Co je FALX?

Co je FALX Cerebri

Falx cerebri je velká srpovitá řasa uložená v mediální rovině a zashující mezi obě hemisféry do fissura longitudinalis cerebri.
Archiv

Co je tvrdá plena

Tvrdá plena mozková (dura mater, též pachymeninx) je tuhá mozková plena, která se vyvinula u obojživelníků a vyskytuje se u všech čtyřnožců. Latinský výraz „dura mater“ znamená „tvrdá matka“, což je důsledkem antických představ, že pleny jsou matkou všech membrán v těle.

Co to je Meningy

Meningy, mozkomíšní pleny neboli „mozkové blány“ (lat. meninges) jsou tři obaly z pojivové tkáně, které pokrývají mozek a míchu.

Co je to arachnoidea

Pavučnice (arachnoidea) je jedna ze tří mozkových plen přítomných u savců a u ptáků. Je to tenká průsvitná vrstva vaziva, která neobsahuje žádné cévy. Svůj název dostala podle toho, že svou strukturou připomíná pavučinu.

Co to je pia mater

Omozečnice, měkká plena neboli pia mater je nejvnitřnější ze tří obalů centrálního nervového systému (mening). Na rozdíl od tvrdé pleny a pavučnice přesně obemyká povrch mozku (resp. míchy), proniká i do všech jeho záhybů. Omozečnicí jsou ve svém krátkém průběhu obaleny i tepny vstupující do mozkové tkáně.

Co je Pavoučnice

Pavučnice (arachnoidea) je jedna ze tří mozkových plen přítomných u savců a u ptáků. Je to tenká průsvitná vrstva vaziva, která neobsahuje žádné cévy. Svůj název dostala podle toho, že svou strukturou připomíná pavučinu. Nachází se v lebečním prostoru mezi tvrdou plenou mozkovou (dura mater) a omozečnicí (pia mater).

Co je to mozkomíšní mok

Mozkomíšní mok (lat. liquor cerebrospinalis) neboli CSF (zkratka pochází z anglického názvu cerebrospinal fluid) je čirá tekutina, která obklopuje mozek a míchu, tvoří jejich tekutý obal a nadlehčuje je.

Co obaluje mozek

Meningy, mozkomíšní pleny neboli „mozkové blány“ (lat. meninges) jsou tři obaly z pojivové tkáně, které pokrývají mozek a míchu.

Co obsahuje likvor

Mozkomíšní mok (latinsky liquor cerebrospinalis, CSF) či také likvor je čirá a bezbarvá tělní tekutina, která obklopuje, chrání proti infekci a vyživuje a zabezpečuje mozek a míchu. Je přibližně izotonický, obsahuje na rozdíl od krve jen málo proteinů a téměř žádné buňky (téměř žádné červené krvinky).

Jak chutna Mozkomisni mok

Příznak likvorey. Výtok směsi moku s krví, v chronickém stadiu mokovými píštělemi -vytéká čirá, vodnatá tekutina, výtok se zvětšuje při zvýšeném venózním tlaku (při kašli, tlaku na jugulární žíly) v poloze vsedě, důležitý je anamnestický údaj o slané chuti při polykání.

Jak se projeví krvácení do mozku

částečná nebo úplná ztráta zraku, dvojité či rozmazané vidění, rozšířené zorničky nebo jejich nestejná velikost, neschopnost hýbat určitou částí těla, obvykle částí obličeje nebo končetinou, potíže s chůzí, mravenčení nebo ztráta citlivosti v části těla.

Jak vypadá mozkomíšní mok

Mozkomíšní mok (též likvor, liquor cerebrospinalis, cerebrospinal fluid – CSF) je čirá, bezbarvá tekutina. Má totožné kvalitativní, ale odlišné kvantitativní složení ve srovnání s plazmou.

Co se dá zjistit z mozkomíšního moku

Informace získané z lumbální punkce pomáhají odhalit:vážné bakteriální, plísňové a virové infekce, například klíšťovou encefalitidu, meningitidu (zánět mozkových blan) nebo syfilidu,krvácení do mozku,některá nádorová onemocnění mozku nebo míchy,jiné nemoci nervového systému, např.

