Co je nejlepší na ovar?

Co se dává do ovaru

Ovar. Do ovaru se dává libové i tučné maso a také vnitřnosti. Vše se vaří v osolené vodě s kořením (nové koření, celý pepř, bobkový list, cibule). Pak se přidávají i jelita, jitrnice a tlačenka a vše se společně dovaří.

Jak se jí ovar

Rozpůlenou hlavu očistěte, zbavte zbylých štětin, vyřízněte zvukovody a důkladně ji vyperte ve vodě. Vložte ji pak do hrnce s vroucí vodou, přidejte na čtvrtiny pokrájenou cibuli, pepř a sůl a vařte doměkka. Uvařenou vyjměte, vykostěte a podávejte na nahřátých talířích.
ArchivPodobné

Jaké koření na ovar

Na ovar pro 6 osob potřebujete 1 500 g vepřového masa (viz výše), 3 velké cibule, 5 stroužků česneku, sůl (40 g), celý pepř (10), nové koření (3), bobkový list (2). Do vroucí vody dejte cibuli, česnek, sůl, koření a čisté na větší kusy upravené maso.
Archiv

Jak dlouho se vaří ovar

Postup: Připravit si vynikající ovar je opravdu jednoduché. Stačí jen maso vložit do hrnce, zalít jej vodou tak, aby bylo ponořené, poté přidat koření a vařit pod pokličkou asi 2 či 2,5 hodiny. Tip: V papiňáku to trvá jen zhruba hodinu.
Archiv

Kdy se dělá ovar

Prase pro štěstí

Tradičním masem, podávaným v tento den, je ale vepřové, přičemž naši předkové se zaměřovali hlavně na ovar, tedy vařenou vepřovou hlavu. Z té pak byl nejcennější trofejí rypák a uši. Toto maso se pak jí i následující den, tedy 1. ledna.

Jak zpracovat ovar

Ovar se tradičně podává s hořčicí, můžete se nechat trochu unést a naservírovat více druhů. Na talíři pak nesmí chybět ani křen. Oblíbená je především takzvaná vejmrda, tedy nastrouhaný křen smíchaný s jablkem. Ideální přílohou je čerstvý voňavý chléb, popřípadě lze maso konzumovat jen tak.

Co s vývarem z ovaru

Pokud nám zbylo z ovaru i maso a nejenom vývar, můžeme ho do polévky také nakrájet. Pokud máme rádi ve vývaru nějakou zavářku, do vroucí polévky vmícháme rozšlehané vejce a necháme ho srazit. Na talíři horkou polévku dozdobíme pažitkou nebo petrželkou a podáváme.

Jak uvařit ovarovou polévku

Postup přípravy

Uvařte doměkka kroupy, propláchněte je studenou vodou a nechte odkapat. V hrnci zpěňte na sádle nakrájenou cibuli, zalijte ji vývarem, do vroucí polévky nalijte za stálého míchání krev, krátce povařte, přidejte odkapané kroupy a prohřejte. Dochuťte utřeným česnekem, solí, pepřem a majoránkou.

Co je ovarová polévka

Polévka připravovaná při domácí zabijačce. Někde se do ovarové polévky při zabijačce dělají játrové kuličky, například u nás se dělala dvojí, ženské měly rády kuličky, chlapy zase kroupy.