jak se pozná zánět žaludku

Zánět žaludku, odborně gastritida, je nepříjemné onemocnění, které může být důsledkem infekce, ale i špatné životosprávy, převážně stresu a konzumace toxických látek. Projevuje se bolestí horní části břicha, nevolností i zvracením, které může být s příměsí krve. Může ale probíhat i bez příznaků.

Jak si vyčistit žaludek

I žaludek potřebuje regeneraci

Dostatek vlákniny: Vyčistí celé trávicí ústrojí a shrne ze stěny žaludku a střev vše nepotřebné, co na nich ulpívá. Najdeme ji v jahodách, luštěninách, lněných semínkách, jahodách a hlavně v kořenové zelenině. Denně bychom měli sníst 35 g vlákniny, což je 5 porcí ovoce nebo zeleniny.

Proč je Coca Cola dobrá na žaludek

Cola a trávení

Při zažívacích potížích může být cola výbornou první pomocí, dokáže narovnat narušené pH v žaludku. Žaludeční prostředí je za normálních okolností kyselé (pH pod 3), což je způsobeno produkcí kyseliny chlorovodíkové v buňkách žaludeční sliznice.

Co jíst na uklidnění žaludku

V první řadě zapomeňte na alkohol a kávu, které žaludek silně dráždí. Ideální jsou bylinné čaje a dostatek obyčejné neslazené vody. Na zklidnění žaludku pomáhají především čaje z listů máty peprné, květu heřmánku pravého, meduňky lékařské, slézu, kořene lékořice, jitrocele a listu jahodníku.

Co nejíst při zánětu žaludku

V případě akutního zánětu je totiž nutné omezit potraviny a nápoje, které sliznici dráždí. Dieta při zánětu žaludku tedy spočívá ve vysazení alkoholu, kávy (včetně bezkofeinové) či kořeněného jídla. Vhodné nejsou ani smažené, tučné či příliš slané potraviny. Neplechu mohou způsobit i perlivé nápoje či celozrnné pečivo.

Co nejíst při bolesti žaludku

Rada : V jídelníčku se snažte omezit bílé pečivo, rýži, sladkosti, kávu i perlivé nápoje. Naopak můžete vyzkoušet špenát, brokolici, hlávkový salát, rozinky i probiotika s vlákninou (ta u Vás podpoří fungování střev).

Jak dát do poradku žaludek

Vybírejte si stravu bohatou na vlákninu (ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo) a probiotika (kysané mléčné výrobky, kvašená zelenina). Sledujte, po kterých jídlech se vám příznaky zhoršují. Některé zažívací potíže mohou být projevem potravinové nesnášenlivosti či alergie (laktóza, lepek apod.).

Jak se léčí zánět žaludku

Akutní gastritida se léčí zpravidla podáváním antacid či jiných léků na snížení tvorby žaludečních kyselin a klidem. Vedle toho je vhodné se vyhýbat příliš tučným, kořeněným a také horkým pokrmům a naopak je dobré do jídelníčku zařadit suchary, vařenou kořenovou zeleninu, rýži, banány a čiré vývary.

Co jíst při pocitu na zvracení

Co jíst a pít při zvracení

Pokud vám rohlíky a křupky nedělají zle, pomalu zařaďte nemastná jídla a konzumujte je v malých dávkách. Nejlépe se snáší nemastné ovesné a bramborové kaše, vařená mrkev, libové kuřecí maso, nemastné vývary a klasika v podobě dětských piškotů, banánů a rýže.

Co pít při zvracení

Na počátku intenzivnějšího zvracení pijte pouze po velmi malých dávkách, stačí čaj po lžičkách (nevhodný je zelený či černý čaj, vhodnější jsou čaje bylinkové, „žaludeční“). Po několika hodinách, podle tolerance, zkuste zařadit suché bílé pečivo (stačí obyčejný den starý rohlík) nebo dietní suchar.

Jak bolí zánět žaludku

Příčinou může být i stres. Chronický zánět žaludku vzniká zvolna a zpočátku o něm nemusíme vědět. Pokud se příznaky objeví, překvapí vás pálivá bolest v nadbřišku, nadýmání, plynatost a průjmy. V takovém případě se již nevyhneme návštěvě gastroenterologa.

Co zastaví zvracení

Odpočívejte vleže, ve tmě, v tichu bez zvuků, bez puštěné televize. V pokoji důkladně vyvětrejte. Uleví studený obklad na čelo, vypláchnutí úst či vyčištění zubů, aby zmizel palčivý a dráždivý kyselý zápach. Ten totiž může vyvolávat další ataky nevolnosti.

Jak uklidnit zvracení

Jak se chovat při zvracení

Odpočívejte vleže, ve tmě, v tichu bez zvuků, bez puštěné televize. V pokoji důkladně vyvětrejte. Uleví studený obklad na čelo, vypláchnutí úst či vyčištění zubů, aby zmizel palčivý a dráždivý kyselý zápach. Ten totiž může vyvolávat další ataky nevolnosti.