Co je žilní nedostatečnost?

Jak zlepšit žilní nedostatečnost

Vyvarujte se přímého působení tepla na dolní končetiny (slunění, podlahové vytápění, horké koupele). Udržujte si optimální tělesnou hmotnost a sportujte. Pravidelná chůze, jízda na kole a plavání podporují žilní návrat krve k srdci. Stravujte se podle zásad zdravé výživy (hodně ovoce, zeleniny a dostatečná hydratace).
Archiv

Jak se vyšetřuje žilní nedostatečnost

Zásadní vyšetřovací metoda obecně žilního onemocnění je tzv. duplexní ultrasonografie. Slouží k posouzení povrchního, hlubokého žilního systému, ale také perforátorů. Poskytuje přesnou informaci o průběhu žil (mapování), rozšíření žil, refluxu ale také umí odhalit komplikující stavy žilního onemocnění.

Jak se projevuje zánět žil

Jaké jsou příznaky Postižená žíla je při tlaku bolestivá, oblast kolem ní je zarudlá, teplá a oteklá, s hmatatelným ztluštěním žíly. Pacient může mít také horečku. Zánět obvykle trvá dva až šest týdnů, než ustoupí, nicméně samotná žíla může být bolestivá a ztvrdlá po celé měsíce.

Jak zlepšit žíly

Pokud nezabraly bylinky, určitě měl pozitivní dopad na žilní systém alespoň dostatečný pitný režim. Důležité jsou také vitamíny, zejména C a E, takže konzumujte dostatek ovoce a zeleniny, která navíc obsahuje hodně vlákniny, což žilám také prospívá. Prokázaný účinek na zdravé žíly má rutin.
Archiv

Co vám pomohlo na křečové žíly

Jízda na kole, procházky nebo plavání mohou být výbornou prevencí vzniku varixů. Pokud už křečové žíly máte, pohyb a aktivita jim určitě prospěje a celý proces zpomalí. Když totiž rozhýbete nohy, lýtkový sval se aktivuje a to pomůže navracet krev, která se jinak hromadí v nohou, zpět k srdci. Tak vzhůru do pohybu.

Co zhoršuje křečové žíly

Dlouhé sezení / stání patří mezi hlavní příčiny vzniku a zhoršení stavu křečových žil. Sezení v jedné poloze ztěžuje krvi proudit v žilách proti gravitaci, tím se zvyšuje žilní tlak, který nakonec vede k hromadění krve v oblasti kotníků. Tím vaše lýtka začnou otékat a bolet.

Jak probíhá vyšetření žil

Vyšetřovací metody

V oblasti žilního řečiště je schopno detekovat hlubokou či povrchovou žilní trombosu a zhodnotit insuficienci chlopní v oblasti hlubokého či povrchového žilního systému. Vyšetření je nebolestivé a lékař při něm pohybuje ultrazvukovou sondou nad cévními strukturami, které vyšetřuje.

Kdy jít na cévní vyšetření

„Letní období je pro vstupní konzultaci ideální, protože žíly mají tendenci se rozšiřovat, cévní obtíže se zvýrazní a lékař pak může snáze stanovit diagnózu a doporučit vhodnou léčbu. Navíc jsou ordinace méně vytížené a pacienti nečekají dlouho na volný termín,“ vysvětluje cévní chirurg Asklepionu MUDr. Marek Šlais.

Kde bolí zanet žil

ZÁNĚT ŽIL – PROJEVY A PŘÍČINY

Náhle vzniklý zarudlý, tuhý a bolestivý proužek nejčastěji na končetině v průběhu povrchové žíly. Často se jedná o křečovou žílu, někdy také toto onemocnění vzniká po aplikaci injekce do žíly nebo po úrazu, například tupém úderu. Zarudnutí bývá někdy provázeno celkovou teplotou.

Jak bolí trombóza v noze

Trombóza nohy se typicky projevuje otokem končetiny (může se vyskytnout také trombóza bez otoku), bolestí po došlápnutí, bolestí při pohybu špičkou nahoru a dolů, pocitem pnutí v lýtku a zarudlou, bledou nebo namodralou končetinou.

Jak bolí žíly

Prvními projevy žilního onemocnění jsou pocity těžkých a unavených nohou, vzácně nočních křečí (odtud název křečové žíly), ale i pocit pálení, brnění až bolesti v průběhu viditelně rozšířených žil. Potíže se zhoršují během dne, maxima dosahují navečer a v letních měsících.

Po čem zmizí křečové žíly

Předcházet křečovým žilám lze i zdravým životním stylem, správným jídelníčkem či dostatečným pitným režimem. Při dlouhém sezení je dobré podpořit lepší cirkulaci krve v dolních končetinách jejich procvičováním, např. krouživými pohyby chodidel. Dobré je si i denně udělat přestávku na 10–15 minut a dát si nohy nahoru.

