Co je podbití střechy?

Co použít na podbití střechy

Možností podbití máme hned několik. Můžeme si vybrat dřevěné podbití (prkna), OSB desky, vláknocementové desky, dřevěné či plastové palubky nebo můžeme zvolit i plechové podbití. Podbití by mělo vkusně doplňovat typový vzhled našeho domu, tedy záleží i na našem vkusu.
Archiv

Jaký má být přesah střechy

Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.

Čím natřít podbití střechy

Pro podhledy a podbití použijte exteriérové ředidlové barvy i vodou ředitelné krycí barvy s vysokou odolností v potřebném počtu vrstev. Nezapomeňte, že nátěr se vždy nanáší pouze na očištěné dřevo! Natírání dřevěných podhledů a podbití s námi lehce zvládnete i vy.

Jak udělat podhled střechy

Další možností je udělat venkovní podhledy z OSB desek, které se vyrábí ze štěpek jehličnatých stromů a slepují se pryskyřicí. Mohou mít rovné hrany, nebo pero a drážku jako palubky. Musíte je však ošetřit lakem nebo lazurou a tento nátěr pravidelně obnovovat.
Archiv

Jaké palubky na podbití střechy

Dřevěné palubky

Palubky mají perodrážku, což usnadňuje jejich montáž. Nejlépe se na podbití střechy bude hodit evropský nebo sibiřský modřín a evropský nebo severský smrk. Použijte palubky o tloušťce 16-19 mm, ne slabší.

Jak Podbít střechu palubkami

Přesah střechy můžete řešit několika způsoby. Buď dát podbití zespodu na trámy, nebo instalovat palubky na střechu svrchu, ještě před montáží střešní krytiny.

Jak zvětšit přesah střechy

Větší štítový přesah u vazníkové střechy je volen, pokud laťování není dostatečně únosné a přesah již přesáhne určitou délku. V tomto případě je třeba vytvořit podpůrnou konstrukci. U klasického krovu je možné konstrukci přesahu vytvořit prodloužením pozednice a vaznic, na které se umístí krajní krokev.

Jak daleko od sebe krokve

Musí se nacházet minimálně 80 mm nad stropní konstrukcí (podlahou). Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jak casto Natirat Podbiti

Proto jsou zde lazury nevhodné, lepší je pravidelné napouštění oleji 1 – 2 x ročně. Obecně lze říci, že u kvalitních lazur je vhodné obnovit vzhled cca po 5 letech. Pokud je povrch pouze matný, ale jinak zcela v pořádku, stačí 1 nátěr bezbarvou lazurou.

Jakou OSB desku na podbití střechy

doporučená tloušťka deskyosová vzdálenost trámů 15 mm 300 – 400 mm 18 mm 400 – 600 mm 22 mm 600 – 800 mm. Jestliže se chystáte lepit OSB desky v systému pero – drážka, je doporučováno použití lepidla K – Kontrol D4G dodávané v kartuších 700 ml, které vystačí na spoje o ploše 50 m2.

Co to je podhled

Podhled (strop) je spodní plocha vodorovné (stropní) nosné konstrukce stavby. Jedná se o samostatnou konstrukci, které říkáme podhledová konstrukce (podhled).

Jak udělat podhled z palubek

Výhodné je začít s montáží palubek, které vedou podél krokví – rovnoběžně s okapem. Palubky připevněte ke kouskům střešní latě, kterou si nařežete a připevníte na konce krokví. První a poslední trám krovu si spojte provázkem – získáte tak rovinu, k níž budete následně připevňovat latě.

Jaká prkna na střechu

Dřevěné bednění se na střeše provádí s prken o minimální tloušťce 25 mm, prkna se dodávají nejčastěji v délkách 3-5m. Používají se například OSB desky. Montáž probíhá přibitím k dřevěným krokvím, vazníkům nebo latím. Bednění slouží k upevnění materiálu a podporuje tak statiku celé střechy.

Jak daleko od sebe střešní latě

Rozteč střešních latí se pohybuje dle konkrétních výrobců a typů střešní krytiny od 320 do 360 mm. Běžně se průřez 40×60 mm používá do rozpětí do 1,2 m (vzdálenosti dvou krokví).

Jak prodloužit přesah střechy

U klasického krovu je možné konstrukci přesahu vytvořit prodloužením pozednice a vaznic, na které se umístí krajní krokev. Ovšem příhradové vazníky se ukládají obvykle přímo na věnec bez pozednice. Přesah se tedy vytvoří pomocí štítového žebříku, který je položen na krajní vazníky a štítovou zeď.

Jak dávat latě na střechu

Přibíjíme hřebíky o vhodné délce, aniž by došlo k poškození nakašírované fólie. Montáží kontralatí a laťování vždy předchází natažení střešní fólie, která se klade přímo na krokve nebo dřevěné bednění. Komplikovanější konstrukce laťování se vytvářejí v úžlabích, nárožích a dalších místech střechy.

Jak upevnit krokve

Krokve jsou přišroubovány k okapnici a pozednici pomocí nerezového šroubu 5,5 mm x 25 mm. Vždy 4 šrouby na krokev (2 do okapnice, 2 do pozednice). Před přišroubováním krokví, je důležité proměřit úhlopříčku střechy.

Jakou lazuru na Podbiti

Pro podhledy a podbití použijte venkovní ředidlové lazury i venkovní vodou ředitelné lazury s vysokou odolností v potřebném počtu vrstev. Nezapomeňte, že se nátěr vždy nanáší pouze na očištěné dřevo! Natírání dřevěných podhledů a podbití s námi lehce zvládnete i vy.

Jak na strechu z OSB desek

Pro rychlost pokládky jsou OSB desky často používány jako bednění střech. Také v tomto případě pro výběr tloušťky platí nutnost zohlednění osové vzdálenosti krokví (podpor), zatížení a sklonu střechy. Orientačně pro rozpon 600 mm postačí minimální tloušťka 12 mm, pro 800 mm tloušťka 15 mm a pro 1 000 mm tloušťka 18 mm.

Co je to sedlová střecha

Sedlová střecha je tvořena dvěma částmi, které zakrývají objekt. Ohraničení těchto částí tvoří dva štíty domu a odvodňující žlaby. V pomyslné špici, tedy v místě, kde se dvě části střechy stýkají pak vzniká štít domu. Sedlové střeše se také často říká střecha áčková.

Jak se dělají podhledy

Montáž sádrokartonu na strop lze rozdělit na 4 základní etapy. Nejprve se zhotoví rastr sádrokartonového stropu, následně v rastru rozmístí elektroinstalace a položí tepelná či akustická izolace a poté se namontují sádrokartonové desky. Posledním krokem je tmelení sádrokartonového podhledu a jeho finální úprava.

Co pod palubky

Pod palubkovou podlahu musí být umístěný rošt (nejčastěji z latí 40×60 nebo hranolků 60×60). Rozteč latí u podlahového roštu by měl být 40-60 cm. Při samotné montáži musíte zabránit posouvání latí, což zvládnete pomocí zpevnění jinými pomocnými latěmi, které se pak odstraní.

Jaké hřebíky na bednění střechy

Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.

Co je bednění střechy

Bednění je plocha vytvořená z prken, překližek, dřevotřískových desek apod. připevněných na nosné konstrukci (např. krovu). Je trvalou součástí stavby a slouží k upevnění a podepření materiálů (plech, lepenka, tepelná izolace aj.), které nejsou samonosné.

Jak srovnat střechu

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.