Co je malt whisky?

Co je Malt

MALT je zkratka pro Mucosa-Associated Lymphoid Tissue. Jde o součást lymfatického systému. Jak název napovídá, je MALT představován shluky lymfatické tkáně ve sliznici různých orgánů.

Co to je Blend na whisky

To je whisky kombinovaná z produkce dvou a více obilných palíren. Nejznámějším zástupcem blended whisky je „blended scotch“, která se obvykle míchá ze sladové whisky z deseti až padesáti sladových palíren a z obilné whisky z jedné až tří obilných palíren.

Jaké jsou druhy whisky

Na výběr je hodně možností, začátečníky to jistě zmate, ale mezi nejznámější patří skotská, irská, bourbon, žitná a japonská whiskey. Skotská whiskey se vyrábí ve Skotsku a zraje nejméně tři roky v dubových sudech. Má výraznou kouřovou příchuť díky tomu, že se při destilaci používá rašelinový slad.

Co obsahuje whisky

Základními surovinami pro výrobu skotské whisky a irské whiskey jsou voda, ječmen a kvasinky. Rozdíl je ale mezi sladovou (single malt whisky) a obilnou. Více si prozradíme v sekci o výrobních postupech. U americké whiskey se pro výrobu používá více než 50 % kukuřice.

Co je skotská whisky

Skotská whisky je jedním z nejznámějších druhů whisky na světě s velmi bohatou historií. Je definována zákonem, který přesně stanovuje, že musí být vyrobená výhradně ve Skotsku, z obilného sladu a vody, s přídavkem kvasinek. Skotská whisky musí dozrávat nejméně 3 roky v dřevěných sudech.

Kde vznikla whisky

Historie whisky se datuje do konce prvního tisíciletí, do oblasti mezi řekami Eufrat a Tigris. Důvod je prostý. Právě zde byl totiž objeven proces destilace. Destilované alkoholické nápoje však původně sloužily výhradně k lékařským účelům.

Jakou chuť má whisky ze sudu po bourbonu

Obvykle se uvádí, že zrání v sudech po sherry dodává whisky bohatou sladkost sušeného ovoce (rozinek, švestek), spolu s příchutěmi sherry, koření a čokolády, zatímco zrání po bourbonu má za následek lehké příchutě vanilky, kokosu a jemnější ovocné a kořeněné tóny než sudy po sherry.

Co je single CASK

Single cask/barrel rumy, se nemíchají, jen staří (zrají v dubových sudech) a rovnou ze sudu se stáčejí do láhví. Rumy jsou stáčeny z destilačního zařízení přímo do sudu ze kterého je přímo lahvován. Není již dále míchán nebo ředěn vodou.

Co to je Bourbon

Bourbon neboli (americká whisky) je nápojem pravých kovbojů. Jedná se o destilát, který je vyráběn z kukuřice, ale část výrobních ingrediencí může tvořit i pšenice nebo žito.

Kdo vymyslel whisky

Podle Irů ovšem umění výroby whisky pochází z Irska a odtud se dostalo dále do Skotska. Podle legendy přišel do Irska svatý Patrik, stal se národním světcem, vyhnal z Irska ďábla a naučil Iry destilovat životadárný nápoj z ječmene. Což bylo již ve 12. století.

Jaký je rozdíl mezi skotskou a irskou whisky

Irská whiskey se liší od skotské whisky svojí výrobou. Ječmen používaný pro skotskou whisky je sušen nad otevřeným rašelinovým ohněm. Naproti tomu slad pro irské whiskey se suší v těsně uzavřených pecích, čímž se zachová pouze čistá sladová chuť bez kouře a rašeliny. (Výjimkou je whiskey Connemara Peated Malt).

Jak se pálí whisky

Irská whisky se většinou pálí natřikrát, aby byl výsledný alkohol ještě čistší. Jediná fáze pálení, ve které vzniká použitelný nápoj je prostřední fáze druhé destilace, takzvané „srdce“. Tento alkohol nazýváme mladý destilát, ještě nemá hloubku a chuť ani barvu a není dovoleno jej označovat jako whisky.

