Co je Oddenková hlíza?

Co je to Stonková hlíza

Přeměněnou, ztlustlou podzemní část stonku nebo vrchol oddenku označujeme pojmem stonková hlíza.
Archiv

Co je oddenek

Oddenek je podzemním orgánem ston – kového původu, který obsahuje zásoby cukrů (tedy energie a stavebních látek) a spících pupenů (viz dále). Díky nim může bylina po zimním (v chladných ob – lastech) nebo letním období klidu (v tep- lých oblastech) obnovit své nadzemní čás- ti.

Co to je hlíza

Hlíza je rostlinný orgán různého původu, v němž se ukládají živiny. Bývá ztlustlá, čímž se zvyšuje její kapacita. Hlízy jsou důležité jako zásobárna živin v nepříznivém období, někdy však slouží i k vegetativnímu rozmnožování.

Jak vypadá oddenek

Oddenek (rhizoma) je zásobní část rostliny vzniklá přeměnou stonku – tzv. podzemní stonek, často jako výběžek kořene u některých vytrvalých bylin. Rostlina v něm přezimuje. Pro využití se sbírá na jaře nebo na podzim, kdy jsou v něm stažené veškeré zásobní látky rostliny.

Co to je lodyha

Lodyha (caulis) je nadzemní nedřevnatý stonek bylin, který nese listy (na rozdíl od stvolu). Listy nejsou jen na jedné části stonku – jsou rozmístěny po celé jeho délce, stonek navíc přetrvává jen jedno vegetační období.

Co je to šlahouny

Šlahoun (specializovaný typ výhonku) je neodborný název pro pružný dřevnatý výběžek stonku z úžlabí přízemních listů. Bývá zpravidla nevětvený, listnatý. Nese na zkrácených větévkách (brachyblastech) květenství nebo květy, např. ostružiník (Rubus fruticosus).

Jaké rostliny mají hlízy

Jedná se především o hlíznaté begónie, mečíky, bramboříky, krokusy. U těchto rostlin vyrůstají z pupenů listy i květy, které se nacházejí v horní části hlízy. Kořeny se nacházejí ve spodní části hlízy. V průběhu vegetačního období se živné látky dostávají do stonkové hlízy, na níž se vytvoří nové hlízky.

Co potřebuje zázvor

Zázvor potřebuje dostatečně výživnou, ale zároveň dobře propustnou hlinito – písčitou zeminu. Od jara do podzimu jej můžete umístit na místo chráněné před větrem v zahradě či terase. Osvědčilo se také pěstování ve skleníku či v zimní zahradě.

Co to je stonek

Stonek je nadzemní část rostliny, která nese listy, pupeny a generativní orgány (květ, plod a semeno). Její další funkcí je ukládání zásob, zajištění transportu živin a případně má i funkci asimilační (pokud obsahuje chloroplasty) (1).

Co je to kolce

Kolec je jihočeský výraz pro zahradní kolečko. Hovorový název pro toto užitečné zahradní náčiní se liší v jednotlivých oblastech napříč republikou. Můžete se setkat s názvy kolca, kotouč, kortouč, radvánec, chodsky kolmaha, valašsky táčky, v Těšínském Slezsku točky, ale u nás v Radobytcích je to kolec.

Co je to Stolon

Boční výběžek stonku, který na svém konci koření – zakládá novou rostlinu (odnož). Šlahouny slouží rostlině k vegetativnímu rozmnožování, najdeme je např. u jahodníku, máty, ostružiníku.

Kde je oddenek

Z pohledu botanika je oddenek zvláštní druh stonku. Roste vodorovně, plazivě, položený většinou na povrchu země, případně kousek v zemi. Nahoru z něj vyrůstají listy, dolů kořeny. Krásně jsou vidět oddenky třeba u kosatců, z masožravých rostlin je mají třeba špirlice.

Jak se liší oddenek od kořene

Dobrý den. Laicky lze říci, že oddenek je podzemní zásobárna látek pro rostlinu. Zajišťuje, že rosltina bude mít sílu na jaře obrazit a růst. Proti tomu kořeny mají jen jednu jedinou funkci a to příjem vody a živin z půdy.

