Co to je požární ochrana
Požární ochranou rozumíme aplikaci technických i teoretických prostředků prevence požáru (např. povinné školení požární ochrany zaměstnanců, či školení obsluhy konkrétních zařízení), které vycházejí z požadavků platných předpisů a norem v oboru požární bezpečnosti.
Co je to požární riziko
Definice podle projektových norem požární bezpečnosti staveb uvádí, že požární riziko je rozsah a intenzita případného požáru v posuzovaném stavebním objektu nebo jeho části. Požární riziko je vyjádřeno u neýrobních objektů výpočtovým požárním zatížením, u výrobních objektů ekvivalentní dobou trvání požáru.
Co je stupeň požární bezpečnosti
stupněm požární bzpečnosti (SPB), jedná se o klasifikační zatřídění, které vyjadřuje schopnost stavebních konstrukcí jako celku čelit požáru z hlediska rozšíření požáru a stability konstrukcí objektu.
Jaký účel má požární řád
Požární řád je základním dokumentem požární ochrany v provozech se zvýšeným a vysokým stupněm požárního nebezpečí, který určuje soubor pravidel, jak se chovat na daném pracovišti, aby nedošlo ke vzniku požáru či jiné krizové události spojené s požární bezpečností.
Kdo musí vést požární knihu
Požární knihu může vést odborně způsobilá osoba v prevenci rizik (OZO), požární technik, preventista požární ochrany, ale také právnická či podnikající fyzická osoba nebo přímo zaměstnanec, který byl prokazatelně seznámen se způsobem vedení požární knihy a byl k tomuto úkolu zmocněn statutárním orgánem nebo odpovědným …
Jaká je základní požární dokumentace kterou by měl podrobně znát každý zaměstnanec
Požární poplachové směrnice
Požární poplachové směrnice upravují, co mají dělat zaměstnanci a jiné osoby na pracovišti při vzniku požáru.
Čím vyšší je stupeň požárního nebezpečí tím
SPB je „nejméně nebezpečný“ a VII. SPB je z požárního hlediska „extrémně nebezpečný“. Je proto zřejmé, že čím vyšší má požární úsek stupeň požární bezpečnosti, tím vyšší budou požadavky na požární odolnost nosných a požárně dělicích konstrukcí.
Co je to požární výška
Výška objektu h (požární výška objektu) : je výška nadzemní (podzemní) části objektu, měřená od podlahy 1. nadzemního podlaží k podlaze posledního užitného nadzemního (podzemního) podlaží. Jednopodlažní objekty mají požární výšku h = 0 m. Objekty mohou mít i několik požárních výšek.
Jak se počítá požární výška
Za požární výšku tak často bývá nesprávně například uvažována výška od upraveného terénu či naopak výška po atiku či hřeben střechy. Požární výška objektu h je definována jako výška od čisté podlahy 1. nadzemního podlaží k čisté podlaze posledního užitného nadzemního podlaží (event. posledního podzemního podlaží).
Jak se plní kouř v místnosti při požáru
Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.
Kdo musí mít požární řád
Právnické osoby a podnikající fyzické osoby provozující činnosti se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím jsou povinny zpracovávat předepsanou dokumentaci požární ochrany, plnit podmínky požární bezpečnosti v ní stanovené a udržovat ji v souladu se skutečným stavem.
Co se zapisuje do požární knihy
Do požární knihy se evidují zejména pravidelná školení zaměstnanců v oblasti požární ochrany, záznamy o pravidelných požárních kontrolách, protokoly o pravidelném servisu požární techniky, průběh protipožárních a evakuačních cvičení a další důležité události včetně vzniklých požárů, a to i těch, které byly zvládnuty …
Kdo vede dokumentaci požární ochrany
Zpravidla zpracovává a vede dokumentaci PO odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany, pokud není stanoveno jinak. Součástí dokumentace je vždy uvedení místo a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede.
