Co je fermentovaná?

Co je fermentovaná potravina

Co jsou to fermentované potraviny Jsou to potraviny kvašené, nebo se jim také říká kysané. Nejvíce známé je kysané zelí. Ovšem kvašené potraviny nejsou omezené pouze na zelí nebo kvašené okurky.
Archiv

Co patří mezi fermentované potraviny

“ Známými zástupci fermentovaných potravin jsou jogurty, kefíry, sýry, tvaroh, zmiňované kysané zelí a kvašená zelenina obecně.
Archiv

Co to je fermentovaná zelenina

Zelenina, která projde mléčným kvašením, tzv. fermentací, je pro náš organismus důležitým zdrojem přírodních probiotik, látek, které zlepšují trávení a posilují imunitu organismu. Je to také velmi chutný způsob, jak si dopřát pořádnou dávku zdravé vlákniny.

Jak se fermentuje

Fermentace je většinou anaerobní proces, k němuž dochází bez přítomnosti kyslíku. Tak se vyrábí například víno nebo kvašené zelí. Právě nepřítomnost kyslíku je důležitá pro zdárnou fermentaci zeleniny tzv. mléčným kvašením.
Archiv

Proč fermentovat

Během celého procesu se složitější látky v potravinách štěpí na jednodušší, pro naše tělo jsou v této formě stravitelnější a živiny mnohem lépe využitelné. Současně se fermentováním odstraňují tzv. antinutriční látky, které naše tělo mohou zatěžovat.

Jak se dělá fermentovaná zelenina

Zeleninu očistěte a pokrájejte na menší kousky. Dejte jí do velké mísy nebo hrnce a dobře promíchejte. Přidejte solný roztok a nechte hodinu nebo i déle odstát. Zelenina trochu zkřehne, pustí šťávu a bude se lépe pěchovat.

Jakou zeleninu lze fermentovat

Fermentovat lze téměř cokoliv, a to od okurek, salátu, dýně, mrkve, ředkviček, celeru až po květák nebo brokolici. Benefitem takto upravené zeleniny je dobrá stravitelnost pro tělo. Vybírejte vždy čerstvou zeleninu, a nikoliv natlučenou nebo nahnilou.

Jakou zeleninu fermentovat

Naložit můžete cokoliv. Cibuli, mrkev, červenou řepu, čínské zelí, bílé nebo červené zelí, ředkvičky… Na 1 kilogram zeleniny je třeba 20 g soli. Zeleninu nejdříve nakrájejte, dochuťte (můžete použít pepř, česnek, chilli, kmín, kopr) a důkladně osolte.

Co vše se dá fermentovat

Nejčastější fermentované potravinykvašená zelenina – kysané zelí, kimči, okurky “kvašáky”…kysané mléčné výrobky (a jejich rostlinné alternativy) – jogurt, kefír, zrající sýry.fermentované luštěniny – tempeh, sojová omáčka, miso, natto.fermentované obiloviny – kváskové pečivo a placky, fermentované kaše – amazaké

Jak dlouho trvá fermentace

A fermentace může začít. Celý proces trvá 2 až 7 dní podle typu odrůdy.

Jak fermentovat rýži

Rýži přelijeme dvojnásobným množstvím vody, přidáme probiotika a fermentujeme 24 hodin. Následně vodu slijeme a uložíme do krabičky do lednice, nebo rýži propláchneme a hned vaříme.

Jak dlouho trva fermentace

A fermentace může začít. Celý proces trvá 2 až 7 dní podle typu odrůdy.

Jak fermentovat rajčata

1,6 kg drobných rajčat promícháme s paličkou pokrájeného česneku, svazkem bazalky, 2 lžícemi hořčičného semínka, 1 lžičkou bílého pepře a 1 lžičkou koriandru. Vložíme do kvašáku a zalijeme studeným solným roztokem: v 1 l převařené vody rozpustíme 3 lžíce soli. Zatížíme a necháme 4 – 5 dnů kvasit při pokojové teplotě.