Co je to likvor

Mozkomíšní mok (latinsky liquor cerebrospinalis, CSF) či také likvor je čirá a bezbarvá tělní tekutina, která obklopuje, chrání proti infekci a vyživuje a zabezpečuje mozek a míchu. Je přibližně izotonický, obsahuje na rozdíl od krve jen málo proteinů a téměř žádné buňky (téměř žádné červené krvinky).

Jak dlouho trva lumbální punkce

Vyšetření se provádí během hospitalizace či plánovaně v ambulantní režimu. Samotná lumbální punkce probíhá obvykle vsedě, za přísně sterilních podmínek, nejčastěji s použitím atraumatické jehly. V nekomplikovaných případech trvá cca 5-10 minut.

Jak je těžký mozek

Lidský mozek dospělého člověka váží zhruba 1,5 kg, dětský kolem 350-400 g.

Jak dlouho nespat po uderu do hlavy

Je nutné bedlivě sledovat jeho zdravotní stav po dobu 48 hod. V případě rozvoje jakýchkoliv těchto obtíží ihned vyhledejte lékaře! Co sledovat: stav vědomí (i v noci – vzbudit dítě vždy po 3 hodinách)

Proč se dělá lumbální punkce

Lumbální punkce slouží k průkazu nebo vyloučení zánětlivých nebo degenerativních onemocnění mozku, mozkomíšních obalů, míchy a nervových kořenů, k průkazu krvácení do páteřního kanálu a k průkazu nádorových nebo metastatických buněk v mozkomíšním moku.

Kdy se dělá punkce

K punkci se většinou přistupuje u akutně se rozvíjejících potíží, kdy dutiny a jejich okolí citelně bolí, pacient mívá horečku, rýmu a celkově mu není dobře a kdy rentgen potvrdí rozsáhlý zánět zejména v největší čelistní dutině.

Jak moc bolí lumbální punkce

Bolest v místě vpichu. Podráždění nervového kořene provázené vystřelením bolesti do dolní končetiny. Napíchnutí drobné žíly s průnikem krve do mozkomíšního moku. Tato komplikace pacienta nijak neohrožuje, může zhoršit hodnocení nálezu v moku.

Jak se bere Mozkomisni mok

Znecitlivující látku (lokální anestetikum) vstříkne lékař do spodní části zad, aby umrtvil místo vpichu před vložením jehly. Pak vloží tenkou, dutou jehlu mezi dva dolní obratle (bederní oblast) tak hluboko, až se dostane do prostoru, kde je mok. Během této fáze možná ucítíte tlak v zádech.

Co se zjistí z lumbální punkce

Některá degenerativní onemocnění jako Alzheimerova nemoc nebo jiné lze přesněji diagnostikovat pomocí vyšetření mozkomíšního moku. Lumbální punkce pomůže odhalit jiné onemocnění, které degenerativní proces jen napodobuje, např. chronickou infekci.

Kdo má nejmenší mozek

V poměru k tělesné váze má dvojnásobný mozek oproti lidskému malý ptáček kolibřík. Naopak jeden z nejmenších mozků v poměru k tělesné váze mezi savci má koala.

Co dokáže mozek

Lidský mozek (encephalon) je řídící a integrační orgán nervové soustavy člověka. Řídí a kontroluje veškeré tělesné funkce, jako je činnost srdce, trávení, pohyb, řeč, ale i samotné myšlení, paměť či vnímání emocí.

Proč se nesmí spát po otřesu mozku

Proč se nesmí po otřesu mozku spát Když zraněný usne, neznamená to nutně, že je jeho stav špatný. Ve spánku se ale špatně kontrolují změny vědomí. Jestliže se rozhodnete nevyhledat lékařskou pomoc a zraněného sami hlídáte, měli byste ho zhruba jednou za tři hodiny vzbudit, ležet by měl na boku ve stabilizované poloze.