Co se nesmi Vidimovat
zejména z občanského průkazu, vojenského průkazu, cestovního pasu nebo jiných průkazů, směnek, šeků nebo jiných cenných papírů, vkladních knížek, geometrických plánů, rysů a technických kreseb, dále nesmí ověřit listiny obsahující změny, doplňky, vsuvky, které by mohly zeslabit její věrohodnost.
Co je potřeba k ověření podpisu
Při ověření podpisu je nutné, aby se osoba (žadatel), jejíž podpis má být ověřen, dostavila osobně a prokázala totožnost platným dokladem totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas). Žadatel předloží listinu, na které požaduje ověření podpisu. Úředník provede zápis do ověřovací knihy.
Co je to viditelný zajišťovací prvek
Jedná se o grafickou techniku vkládání dodatečných informací do dokumentů v analogové nebo v digitální podobě (obrázek, písmo, animace apod.). Rozlišujeme „viditelný vodoznak“, kdy je do dokumentu, resp. jeho hmotného nosiče (listina) vložena viditelná značka tak, aby ji bylo obtížné odstranit.
Co je ověřovací doložka pro legalizaci
Ověřovací doložka konstatuje shodu listin, kopií, opisů (vidimace) a úředně ověřuje skutečnost vlastnoručního podpisu na listině (legalizace). Pojem ověřovací doložka úzce souvisí s autorizovanou konverzí dokumentu. Dokument lze konvertovat buď převedením dokumentu v listinné podobě do podoby elektronické, nebo naopak.
Co je to vidimace a legalizace
Vidimací se ověřuje, že opis nebo kopie (vidimovaná listina) se doslova shoduje s předloženou listinou. Legalizací se ověřuje, že žadatel listinu před ověřující osobou vlastnoručně podepsal nebo podpis na listině uznal za vlastní.
Jak se vyznačuje vidimace
Vidimací se ověří, že opis nebo kopie se doslova shoduje s předloženou listinou nikoliv však, že údaje na předkládané listině jsou v souladu s právními předpisy či pravdivé a správné. V souladu se zákonem o ověřování ověřující úřad za obsah vidimované listiny neodpovídá.
Co je potřeba k ověření dokumentu
Zatímco u vidimace je pro ověření listiny potřeba pouze samotný dokument, v případě úředního ověření podpisu je nutné, aby se dotyčná osoba dostavila na příslušný úřad osobně, předložila listinu, na níž chce pravost podpisu ověřit, a prokázala se dokladem totožnosti.
Co lze Vidimovat
Vidimovat lze všechny listiny, u kterých to přímo nezakazuje zákon o ověřování.
Co to je legalizace
Popis služby. Při ověřování podpisů neboli legalizaci se ověřuje, že žadatel listinu před ověřující osobou vlastnoručně podepsal nebo podpis na listině uznal za vlastní. Ověřením se nepotvrzuje správnost ani pravdivost údajů uvedených v listině ani jejich soulad s právními předpisy.
Co nelze legalizovat
Případy, kdy nelze legalizaci provést:
Je-li podpis napsán jinak, než latinskou abecedou. Je-li podpis napsán na listině, která neobsahuje žádný text. Je-li podpis legalizován na listině, která je napsána v jiném, než českém či slovenském jazyce a zároveň nemáte k takové listině úředně ověřený překlad.
Co nelze ověřit
Důležité upozornění: Ze zákona nelze ověřit kopii občanského průkazu, vojenského průkazu, cestovního pasu ani jiného průkazu, vkladní knížky, šeku, losu, sázenky, geometrického plánu, rysu a technické kresby.
Jak probíhá ověřování podpisu
Legalizace se provádí připojením doložky o podpisu listiny nebo o uznání podpisu za vlastní, která se umístí přímo na listinu, případně se vyhotoví na samostatný list, který se pevně připojí k podepsané listině. Legalizovat lze také elektronický podpis.
Kdy nelze provést legalizaci
Případy, kdy nelze legalizaci provést:
Je-li podpis napsán na listině, která neobsahuje žádný text. Je-li podpis legalizován na listině, která je napsána v jiném, než českém či slovenském jazyce a zároveň nemáte k takové listině úředně ověřený překlad.
Kdo ověřuje podpisy
V České republice provádějí úřední ověření podpisu na základě zákona o ověřování tyto orgány: krajské úřady, obecní úřady, úřady městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst a úřady městských částí hlavního města Prahy, jejichž seznam stanoví vyhláška č.