Co je příčinou praskání rajčat?

Jak zabránit praskání rajčat

Praskání rajčat lze předejít pravidelnou závlahou a mulčováním, abychom zredukovali výkyvy v půdní vláze, ochranou plodů před deštěm (ve skleníku, pod přesahem střechy) a pěstováním odrůd, které jsou k praskání méně náchylné – například Tica, Divoké červené, Divoké havajské, Bite Size, Trixi a z keříčkových rajčat …

Proč praskají plody rajčat při dozrávání

Praskání plodů rajčat je způsobováno nejčastěji nepravidelnou zálivkou. Tam, kde jsou rostliny pěstovány na poli nebo přímo na záhonech, je to běžným jevem v rámci dlouhodobějšího období sucha a pak následných vydatných dešťů.
Archiv

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.

Jak mulčovat rajčata

Způsob mulčování rajčat

Vhodná je asi pěticentimetrová vrstva mulče. Můžete jej položit nejenom kolem rostliny, ale také po celém záhonu, protože chcete kontrolovat růst plevele i v jejím okolí. Kolem stonků rostlin ponechte určitý prostor – mulč se nesmí dotýkat stonku rostliny.

Jak zpracovat popraskaná rajčata

Rajčata pustí hodně vody, ale pokud je to potřeba, můžeme mírně podlít vodou na začátku vaření. V průběhu varu vsypeme cukr, sůl a ocet. Vaříme do úplného rozvaření a požadované hustoty.

Jak přírodně hnojit rajčata

Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.

Jak urychlit růst rajčat

Máčení a výsev

Máčení klíčení urychlí a usnadní, a pokud místo vody použijeme bylinkový nálev, podpoří i odolnost mladých rostlinek vůči nemocem. Heřmánkový nálev je pomáhá chránit proti houbovým chorobám a potírá bakterie a plísně. Přesličkový nálev bohatý na křemík klíčící rostlinky posiluje.

Co napadá rajčata

Když je rajče nemocné aneb ochrana proti škůdcům a chorobámPlíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.

Jak často se mají zalévat rajčata

Ideální zálivka Dvakrát denně Pokud to tedy bude jen trochu možné, zalévejte rajčata mírněji, ale pravidelně. Pokud k nim dorazíte (podle počasí) každé ráno a večer, pak rozhodně neuděláte chybu.

Co dělat s velkou úrodou rajčat

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.

Co s přebytkem rajčat

Rajčata se dají i zamrazit

Větší kusy ovšem spařte horkou vodou a poté je prudce zchlaďte. Oloupejte slupku a pokrájejte je na kousíčky. Pak je dejte do sáčků nebo plastových krabiček vhodných do mrazáku,“ radí Alice Kouřilová. Klasikou, jak využít přebytky rajčat, je zavařování.

Co s velkou úrodou rajčat

Rajčata se skvěle uplatní v teplé i studené kuchyni, na zdobení a zavařování. Nejznámější zavařenina z rajčat je kečup. Rajčata obsahují asi 94 % vody, cukry, organické kyseliny, pektiny, vlákninu, něco bílkovin. Z vitaminů je to hlavně vitamin C, karoten a vitaminy skupiny B, z minerálů hlavně draslík, sodík a hořčík.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak často hnojit rajčata droždím

Hnojivo z droždí můžete během vegetačního období aplikovat jednou týdně, aby byly okurky a rajčata silné a zdravé.

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.

Jak mít silné sazenice rajčat

Vyšší teploty a nedostatek světla vedou k vytahování rostlin a nekvalitním sazenicím. Přestože je intenzivní osvětlení žádoucí, nemělo by být delší než 12-14 hodin, aby měly semenáčky čas růst i odpočívat a byly silné. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.

Co okusuje rajčata

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky. Chemická ochrana především před mšicemi a molicemi se doporučuje nejdéle 14 dní před začátkem postupné sklizně.

Co proti plísni na rajčatech

Rajčata pěstujte na stanovištích s dostatkem slunce, vláhu jim dodávejte přímo ke kořenům. Chraňte je před deštěm, umístěte je pod stříšku nebo ke zdi. Zalévejte nejlépe ráno, aby slunce co nejdříve vysušilo vlhkost na listech. Rostliny vyvazujte k tyčkám a pravidelně zaštipujte.

Jak velký květináč na rajčata

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Co udělat z přezrálých rajčat

Lepší je sušit rajčata plně zralá, až přezrálá, která se začínají scvrkávat,“ radí Alice Kouřilová. „Když si je přinesete domů, nechte je ještě pár dní odležet, aby se redukoval obsah šťávy před sušením. Poté větší rajčata rozřezejte na čtvrtky, menší rozřízněte podélně. Vyjměte pevný střed i semínka.

Jak nejlépe uchovat rajčata

„Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti.

Co s přebytkem cherry rajčat

Pro marinování a sušení rajčat se nejlépe hodí malá cherry rajčátka, doporučují se odrůdy datterini a ciliegini. Při odrůdě ciliegini můžete použít i jejich verzi žlutých rajčátek, barevně vám vaše nakládaní osvěží. Rajčátka můžete nakládat do octa, nejlépe s přidáním česneku, kopru a voňavé bazalky.

Jak dlouho se vaří rajčata

Opatrně rajčata ponořte do vroucí vody a nechte je minutu vařit. Jakmile se slupka začne u špičky uvolňovat, je nejvyšší čas rajčata vyndat a bleskurychle zchladit. Nejlépe uděláte, když je vhodíte do mísy s vodou a kostkami ledu, tím zabráníte dalšímu vaření a rajče si tak uchová pevnou konzistenci.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.