Co je Instantni záhon?

Jak založit instantní záhon

Do travních drnů, pak udělejte důlky v průměru 20 cm a hloubky 20 cm, které vyplníte kompostem a vysadíte tam ideálně dýně, které záhon pokryjí. Zhruba za rok se travní drny rozloží na výživnou půdu. Je jedno, kdy záhony připravíte.
Archiv

Co do zvýšeného záhonu

Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.

Co lze pěstovat ve vyvýšeném záhonu

Produktivní pořadí plodin na vyvýšeném záhonu

Nápad 1 Nápad 2
1. rok Dýně, cuketa, fenykl Pórek, brambory, listový salát nebo hlávkový salát
2. rok Kedlubny, okurky, červená řepa Mrkev, kopr, ředkev
3. rok Mrkev, cibule, mangold, kopr Salát, cibule, červená řepa
4. rok Ředkvičky, salát, hrách Ředkvičky, hrách

Kdy a cim hnojit záhony

Řiďte se ale jednoduchou poučkou a hnojivo aplikujte během zahradnické sezony a vyhněte se hnojení v zimě, v předjaří, a pokud je stále chladno, tak i brzy na jaře a pozdě na podzim. Od května si můžete navíc začít připravovat bylinné jíchy, třeba z kopřiv.

Co dát kolem záhonu

Každý podzim na záhony navršíme nejméně 5 cm silnou vrstvu vyzrálého kompostu nebo hnoje. Žížaly se na svou oblíbenou krmi vrhnou a postupně ji promísí se spodními vrstvami půdy: zeminu tak provzdušní i obohatí o množství živin. Dále záhon poklademe vrstvou mulče, který půdu i život v ní chrání proti nepřízni počasí.

Jak mulčovat záhon

V rozumné míře (jeden dva malé záhony) lze mulčování skvěle využít třeba při pěstování okurek. Vytrháte plevel, prokypříte půdu a nachystáte záhon pro předpěstované sazeničky. Ty potom vysadíte na místo a obestřete je pořádnou vrstvou slámy. Kromě sklizně je to poslední práce, kterou s okurkami budete mít.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Proč vyvýšené záhony

Ekologičtější a pohodlnější pěstování

Zelenina vysazená ve vysokých záhonech je blíže ke slunci, půda se lépe prohřeje, a zelenina tudíž může dozrávat rychleji. Správně naskládané vrstvy přírodního materiálu také vytváří pro vegetaci příznivější mikroklima (např. navrstvený hnůj zvyšuje teplotu zeminy).

Kam umístit vyvýšený záhon

Otázka: Kam nejlépe umístit vyvýšený záhon Odpověď: Kromě bezproblémového přístup k záhonu, který by asi měl být základním předpokladem, je dobré mít vypozorováno, jak na pozemek svítí slunce. Jiné rostliny se hodí do stinných poloch, jiné na místo celodenně spalované sluncem.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Jaké hnojivo do záhonu

Nejčastěji se používá kravský nebo koňský. Koňský hnůj je záhřevnější, obsahuje rohovinu a hodí se zejména do těžších půd a pařenišť. Kravský hnůj se zase pomaleji rozkládá. Pokud budete záhony hnojit hnojem, nepoužívejte již vápno, zničili byste dusík.

Kdy dát kompost na záhon

Přidat kompost k rostlinám bychom měli během vegetační doby, to znamená od jara až do pozdního léta. Od začátku zimy je použití méně vhodné. Zejména bychom neměli hnojit většími dávkami, protože rostliny v chladné roční době téměř nepřijímají živiny a tyto se mohou snadno vyplavovat.

Jak na plevel v záhonu

Odplevelit záhon můžete s pomocí novin. Ty nejprve namokřete a následně s nimi přikryjte záhon. Nakonec na ně nasypte zahradnický mulč. Plevel se pod vrstvou novin zadusí.

Jak založit záhon s mulčovací kůrou

Pokud textilii použijete, stačí menší vrstva kůry, cca 10 cm. Navrstvěte 10-15 cm kůry na záhon s položenou mulčovací textilií. První vrstvu aplikujte silnější, protože kůra po určité době seschne a zároveň také slehne a tlí. U stromků vrstvěte 15 cm, aby se kolem nich lépe udrželo vlhké prostředí.

Jak dlouho vydrží mulčovací kůra

Jak dlouho vydrží mulčovací kůra Mulčovací kůra je přírodní organický materiál, který podléhá rozkladu. Proto je nutné ji alespoň jednou za rok doplnit a kompletně vyměnit nejpozději jednou za 4 roky v závislosti na druhu kůry.

Jak se starat o vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony mají navíc omezenou životnost a je nutné čas od času věnovat větší pozornost jejich údržbě. Kvůli sesedání spodních vrstev je totiž nutné dosypávat kompost či ornici, po několika (ne však málo) letech navíc musíme obnovit i vrstvy spodních pater.

Kdy založit vyvýšený záhon

Lidé se často ptají, zda je lepší zakládat vyvýšený záhon na jaře, nebo se více vyplatí zhotovit vyvýšený záhon na podzim. Podle zahrádkářů, kteří mají s tímto typem pěstování rostlin zkušenosti, je nejvýhodnějším časem, kdy založit záhon, časné jaro.

Který hnůj je lepší

Hnůj od kraviček se hodí hlavně pro lehčí půdy. Protože se rozkládá pomalu, je nejlepší vpravit ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je lepší koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje je možné zarýt i zjara, protože se rozkládají rychleji.

Kdy dávat koňský hnůj

Kromě hnojení skleníku během jarních měsíců by měli zahrádkáři myslet také na kvalitní zimní přípravu. Ideální je tedy vpravit do zryté půdy koňský hnůj také na podzim, když se rozhodnete skleník zazimovat a připravit ho na další pěstitelskou sezónu. Díky tomu vydrží zemina v dobré kondici ještě na velmi dlouhou dobu.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Jaké hnojivo do záhonů

Nejčastěji se používá kravský nebo koňský. Koňský hnůj je záhřevnější, obsahuje rohovinu a hodí se zejména do těžších půd a pařenišť. Kravský hnůj se zase pomaleji rozkládá. Pokud budete záhony hnojit hnojem, nepoužívejte již vápno, zničili byste dusík.

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.

Co dát mezi záhony

Cestičky v trávníku a mezi záhony můžeme vysypat pískem, štěrkopískem, štěrkem nebo oblázky. Na místa sousedící s lesem se hodí také drcená kůra.

Co zasadit proti plevelů

Jak na plevel v trávníku

Můžete použít selektivní herbicid, který zničí dvouděložné rostliny jako jetel, pampeliška, sedmikráska, svlačec, přeslička, pryskyřník, rozrazil, kopřiva, šťavel, pcháč atd.

Co použít místo mulčovací kůry

Praktická štěpka

Pořezané větve stromů a keřů můžeme okamžitě zpracovat na jemnou drť, kterou lze použít stejně jako kůru. Štěpkování patří mezi skvělé recyklační ekologické metody. Nemusíme sušit a pálit větve, případně je vyhazovat do odpadu.