Co je úkolem vlády?

Jak funguje vláda

Vrcholovým orgánem exekutivy je vláda, kterou tvoří předseda vlády, místopředseda vlády a ministři. Vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, která jí vyslovuje důvěru. Vláda může v rámci zákonů a k jejich rozšíření vydávat nařízení. Sestavuje také státní rozpočet a státní závěrečný účet.

Na co se dělí vláda

Vláda České republiky je v Ústavě definována jako vrcholný orgán výkonné moci. Vláda ČR se skládá z předsedy vlády, místopředsedů vlády a ministrů. Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.

Kdo se může účastnit jednání vlády

(6) Jednání schůze vlády se účastní osoby, u kterých to stanoví Ústava České republiky nebo zákon, dále předseda Českého statistického úřadu, vedoucí Úřadu vlády, zástupce Kanceláře prezidenta republiky, zapisovatel vlády a další osoby určené předsedou vlády.

Co dělá Vláďa ČR

Vláda je ústředním orgánem fiskální politiky a financování činností, které zajišťují funkce státu. Vytváří a předkládá Poslanecké sněmovně návrh státního rozpočtu, kontroluje a řídí jeho plnění, zejména v oblasti dotací, a po skončení rozpočtového roku předkládá státní závěrečný účet.

Kdo vládl v ČR

Přehled vlád samostatné České republiky

Pořadí Název vlády Počet členů
1. první vláda Václava Klause 19
2. druhá vláda Václava Klause 15/16
3. vláda Josefa Tošovského 17/19
4. vláda Miloše Zemana 17/19

Jak se sklada vláda

Vláda je vrcholným orgánem výkonné moci, skládá se z předsedy vlády, místopředsedů vlády a ministrů. Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně.

Jak se skládá Vláďa

Vláda je vrcholným orgánem výkonné moci, skládá se z předsedy vlády, místopředsedů vlády a ministrů.

Co může dělat prezident

Pravomocijmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,svolává zasedání Poslanecké sněmovny,rozpouští Poslaneckou sněmovnu,pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatím až do jmenování nové vlády,

Co je to úřednická vláda

Jako úřednická vláda se označuje vláda, která není založená primárně na rozdělení moci mezi relevantními politickými silami, ale zasedají v ní spíš nestraničtí odborníci na příslušné rezorty; obvykle bývá pouze dočasná, určená k překlenutí období do vzniku další plnohodnotné vlády.

Co je to vláda

Vláda je vrcholným orgánem výkonné moci, skládá se z předsedy vlády, místopředsedů vlády a ministrů. Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně.

V jakém případě podává vláda demisi

Výslovně je tato povinnost upravena jen v případě povinné demise celé vlády, která nastává tehdy, pokud jí Poslanecká sněmovna na žádost nevyslovila důvěru nebo jí z vlastního podnětu vyslovila nedůvěru, případně pokud se sejde nově zvolená Poslanecká sněmovna.

Co to je prezident

Petr PavelČesko / PrezidentPetr Pavel je český politik a armádní generál ve výslužbě, od března 2023 čtvrtý prezident České republiky. Úřadu se ujal složením slibu 9. března 2023 na společné schůzi obou komor Parlamentu. Wikipedie

Koho zvolit za prezidenta

Prezident jmenuje předsedu vlády, ministry, ústavní soudce, předsedu a místopředsedy nejvyššího soudu, může udělovat milost a amnestii. Proto je důležité, aby byl prezident nezávislý, nadstranický a aby ctil morální hodnoty. Prezidentem by neměl být kandidát, který vede politickou stranu.

Kdo vybira premiera

Předseda vlády České republiky
Úřadující Petr Fiala od 28. listopadu 2021
Sídlo Kramářova vila
Jmenuje prezident České republiky
První ve funkci Václav Klaus

Kdy se sestavuje vláda

Vláda se zpravidla schází jedenkrát týdně na svém pravidelném zasedání. Předseda vlády organizuje činnost vlády, řídí její schůze, vystupuje jejím jménem a vykonává další činnosti, které jsou mu svěřeny Ústavou nebo jinými zákony.

Co se stane po demisi vlády

U hlav států se mluví o abdikaci. V České republice je demise členů vlády upravena v čl. 73 Ústavy, podle kterého předseda vlády podává svou demisi přímo do rukou prezidenta republiky a ostatní členové vlády do rukou prezidenta republiky jeho prostřednictvím.

Kdo je nad prezidentem

Pokud nebyl prezident zvolen, jeho pravomoci vykonává předseda vlády a předseda Senátu.

Kdo se může stát prezidentem

Prezidentem republiky může být zvolen občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. Nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát po sobě. Zvolen také nemůže být občan, který byl odsouzen za velezradu nebo za hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku.

Kdo vyhrál volby v roce 2023

Vítězem volby se ve druhém kole se ziskem 58,32 % hlasů stal Petr Pavel.

Kde sidli Vláda ČR

Sídlem vlády České republiky je novobarokní budova rozkládající se na levém břehu Vltavy pod Letenskou plání. Budova, dodnes známá pod názvem Strakova akademie, byla postavena v roce 1896 podle návrhu architekta Václava Roštlapila jako studentská kolej pro členy českých šlechtických rodin.

Kdo má nejvetsi moc v ČR

Prezident republiky je hlavou státu a je volen přímou volbou na pětileté volební období. K jeho pravomocem patří jmenování a odvolávání vlády a jejích členů, svolávání zasedání Poslanecké sněmovny a případné rozpouštění Poslanecké sněmovny.

Co má dělat prezident

Prezident v prezidentské republice

Prezident je hlavou moci výkonné, většinou zároveň předsedou vlády. Je nezávislý na parlamentu, současně však nemá žádné pravomoci ve vztahu k parlamentu. Zpravidla je volen přímo či nepřímo občany státu, což mu poskytuje vysokou míru legitimity.

Kdy se bude volit

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Volby Datum Počet stran
Volby do Poslanecké sněmovny 2010 29. května – 30. května 2010 27
Volby do Poslanecké sněmovny 2013 25. října – 26. října 2013 24
Volby do Poslanecké sněmovny 2017 20. října – 21. října 2017 31
Volby do Poslanecké sněmovny 2021 8. října – 9. října 2021 22

Jak dlouho je prezident

Prezident České republiky
Funkční období 5 let, nejvýše dvě po sobě jdoucí období
První ve funkci Václav Havel 2. února 1993
Vytvoření Ústava České republiky 1. ledna 1993
Plat 341 200 Kč (2023)

Kdo rozdělil státní moc

Klasický princip dělby moci navrhl až francouzský filosof Montesquieu jako rozdělení na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní, aby se zajistila soudcovská nezávislost a výkonná moc byla omezena zákony, jež si nemůže dávat sama. Významné rozpracování tohoto principu pak provedl James Madison v Listech federalistů.