Jak bolí křečové žíly

Prvními projevy žilního onemocnění jsou pocity těžkých a unavených nohou, vzácně nočních křečí (odtud název křečové žíly), ale i pocit pálení, brnění až bolesti v průběhu viditelně rozšířených žil. Potíže se zhoršují během dne, maxima dosahují navečer a v letních měsících.

Kdy řešit křečové žíly

Pokud máte déletrvající příznaky (těžké nohy, napětí v nohou, otok, noční křeče) nebo pokud objevíte křečové žíly, zajděte co nejdříve ke svému lékaři. Praktický lékař může doporučit vhodného odborníka cévního lékaře, žilního chirurga nebo kožního lékaře. Samy od sebe bohužel křečové žíly zpravidla nezmizí.

Jak zmírnit křečové žíly

Vlastní péče v podobě pravidelné fyzické aktivity, relaxace nohou ve zvýšené poloze, nošení kompresních punčoch nebo aplikace uvolňujících mastí na křečové žíly může zabránit varixům v dalším rozvoji. Pokud však máte pocit, že se situace spíš zhoršuje, s návštěvou lékaře neotálejte.

Kdo vyšetřuje žíly

V případě problémů s křečovými žilami je vhodné navštívit flebologa (odborníka zabývajícího se žilními nemocemi – nejčastěji to bývá chirurg, ale může to být i angiolog nebo dermatolog). Jen ten vám poradí, jak se zbavit křečových žil a navrhne vhodnou terapii.

Jak se kontroluje průchodnost cév

Vyšetřovací metody: Vyšetření cév, ultrazvuk ve vyšetření cévPalpace a auskultace tepen v dostupných místech.Polohový test.Měření klaudikační vzdálenosti.Tužkový Doppler (Dopplerovská sonografie)Ankle-brachial index (Index kotník/paže)Duplexní (triplexní) sonografie.

Jak se projevuje ucpávání cév

Příznaky aterosklerózyZrychlené dýchání a pulz.Bolest na hrudníku.Dušnost.Bledost.Selhání srdce a infarkt.Angina pectoris.

Kdo léčí žíly

V případě problémů s křečovými žilami je vhodné navštívit flebologa (odborníka zabývajícího se žilními nemocemi – nejčastěji to bývá chirurg, ale může to být i angiolog nebo dermatolog). Jen ten vám poradí, jak se zbavit křečových žil a navrhne vhodnou terapii.

Jak se zbavit zánětu žil

Léčba spočívá v lokální aplikaci antitrombotických mastí, či gelů, chlazení a kompresivní terapii speciální punčochou. Antibiotika, ani přípravky na ředění krve se zpravidla nepodávají. Při rozsáhlejším uzavřeném úseku (nad 5 cm) se doporučuje antikoagulační terapie injekcemi na 6 týdnů.

Jak poznam že mám trombózu

Pocit pnutí v lýtku, brnění nohou, otoky dolních končetin, bolest po došlápnutí a zarudlá nebo namodralá končetina jsou nejčastějšími příznaky hluboké žilní trombózy. Sraženina z hlubokých žil dolních končetin se může uvolnit a přes pravou část srdce docestovat až do plic, kde způsobí plicní embolii.

Co dělat při podezření na trombózu

Na koho se mohu obrátit Hluboká žilní trombóza je obvykle akutní a závažná událost. Pokud se vyskytnou zmíněné příznaky nebo pokud existuje podezření na hlubokou žilní trombózu z jiných důvodů, měl by postižený okamžitě vyhledat lékaře nebo navštívit angiologa.

Jak se rychle zbavit křečových žil

Možností odstranění křečových žil je několik. U většiny z nich je třeba vyhnout se těžké fyzické aktivitě a nosit kompresní punčochy po dobu několika týdnů. Sklerotizace – při ní lékař napichuje žilky speciálním roztokem, který je chemicky zničí. Žíla se po několika týdnech v tělě vstřebá.

Proč se dělají křečové žíly

Příčinou křečových žil totiž mohou být obtíže spjaté s životním stylem. Snáze se rozvíjejí u osob trpících obezitou, nedostatkem pohybu nebo naopak při zvýšené fyzické zátěži. Podílet se může i časté a dlouhé stání nebo sezení, během kterého dochází k nedostatečnému proudění krve.

Kde bolí křečové žíly

Nejčastější příznaky křečových žil:

Viditelné tmavé žíly hlavně na lýtkách. Pálení, brnění až bolest nohou. Otoky končetin.