Co je křehké těsto?

Jak udělat křehké těsto

Pro přípravu křehkého těsta platí zásada 1-2-3, které značí poměr základních surovin: 1 díl cukru, 2 díly tuku a 3 díly mouky. Čím víc obsahuje těsto tuku, tím je křehčí. Z křehkého těsta se dají připravovat recepty jak naslano, tak sladké.
Archiv

Co upéct z křehkého těsta

Kombinace křehkého těsta s ovocem je prostě neodolatelná a určitě ho v létě upečte aspoň jednou. Mřížkový koláč s malinami je ideální dezert pro návštěvy, do těsta se navíc přidávají mandle a neobvykle také skořice a hřebíček. Zkusit můžete i roztomilé mřížkové koláčky s javorovým sirupem, vanilkou a jablky.

Čím zatížit křehké těsto

Křehké těsto se peče moc dlouho a kroutí se.

Pokud koláč navíc jen předpékáte, abyste ho mohli naplnit až později, musíte ho při pečení zatížit. „Vymačkejte ho do formy, na něj položte pečící papír a vsypte trochu fazolí, případně jiných luštěnin.

Jakou moukou Podsypat těsto

Nejvhodnější je mouka hrubá nebo polohrubá. Cukr používáme krupicový, protože napomáhá dobrému rozetření a rozprostření tuku v těstě.
Archiv

Na co použít křehké těsto

Je jemné, úžasně křehké, s příjemně máslovou chutí. Využít se dá při přípravě celé řady pokrmů. Sladkých i slaných. Upéct z něj můžete koláče, quiche, sušenky, tyčinky, košíčky, ale třeba i dortový korpus.

Jak se dělá třené těsto

Jak postupovat při přípravě třeného těsta

Změklý tuk šleháme s cukrem do světlé hebké pěny. Pak přidáváme žloutky a vešleháme je do máslové hmoty. Pokud do receptu patří ochucení (rum, kůra z citrusů, koření), přidáme ho nyní a krátce zašleháme. Pokud do receptu patří tekutina, přidáme ji nyní.

Jak dlouho se peče křehké těsto

Nejprve těsto propíchejte vidličkou, položte na ně pečicí papír a zatižte třeba fazolemi nebo jinými luštěninami, aby se plát při pečení nevyboulil. Pečte asi 8-10 minut při 180 °C. Po upečení můžete ještě těsto potřít rozšlehaným vejcem nebo jen bílkem. Tak ještě víc zabráníte prosakování náplně a těsto bude křehčí.

Proč ocet do kynutého těsta

Přidání malého množství octa do těsta může pomoci urychlit proces kynutí. Octová kyselina aktivuje kvasinky a umožňuje rychlejší kynutí těsta. Pokud tedy chcete vyzkoušet tento trik, stačí přidat do těsta malé množství octa nebo citronové šťávy.

Proč se dává do těsta sůl

Slané do sladkého

Do každého kynutého těsta patřila odjakživa špetka soli. A právě sůl pomůže zvýraznit i bábovku, řezy a jiné moučníky, aniž by tam byla znát. Trendem poslední doby je ale ještě něco jiného, a sice záměrné přidávání soli do sladkých dezertů tak, aby chuťově poznat byla.

Jak vytáhnout koláč z formy

Pokud máte formu vcelku a korpus nejde vyklopit, obraťte ho dnem vzhůru a dejte na dno formy ve studené vodě namočenou a vyždímanou utěrku. Můžete i několikrát opakovat. Pokud se ve formě chystáte péct koláč, můžete na dno použít také pečící papír, který nastřihnete tak, aby přečníval alespoň o pár cm na dvou stranách.

Co je lité těsto

Lité těsto připravujeme bez cukru a používáme ho na přípravu palačinek a lívanců. Základní těsto: ve větší části mléka rozmícháme vejce, špetku a sůl. Za stálého míchání přidáme polohrubou mouku, až do vzniku hustější těsta – nesmí se utvořit hrudky. Takto připravené těsto ředíme mlékem na požadovanou konzistenci.

Jak husté má být těsto na Babovku

Třené těsto je od pohledu hutné a těžké – i když na chuť je jemné a lehké. Toho nejvíc využijete při pečení bábovek, velikonočních beránků, košíčků a dortových korpusů. V případě dortů se hutnost těsta hodí – unese i těžké krémy, které by klasický piškot příliš zatížily a on by splaskl.