Jak fermentovat jablka

Vodou zalijeme jablka v nádobě. Zakryjeme a necháme 3–7 dní v pokojové teplotě (do vzniku bublinek). Čím déle necháme fermentovat, tím bude chuť silnější. Podáváme vychlazené.

Jak a co fermentovat

Mezi další potraviny vhodné k fermentování patří různé druhy zavařované zeleniny, např. okurky, vločky a semínka, kynutý chléb, rýže, česnek, mléčné výrobky (kefír, jogurty, sýr), sójové výrobky (tempeh, miso, omáčka shoyu), z masných výrobků například salám a podobně.

Co je fermentovaná klobása

Fermentované klobásy

Typicky jsou to bakterie mléčného kvašení, které způsobí pokles pH. Vzniklá mléčná kyselina dokáže eliminovat jiné bakterie, které by mohly být zdravotně závadné, jako je např. salmonela či listerie. Zároveň si díky ní trvanlivé salámy udržují typickou červenou barvu.

Jak fermentovat v medu

Fermentace se tedy rozjíždí ve chvíli, kdy med zvlhne při špatném skladování – anebo se nastartuje záměrně, stačí trocha vlažné vody a pokojová teplota. Vyšší vlhkost rázem aktivuje přítomné enzymy a mikroorganismy a ty zahájí fermentační proces. V průběhu kvašení se produkují kyseliny, tudíž stoupá kyselost medu.

Co je to fermentace masa

Co je fermentace masa Jedná se o řízený proces, kdy díky ušlechtilé plísni dochází k přeměně složitých bílkovin na jednodušší formy a mění se také organoleptické vlastnosti masa (charakteristiky, které je možné hodnotit lidskými smysly, jako je vzhled, vůně nebo teplota).

Jak nastartovat fermentaci

Aby se mohlo nastartovat kvašení, je potřeba zamezit přístupu vzduchu k zelenině. Toho docílíte tím, že zelenina bude celá ponořená do nálevu a sklenice bude zavřená víčkem. Posledním krokem ve výrobě zdravé pochoutky je, že jí necháte ve sklenicích zhruba týden stát při pokojové teplotě, dokud nezačne kvasit.

Jak fermentovat včelí pyl

Krásný den, pane Slanino, včelí pyl je nejlépe vstřebatelný, pokud ho přidáte do kvalitního (tepelně neupraveného) medu v poměru 1:10 a necháte zavřené fermentovat 1-2 týdny, sklenici párkrát převrátíme, aby se pyl s medem dobře promíchal.

Co obsahuje perga

Je zvláště bohatý na vitamin P (rutin), provitamin A (βkaroten), různé minerální látky a oligoelementy (zejména draslík a železo), éterické oleje, enzymy, pigmenty a další biologicky aktivní přírodní látky.

Co je pyl perga

Pyl perga je květový pyl a je získáván z plástů včelstva. Je přepracován včelami přímo v úle. Zde je vystaven přírodnímu kvasnému procesu, během něhož vznikají velice důležité substance bez vnějšího zásahu. Obsahuje nepostradatelné aminokyseliny, stopové prvky, enzymy a řadu potřebných živin.

Co to je perga

Včelí chléb byl známý ve všech starověkých kulturách a vždy jej považovali za zázračný všelék. Nazývá se také úlový pyl, plástový pyl, perga, nebo Ambrosia – pokrm bohů. Slouží jako super-výživné kompletní krmivo pro včelí potomstvo. Včely jej vyrábí tak, že pyl smíchaný s medem napěchují do pláství a nechají uležet.

Jak se ziskava perga

Jak se PERGA získává.

Klasickým způsobem odběru pergy je takzvané vypichování pylových válečků za pomocí nástroje, který se dá běžně sehnat ve včelařských potřebách.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.