Jak postupuje zaměstnanec který zjistí požár
Každý zaměstnanec je povinen:
při zpozorování požáru se jej snažit uhasit všemi dostupnými prostředky a není-li to možné, bezodkladně provést opatření k zamezení šíření požáru, ohlásit požár hasičskému záchrannému sboru (tel. 150) a vedoucímu zaměstnanci a vyhlásit požární poplach (voláním „HOŘÍ“, příp.
Co je užitné podlaží
Užitné podlaží : každé podlaží, které leží na nosné stropní konstrukci. Nejvýše ležící technická podlaží, kde nejsou trvalá pracovní místa – nejsou užitná podlaží (strojovny výtahů, strojovny VZT, plynové kotelny -bezobslužné, rozvodny apod.).
Co je REI
REI – nosnost, celistvost a izolace, atd. Klasifikace DP1 – zjednodušeně nehořlavé konstrukce (beton, ocel,…), DP3 – hořlavé konstrukce (dřevo,…), DP2 – hořlavé, ale ochráněné tak, aby se chovaly jako nehořlavé. Podrobný popis je uveden v aktuální ČSN 73 0810, a to pro různé použití!
Jak se chovat při požáru
Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.
Jak rychle se šíří požár
Pokud se rychlost větru zvýší na 20 km/h, rychlost šíření požáru vzroste na 0,8 km/h. Při rychlosti větru 40 km/h, je rychlost postupu ohně již 1,8 km/h. Vítr také ovlivňuje šíření ohně v závislosti na topografii (viz. dále).
Kdo zapisuje do požární knihy
Pokud však takovou prohlídku uděláme, je vždy nutné učinit o ní zápis. O preventivní prohlídce požární ochrany do požární knihy a v BOZP kontrolu vždy zapíšeme do knihy kontrol BOZP. Zápisy do požární knihy provádí preventista požární ochrany a do knihy kontrol BOZP příslušný vedoucí zaměstnanec.
Kdo musí mít požární knihu
Požární kniha je povinná součást dokumentace požární ochrany pro všechny právnické a podnikající fyzické osoby.
Co patří mezi základní požární dokumentaci
Dokumentaci PO tvoří:Dokumentace o začlenění do kategorie činností podle požárního nebezpečíPosouzení požárního nebezpečíStanovení organizace zabezpečení PO.Požární řád.Požárně poplachová směrnice.Požární evakuační plán.Dokumentace zdolávání požárůŘád ohlašovny požáru.
Kdo je povinen ohlásit požár
Každý je povinen ohlásit neodkladně zjištěný požár nebo zabezpečit jeho ohlášení na ohlašovnu požáru. Každý je povinen v souvislosti se zdoláváním požáru provést nutná opatření pro záchranu ohrožených osob, uhasit požár, jestliže je to možné, nebo provést nutná opatření k zamezení jeho šíření.
Jaký je rozdíl mezi požární odolnosti REI a EI
požární stěny a požární stropy (položka 1) jsou plošné konstrukce na hranici požárního úseku uvnitř objektu, popřípadě na hranici dvou objektů. Jelikož jde o plošnou konstrukci mezi dvěma uzavřenými prostory (mezi požárními úseky), musí splňovat mezí stav EI; pokud jde zároveň o konstrukci nosnou, pak musí splnit REI.
Co znamená EI30
Základem každých protipožárních dveří je jejich specifikace, kterou určuje kód požární odolnosti . Např. EI30 (EW30) D3 -C, na jehož základě Vám umíme nabídnout správný typ co se týče typu materiálu ze kterého jsou dveře zhotoveny a stejně jeho vlastnosti. Z tohoto kódu je zřejmé, jakou odolnost dveře musí obsahovat.
Co dělat po požáru
Po požáru si nechejte velitelem zásahu písemně předat místo požáru. Velitel Vám také doporučí následná opatření a sdělí, je-li vstup do objektu/bytu možný a za jakých podmínek. 3. Na požářišti se i po ukončení zásahu mohou uvolňovat nebezpečné a karcinogenní látky.