Co přidat do těsta aby bylo vláčné

Přidáme-li do kynutého těsta brambory, bude vláčnější. Dává se 100 až 250 g na 1 kg mouky. Brambory oloupeme a uvaříme den předem.

Kdy dát sůl do Kynuteho těsta

Nechtějte po něm rychlou akci hned po probuzení, ale dopřejte mu čas na protažení. Ze začátku žádná sůl, žádný tuk, jen teplo, vlhko a trochu cukru s moukou, nic víc. Další suroviny můžete přidat, až když vám droždí dokáže, že se probralo, že trochu zesílilo a že už dokáže udělat hustou pěnu čili kvásek.

Co dělá sůl v Teste

4. Pozor na sůl! Sůl by v kynutém těstě neměla chybět – natahuje lepek a dělá těsto pružnějším, zvýrazňuje chuť a reguluje proces kynutí.

Proč dort po upečení klesne

Jak zabránit tomu, aby se dortový korpus vyboulil

Opačným problémem může být dortový korpus, který se během pečení zvláštně vyboulí. K tomuto nechtěnému vyboulení dochází tehdy, když: nastavíte vysokou teplotu při pečení a dort se rychleji upeče zespoda. jste do těsta přidali studenou surovinu (vejce, mléko, smetanu)

Proč se srazí těsto

Hlavním důvodem, proč se srazí těsto, jsou suroviny s rozdílnými teplotami. Největší neplechu nadělají mléčné výrobky či vejce vytažené z lednice v kombinaci s moukou ze špajzu. Teplotní rozdíl může v tomto případě dělat až 30 stupňů. Pokud se vám těsto zdrcne, nemusíte ho ihned vyhazovat.

Co je to třené těsto

Třené těsto je kypré a jemné, ale hutnější a pevnější než vzdušný lehoučký piškot. Třené těsto se používá k přípravě bábovek, dortových korpusů nebo bublanin.

Kdy otocit bábovku

Po vyndání z trouby necháme bábovku přibližně 2 minuty odpočinout a pak můžeme začít vyklápět. Někdo doporučuje tuto dobu prodloužit na 5-10 minut. Ideální je, když získáte zkušenost s konkrétní pečicí formou.

Co dělat s Překynutým těstem

Překynuté těsto poznáte tak, že přestává růst nahoru a začne se propadat. Vytvarované kousky těsta nechte ještě znovu kynout na plechu, v ošatce nebo formě, než zvětší svůj objem. Než je dáte do předehřáté trouby, můžete je potřít vejcem, aby se po upečení hezky leskly.

Proč se do kynutého těsta dává sůl

4. Pozor na sůl! Sůl by v kynutém těstě neměla chybět – natahuje lepek a dělá těsto pružnějším, zvýrazňuje chuť a reguluje proces kynutí. Těsto by tedy mělo obsahovat alespoň 1 % soli, tedy 10 g soli na 1 kg mouky.

Proč se dává špetka soli do těsta

Slané do sladkého

Do každého kynutého těsta patřila odjakživa špetka soli. A právě sůl pomůže zvýraznit i bábovku, řezy a jiné moučníky, aniž by tam byla znát. Trendem poslední doby je ale ještě něco jiného, a sice záměrné přidávání soli do sladkých dezertů tak, aby chuťově poznat byla.

Kdy dát sůl do kynutého těsta

Nechtějte po něm rychlou akci hned po probuzení, ale dopřejte mu čas na protažení. Ze začátku žádná sůl, žádný tuk, jen teplo, vlhko a trochu cukru s moukou, nic víc. Další suroviny můžete přidat, až když vám droždí dokáže, že se probralo, že trochu zesílilo a že už dokáže udělat hustou pěnu čili kvásek.

Kdy plnit dort

Klasický dort pečeme den nebo dva předem, aby se rozležel. Korpus by měl odpočívat aspoň 12 hodin, aby s ním šlo lépe manipulovat. Většinou je to tak, že jeden den upečeme korpus, můžeme připravit základ na krémy a ozdoby, druhý den připravíme krémy, dort naplníme a zdobíme.

Proč praská korpus na dort

Jak zabránit tomu, aby se dortový korpus vyboulil

K tomuto nechtěnému vyboulení dochází tehdy, když: nastavíte vysokou teplotu při pečení a dort se rychleji upeče zespoda. jste do těsta přidali studenou surovinu (vejce, mléko, smetanu) jste si špatně odměřili tekutiny a přidali jich méně, než udává recept.