Jak často zalévat zázvor

Zalévá se pouze vlažnou vodou, nejlépe měkkou, dešťovou. Oddenky v květináči, které se umístí do světlé a teplé místnosti, brzy vyraší. Zálivku je nutno provádět denně do misky pod květináčem, aby byla půda stále vlhká. Zázvor nesnáší přímé slunce, proto jej po vyrašení umístíme do stínu.

Čím hnojit zázvor

Jak hnojit zázvor

Zázvor potřebuje výživnou půdu a hnojení mu prospívá. Používejte tekutá hnojiva pro pokojové rostliny a k pěstební zemině přidejte vyzrálý kompost. To platí pro pěstování v květináči i přímo v půdě, v krytých prostorách. Jakmile rostlina začne zasychat, omezte nejen zálivku, ale i přihnojování.

Jaký je rozdíl mezi trnem ostnem a Kolcem

Snadno je od sebe rozeznáte: osten růže (nebo durmanu či kaštanu) se dá jednoduše odlomit, aniž se poškodí dřevo. Zato trn, jaký má například hloh, akát nebo trnka, se na rostlině pevně drží. Také kaktusy mají trny – v jejich případě vznikly přeměnou listů nebo postranních výhonů.

Co jsou stonky

Stonek je nadzemní část rostliny, která nese listy, pupeny a generativní orgány (květ, plod a semeno). Její další funkcí je ukládání zásob, zajištění transportu živin a případně má i funkci asimilační (pokud obsahuje chloroplasty) (1).

Jak pěstovat zázvor v květináči

Jak zázvor zasadit:Namočte kořen zázvoru přes noc do teplé vody.Do květináče dejte hlínu, do ní zasaďte buďto semínko či sazenici nebo namočený kořen, přikryjte cca 3–5 centimetry hlíny.Květináč dejte na teplé místo, nemusí být přímo na slunci, pravidelně zalévejte – rostlina potřebuje dostatek vláhy, vlhko.

Jak vypadá zázvor

Zázvor je koření získávané z oddenků stejnojmenné rostliny, zázvoru lékařského (pravý, Zingiber officinale). Může mít žlutou, okrovou až červenou barvu; má výraznou pryskyřičnou vůni; jeho chuť je velmi výrazná, aromatická, slabě ovocná až citrusová a sladce pikantní (ve větším množství je až velmi ostrá).

Co to je květ

Květ je reprodukční generativní orgán krytosemenných rostlin. Jeho funkcí je pohlavní rozmnožování rostlin (1). Květ nejčastěji vyrůstá na květní stopce. Je složen z květního lůžka, květních obalů, tyčinek a pestíků.

Na co pomáhá zázvor

Pomůže vám od rýmy, bolesti v krku, zahlenění, kašle i chřipky. Zázvor je mimo jiné zdrojem unikátního množství antioxidantů. Jejich účinky podporují imunitu a v důsledku toho výrazně posilují naši obranyschopnost. Mezi nejaktivnější látky patří rostlinné silice, především zingeron, gingerol a shogaol.

Proč je zázvor modrý

Pokud si po nakrájení čerstvého zázvoru všimnete modrého kroužku, neznepokojujte se, nejedná se o plíseň. Jde pouze o havajskou odrůdu, která časem během zrání modrá.

Co je to pestík

Pestík (pistillum) vzniká u krytosemenných rostlin srůstem plodolistů (gynecea). Má tři základní části: semeník (ovarium), čnělku (stylus) a bliznu (stigma). Semeník tvoří dolní část pestíku, je dutý a slouží k uchování vajíček. Čnělka nacházející se ve středu pestíku má trubičkovitý tvar a spojuje semeník s bliznou.

Kdy nejíst zázvor

Trpíte cukrovkou (zázvor má tendence vyvolávat hypoglykémii). Užíváte léky proti srážlivosti krve (heparin, warfarin), inzulín nebo jiné (perorální) léky na snížení glukózy v krvi, nesteroidní protizánětlivé léky (aspirin, ibuprofen, naproxen, diclofenac), léky na vysoký krevní tlak, betablokátory a takrolimus.

Proč je zázvor zdravý

podporuje proces pocení, vhodné při pocení mírní bolest v krku a usnadňuje vykašlávání hlenů z plic a dýchacího systému. protivirové účinky. podporuje zdravé srdce a krevní oběh (draslík, mangan)