Jak dlouho zraje whisky

Podle zákona musí destilát zrát nejméně tři roky, aby mohl být nazýván whisky, ale single malt whisky se většinou stáčejí od 10 let výše. Některé whisky stráví celou dobu zrání v jednom sudu, jiné se nechávají dozrávat v druhém sudu, obvykle po jiném produktu než první sud, aby jejich chuť dostala nový odstín.

Jaký je rozdíl mezi bourbonem a whisky

Obojí to jsou druhy whisky, bourbon se vyrábí z kukuřičné kaše ve Spojených státech. Skotská whisky se vyrábí ze sladového ječmene a oproti boubonu, který nemá stanovenou minimální dobu zrání, skotská musí zrát minimálně tři roky v dubových nádobách, tak udává přímo skotská legislativa.

Jak se označuje poměr různých obilovin ve směsi určené k výrobě whiskey

Vždy je zapotřebí tzv. svaté trojice, tedy obilí, vody a kvasinek.

Co to je brandy

Brandy je anglický název pro vinnou pálenku či vínovici, destilát z vína s obsahem alkoholu 35–60 %. Název pochází z nizozemského brandewijn nebo německého Branntwein, což znamená doslova pálené víno.

Jak se pije Bourbon

Pijeme bourbon

Ta se nijak zvlášť neliší od konzumace běžné whisky. Stejně jako jinou whisky je i bourbon nejlepší pít jen tak při pokojové teplotě. Popřípadě je možné ho pít naředěný vodou odstátou rovněž na pokojovou teplotu. Často se ovšem bourbon podává na led nebo ředěný sodou, což však nedělá dobře jeho chuti.

Co to je Metaxa

Metaxa je tradiční řecká nenapodobitelná brandy s příjemně sladkou a jemnou chutí. Vynikající je samotná, s ledem nebo jako součást různých koktejlů. Populární je například míchaný drink SunTonic, který se skládá z Metaxy, toniku, plátku pomeranče a řezu citronu.

Co znamená zkratka VSOP

VS, VSOP a XO jsou zkratky označující zralost, které najdete u koňaků i armaňaků. VS (very special) najdete na láhvi destilátu, který zrál v sudu nejméně 2 roky. VSOP (very superior old pale) či Réserve odpočíval minimálně 4 roky. Označením XO (extra old) se honosí lahůdky, jež zrály v sudu minimálně 6 let.

Co se pije s Metaxou

Nejčastěji se Metaxa pije chlazená a čistá. Podávat se rovněž může na led. Dále je možno Metaxu také míchat, nejčastěji s tonikem. Metaxa je také součástí některých míchaných drinků, třeba koktejlu Alexander nebo Greek Mojito (řecké Mojito).

Co je to zkratka XO

XO je anglický výraz, který znamená "hugs and kisses", neboli volně přeloženo "objímám a líbám". Používá se na konci osobních e-mailů, dopisů či SMS zpráv. Tento výraz má původ historický – už ve středověku bylo v některých oblastech zvykem psát X na obálku dopisů jako znázornění polibku.

Co je Metaxa za alkohol

Metaxa je nejjemnější jantarový alkohol pod sluncem. Kvalitní zralé destiláty a aromatická muškátová vína z egejských ostrovů dodávají produktu Metaxa 5* její jedinečný květinový charakter. Nejprve proběhne dvojitá destilace hroznů tří odrůd vyzrálých pod řeckým sluncem.

Co je to VSOP

VS, VSOP a XO jsou zkratky označující zralost, které najdete u koňaků i armaňaků. VS (very special) najdete na láhvi destilátu, který zrál v sudu nejméně 2 roky. VSOP (very superior old pale) či Réserve odpočíval minimálně 4 roky. Označením XO (extra old) se honosí lahůdky, jež zrály v sudu minimálně 6 let.

Co to je lol

LOL může být: akronym fráze laughing out loud (směji se nahlas), lots of laugh (spousta smíchu) LOL (Laughing Out Loud) – francouzský film z roku 2008. LOL (film, 2012) – americký film z roku 2012.

Co se pije k Metaxe

Nejčastěji se Metaxa pije chlazená a čistá. Podávat se rovněž může na led. Dále je možno Metaxu také míchat, nejčastěji s tonikem. Metaxa je také součástí některých míchaných drinků, třeba koktejlu Alexander nebo Greek Mojito (řecké Mojito).