Co je hraniční průvodka?

Co je to povolení k pobytu

(1) Průkaz o povolení k pobytu je veřejnou listinou, vydávanou cizincům s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem na území. (2) Průkaz o povolení k pobytu se vydává jako samostatný doklad obsahující nosič dat s biometrickými údaji, jimiž jsou údaje o zobrazení obličeje a údaje o otiscích prstů.

Jak dlouho může být cizinec v ČR

Podle délky pobytu na území ČR / schengenského prostoru je rozlišováno mezi: krátkodobým pobytem (pobyt nepřekračující 90 dnů) na základě bezvízového styku nebo schengenského víza a. dlouhodobým pobyt (pobyt nad 90 dnů) na základě dlouhodobého víza, dlouhodobého nebo trvalého povolení k pobytu.

Kdo vydává víza

Zastupitelský úřad ČR je příslušný pouze k přijetí podávané žádosti o udělení dlouhodobého víza, orgánem příslušným k jejímu vyřízení je MV ČR. Zastupitelský úřad v průběhu řízení komunikuje s žadatelem, vyzývá ho k pohovoru, nebo ho vyzve k převzetí víza.

Jak dlouho platí povolení k pobytu

na dobu pěti let, pokud se jedná o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny a jde-li o rodinného příslušníka cizince s povoleným trvalým pobytem, až na dva roky v ostatních případech, je-li k dosažení účelu potřebný pobyt na území delší než jeden rok.

Jak dlouho trva dlouhodoby pobyt

Dlouhodobé vízum je vydáváno cizincům z třetích zemí, kteří hodlají v České republice pobývat déle než 90 dnů. Uděluje se na dobu maximálně 1 roku. V případě potřeby víza do ČR pro cizince delšího jak 1 rok avšak maximálně na dobu 2 let, je možnost využít dlouhodobého pobytu.

Na co mají nárok cizinci kteří přechodné pobývají na území České republiky

Mimořádnou okamžitou pomoc lze poskytnout i osobám, které na území České republiky pobývají legálně a ve zcela výjimečných situacích i při nelegálním pobytu, hrozí-li vážná újma na zdraví. Žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi se podávají na krajských pobočkách Úřadu práce České republiky podle místa bydliště žadatele.

Co je potřeba k zaměstnání cizince

Cizinec může vykonávat práci za předpokladu, že má platné povolení k zaměstnání a platné oprávnění k pobytu (jedná se zejména o zaměstnaneckou kartu ve smyslu § 42g odst. 3 pobytového zákona, která slouží pouze jako povolení k dlouhodobému pobytu na území ČR).

Co to je modrá karta

Co je modrá karta

Modrá karta vydaná Českou republikou je povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci.

Jaké jsou druhy víz

Typy víz v ČR

Dělí se na dva typy a to – letištní průjezdní vízum, které se obvykle značí písmenem "A" a krátkodobé vízum označující se písmenem "C" a dále se dělí na: turistická sportovní

Kdo muze žádat o trvalý pobyt

O povolení může cizinec požádat ve standardním případě po pěti letech nepřetržitého pobytu na území České republiky (existují výjimky, kdy může být tato doba zkrácena, např. někteří rodinní příslušníci občanů EU mohou žádat po dvou letech pobytu). Přitom pobyt na území za účelem studia se započítává jednou polovinou.

Co je třeba na trvalý pobyt

K žádosti o trvalý pobyt je nutné předložit:

doklad, který potvrzuje splnění podmínky 5 let nepřetržitého přechodného pobytu. 2 fotografie. doklad o zajištění ubytování doklad o zajištění prostředků k pobytu.

Co potřebuji k žádosti o trvalý pobyt

Podání žádosticestovní doklad / doklad totožnosti (je nutno předložit originál dokladu),doklad potvrzující splnění podmínky 5 let nepřetržitého přechodného pobytu,2 fotografie,doklad o zajištění ubytování,Poplatek za podání žádosti ve výši 200,- Kč.

Kdo je dlouhodobě pobývající rezident

Jde o pobytový status určený občanům třetích zemí, kteří jsou rodinnými příslušníky občanů EU a kteří mají na území ČR trvalý pobyt. Žádost o status dlouhodobě pobývajícího rezidenta je nutno výslovně uvést v žádosti o trvalý pobyt.

