Co je pod Hlinou?

Jak hluboko je Hlina

Je stanovena podle druhů zeminy. Pro hlinitopísčité a písčitohlinité půdy (nejběžnější základové půdy) je to 80 cm. Pro jílovitohlinité půdy platí 1 metr a pro smrštivé jíly 140 cm. Příklad: rodinný dům, podloží jíly a jílovité hlíny s břidlicí a křemenem tuhé pevné konzistence, 298 metrů n. m., ve městě, severní svah.

Jak se tvori Hlina

Půda vzniká zvětráváním hornin a mi- nerálů. Při zvětrávání hornina praská a na zvětralém povrchu se po čase objevují první rostliny. Jejich kořeny dokážou pronikat i do velmi malých trhlinek a vypouštět látky, které způsobují další zvětrávání. Půda obsahuje také humus z odumřelých částí rostlin a živočichů.

Jak poznat zeminu

Podle jemnosti částic lze určit, zda se jedná o lehkou půdu, která se skládá z hrubozrnných částic a je z větší části tvořena pískem. Těžká půda je naopak jemnozrnná. Může za to vysoký podíl jílu a hlíny. Částice jílu nejdou poznat pouhým okem, ale na omak jsou mazlavé a lze je tvarovat.

Jak vypadá hlína

Hlína může mít různou barvu i konzistenci – může vypadat jako popel nebo zemina, ale její úkol je většinou tentýž – slouží k naaranžování zeleniny nebo nejrůznějších lahůdek do skleněného, hliněného nebo libovolného květináče, takže design je jejím hlavním tajemstvím, stejně jako zachování proteinů pokrmu.

Jak rozbít hroudy hlíny

Pomocníci: Menší záhonky zryjeme tradičním rýčem, větší hroudy rozbijeme vidlemi, motykou. Elektrická motyka nám usnadní námahu, prokypří půdu a ještě ji smíchá s hnojivem. Na větší plochy se hodí kultivátory.

Kde vzít hlínu

Zemina /tříděná, netříděná/ se zcela běžně dá koupit u firem, které se zabývají dovozem písků, štěrků, kačírků, oblázků a větších kamenů, mulčovací kůry. Mají vlastní auta a malé náklaďáčky na odvoz k zájemcům. To by v zahradnictví měli umět poradit.

Co to je zemina

Zemina je v oboru zahradnictví název pro různé směsi organických a anorganických složek různého původu, používaných k tvorbě pěstebních substrátů v zahradnictví. Určení kvality zeminy je závislé na druhu pěstované rostliny, respektive od jejich nároků na pěstební podmínky.

Co se starou Hlinou

Vzhledem k tomu, že zemina pro květináče při používání ztrácí živiny, je dobré abyste před opětovným použitím smíchali starou zeminu s novou a tím ji osvěžili. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak znovu použít zeminu pro květináče, je přidat ji do stávajících záhonů a kompostových zásobníků.

Proč je červená hlína

Červená hlína: Také červené odstíny jsou způsobeny obsahem železa v půdě. Nicméně působením teplejšího klimatu a nižším obsahem vody v půdě vzniká jiná minerální forma oxidů železa – hematit.

Jak Přesít hlínu

Jako základní možnost můžeme použít malé nebo velké prohazovací síto, které má u domu nebo chalupy každý z nás a používá jej pro nejrůznější sypké materiály. Pro prosítování hlíny bychom však měli vědět, jakou bonitu má přehazovaná hmota.

Jak provzdušnit hlínu

Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.

Jak na tvrdou Hlinu

Proto je vhodné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku.

Použít můžeme také perlit – keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Inspiraci se meze nekladou a tak lze použít jakýkoli lehký materiál, například z organických listí, proschlou posečenou trávu, rozemletou slámu, piliny a dřevěnou drť apod.

Jakou hlínu do skleníků

Nejvhodnější je pro skleníkové rostliny středně těžká hlinitá půda. Dobře na sebe dokáže vázat živiny a vysychá pomaleji než půdy písčité. Stejně jako písčité půdy se do skleníků nehodí ani ty těžké jílovité, jelikož nejsou porézní a těžko je zpracováváme.

Co je Tridena zemina

je produkována pro všechny spotřebitele. Je určena pro zakládání vegetační vrstvy pro trávníky a pro pěstování rostlin, pro výměnu zeminy v jamce při výsadbě dřevin a k terénním úpravám (vyrovnání terénních nerovností) při výsadbě zeleně.

Co je to Morovka

slatinka (morovka) – rašelinná zemina, obsahuje často uhličitan vápenatý, pH 4–7, nižší nakypřovací schopnost, vhodná pro kamelie a hortenzie. kořeny kapradin – především kořeny kapradiny druhu podezřeň (Osmunda regalis) a osladič (Polypodium vulgare).

Jak prosít hlínu

Jako základní možnost můžeme použít malé nebo velké prohazovací síto, které má u domu nebo chalupy každý z nás a používá jej pro nejrůznější sypké materiály. Pro prosítování hlíny bychom však měli vědět, jakou bonitu má přehazovaná hmota.

Jak upéct hlínu

Klasická trouba

Zeminu navrstvěte na starý plech a dejte ji do klasické trouby. Teplotu nastavte na 90 – 100 stupňů Celsia a pečte alespoň 45 minut. Musíte se ale smířit s tím, že v troubě se rozvoní nejen pečínka, ale i substrát. Bude to chtít pořádně vyvětrat.

Jak zjistit kyselost půdy

Zalijte ji destilovanou vodou – jen malým množstvím, abyste získali tekuté bláto. Poté přidejte půl šálku sody na pečení. Pokus soda začne syčet, máte kyselou půdu, jejíž hodnota pH bude někde mezi 5 a 6. Pokud vaše půda vůbec nereaguje, je neutrální s pH 7 a máte velké štěstí!

Jak Katrovat hlínu

Pro častější použití se nabízejí bubnové katrovačky s elektrickým pohonem. Buben je po celém obvodu děrovaný a lze do něj použít i vložku. Díky tomu pak prosítujeme zeminu tak, že nám zůstávají pouze jemné částečky.

Jak Rozmelnit Hlinu

Nejprve je nutné zeminu rýčem otočit, motykou pak rozkopat vzniklé hroudy a následně drobné hrudky rozmělnit a uhrabat nejlépe kovovými hráběmi. Pokud chcete do půdy navíc zapracovat rovnoměrně hnojivo nebo kompost, práce je o poznání namáhavější. Dlouhé hodiny práce si můžeme ušetřit vhodným kultivátorem.

Co přidat do hlíny

Zemina by měla tvořit 40 až 60% substrátu a vylehčit ji lze pískem, bude propustnější. Místo písku lze použít perlit a nebo klidně aplikujeme obě složky, ale opatrně. U sukulentů a kaktusů pískem a perlitem nešetříme, u plodové zeleniny naopak.

Co dělat s jílovitou půdou

Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.

Jak rozbit hroudy hliny

Budoucí úrodu podpoříme dostatkem živin. Lakmusovým papírkem zjistíme, zda má půda správné pH pro pěstování zeleniny (6,0 až 6,8 pH), případně jiných plodin. Příměsí síry pH půdy snížíme, vápencem zvýšíme. Zahradní motyčka na rozbíjení velkých hrud hlíny, hmotnost 0,84 kg.

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.