Jak požádat o přechodný pobyt

Žádost se podává na předepsaném formuláři „Žádost o potvrzení o přechodném pobytu občana Evropské unie“. Formulář se vyplňuje ručně. Formulář je k dispozici na každém pracovišti OAMP MV ČR a ke stažení na stránkách Ministerstva vnitra ČR. S žádostí je občan EU povinen doložit následující náležitosti (§ 87a odst.

Co dělat když chci zaměstnat Ukrajince

Cizinci bez volného vstupu na trh práce v České republice

Aby povolení k zaměstnávání cizinců bylo vydáno, je nutné nahlásit volné pracovní místo na úřadu práce, podat žádost o povolení k zaměstnání cizince, a pracovní poměr musí být založen na základě pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti.

Kdo může žádat o zaměstnaneckou kartu

Žádost o zaměstnaneckou kartu musí cizinec osobně podat na místně příslušném zastupitelském úřadu ČR. Žádost je cizinec oprávněn podat pouze na zastupitelském úřadu ČR ve státě, jehož je občanem, popřípadě jenž vydal cestovní doklad, jehož je držitelem, nebo ve státě, ve kterém má povolen dlouhodobý nebo trvalý pobyt.

Jak zaměstnat cizince

Pokud nenajdete jako zaměstnavatel vhodného kandidáta, pracovní pozici můžete nabídnout cizinci ze třetí země. Cizinci ze třetích zemí potřebují pracovní povolení, pokud se rozhodnou v ČR pracovat. A povolení k zaměstnání cizinců může mít formu: Povolení k zaměstnání od krajské pobočky Úřadu práce a povolení k pobytu.

Co znamená Modrá karta v házené

Modrá karta

Hráči a funkcionáři taktéž za mimořádně nesportovní projevy, a to ve smyslu urážek nebo chování vůči ostatním účastníkům zápasu verbálně či neverbálně; dále za zásah funkcionáře do hry anebo zmaření jasné brankové příležitosti neoprávněným hráčem.

Jak dlouho trvá vyřízení víza

Žádost o schengenské vízum vyřizuje náš úřad zpravidla ve lhůtě 5 pracovních dnů, ve zvlášť složitých nebo odůvodněných případech do 30 dnů ode dne podání žádosti. V případě podání expresní žádosti se doba řízení pohybuje okolo 3 pracovních dnů.

Kdo vydává krátkodobé vízum

Udělování krátkodobých víz spadá do kompetence Ministerstva zahraničních věcí ČR, informace o podání žádosti a procesu udělení krátkodobého víza naleznete na jeho webových stránkách, včetně pokynů pro podání žádosti o nové posouzení neudělení krátkodobého víza.

Co potřebuji k trvalému pobytu

Podání žádosticestovní doklad / doklad totožnosti (je nutno předložit originál dokladu),doklad potvrzující splnění podmínky 5 let nepřetržitého přechodného pobytu,2 fotografie,doklad o zajištění ubytování,Poplatek za podání žádosti ve výši 200,- Kč.

Jaký je rozdíl mezi trvalým bydlištěm a trvalým pobytem

Pojem bydliště je vymezen zákonem jako místo, kde se osoba trvale zdržuje neboli kde skutečně bydlí. Trvalý pobyt je naopak právní pojem, který se týká evidence obyvatel a je závislý na zápisu do této evidence. Bydliště může být často měněno bez následků, například při změně nájmu nebo při přestěhování do jiného města.

Kdy mám narok na trvalý pobyt

O povolení může cizinec požádat ve standardním případě po pěti letech nepřetržitého pobytu na území České republiky (existují výjimky, kdy může být tato doba zkrácena, např. někteří rodinní příslušníci občanů EU mohou žádat po dvou letech pobytu). Přitom pobyt na území za účelem studia se započítává jednou polovinou.

Jak dlouho trva schvaleni trvalého pobytu

Zákon o pobytu cizinců (pdf, 1,8 MB) stanoví lhůtu 60 dnů ode dne podání žádosti na území ČR, a 180 dnů ode dne podání na zastupitelském úřadě ČR v zahraničí, během kterých má MV ČR povinnost o vaší žádosti rozhodnout.

Co to je rezident

Rezidentem jsou všechny fyzické a právnické osoby, včetně poboček zahraničních bank a zahraničních vlastníků budov a pozemků, kteří mají centrum svého ekonomického zájmu v dané zemi. Zahraniční právnické a fyzické osoby jsou považovány za rezidenty po minimálně jednom roce své ekonomické aktivity v daném území.