Co je podřezání domu?

Jak se podřezává dům

Podle materiálu, ze kterého je zdivo vyrobené, se zvolí metoda podřezání. Podřezání domu se může realizovat řetězovou pilou, diamantovým lanem, narážením nerezových plechů nebo ručním „podsekáním“ domu, tedy ručně vytvořené spáry pro vložení hydroizolace.
Archiv

Jak podřezat zdivo

Mechanické strojní podřezání zdiva je sanační metoda, při které se strojním zařízením – řetězovou nebo lanovou pilou, ve zdivu prořízne spára. Do této mezery je následně vložena plastová folie obvodové tloušťky 2mm, zdivo se zajistí plastovými klíny a provede se tlaková injektáž řezu cementovou suspenzí.
Archiv

Jak na vlhké zdivo

Uvnitř budovy je vhodné ošetřit oblast pod rovinou vyplněné spáry pomocí vodonepropustné stěrky na cementové bázi, např. SikaTopŸ Seal-107. Z vnější strany je vhodné sanační omítku ošetřit hydrofobním přípravkem, který umožní odpařování vlhkosti a zabrání dalšímu vlhnutí zdiva, např. SikagardŸ-703 W.

Jak správně izolovat základy

Jako tepelná izolace se do základů používá kvalitní pevný izolační materiál s minimální nasákavostí, který neumožňuje vzlínání vlhkosti. Jako nejvhodnější se jeví extrudovaný polystyren (XPS) ve formě desek v tloušťkách od 8 do 20 cm, který je pevný a dostatečně odolný vůči předpokládané zátěži a mrazu.

Jak správně izolovat starý dům

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Jak poznat vlhkou zeď

Stopy na zdi – tmavé stopy na zdi to jsou známky, že jsou vlhké. Vlhkost se také může projevit jako vybledlá omítka způsobená vlhkostí ve zdi. Zvedání nebo loupání tapety – pokud zjistíte, že se tapeta kroutí od zdi, je to pravděpodobně způsobeno vnitřní vlhkostí – známka vlhkosti.

Co dělat s mokrou zdí

U sanované zdi:Odstraníte vlhkou omítku a spáry ve zdivu.Vyvrtáte otvory a vysajete z nich prach.Otvory vyplníte injektážním krémem VYSUŠ ZEĎ KRÉM.Otvory a spáry uzavřete VODOTĚSEM.Do výšky otvorů natřete hydroizolaci LEPENKA V KÝBLU.Necháte dlouhodobě větrat, nebo nanesete sanační omítky HASSAN.

Na co je Nopová fólie

Nopová fólie (nopovka) se používá jako izolace spodní stavby – ochrana proti vlhkosti základového a suterénního zdiva, při stavbě tepelně izolačních systémů, v odvodňovacích systémech a jako vodotěsná ochrana podzemních prvků s funkcí větrání (doplňková ochrana před radonem při odvětrávání).

Jak hluboko izolovat základy

Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji.

Jakou fasádu na starý dům

Tam, kde se nelze vlhkosti zbavit (některá stará zdiva určitou míru vlhkosti dokonce vyžadují, aby nepopraskala) lze zateplení začlenit do tzv. provětrávané fasády. Do ní se obvykle dává měkká vláknitá izolace podobně jako do střech. Hodí se minerální vlna, měkké dřevovlákniité či konopné desky, drcená celulóza aj.

Proč Nezateplovat starý dům

Horší propustnost vodních par pro změnu způsobuje, že dům nedýchá a častěji se uvnitř tvoří plísně. Příčin přitom může být hned několik. Například zateplování na ještě mokré obvodové zdivo, do kterého napršelo. Zdivo se zateplením uzavře a vlhkost se odpařuje do místnosti, kde se sráží na stěnách.

Co nasaje vlhkost

Vaření, sušení prádla nebo koupání, to všechno je vlhkost, která vzniká běžným provozem domu. Ve starých domech vlhkost unikala například netěstnostmi kolem oken, moderní domy mají ale vzduchotěsná okna a dveře. Zároveň se v domácnosti vyprodukuje daleko více vlhkosti než dříve.

Jak dlouho schne zeď

Pokud je vlhkost povrchová, vyschne během několika dní; totéž platí pro koberce a nábytek. V případě vážného poškození zdiva se doba vysychání často pohybuje mezi 14 dny a 6 týdny. Pokud je obydlí velmi vlhké, můžete očekávat, že jeho vysychání potrvá až čtvrt roku.

Kdy dávat Nopovou fólii

Nejčastěji se nopové fólie používají při sanaci vlhkého zdiva starých domů, které nemají funkční hydroizolační vrstvu. Nejprve se provede výkop do hloubky základové spáry, následně se pokládá nopová fólie od základů směrem nahoru k obvodové stěně.

Kdy použít Nopovou fólii

Nopová folie a její použití na stavbě

S nopovými fóliemi se setkáme při vysoušení a izolování vlhkého zdiva. Využít je můžete také při stavbě zelených střech, teras a balkónů, kde pomáhají omezit průtok deštivé vody při srážkách.

Proč se zatepluje sokl

Toto zjištění se velmi jednoduše prezentuje, zejména laikům, jako tepelný most. Následně přichází odůvodnění, že sokl je potřeba zateplit, aby se předešlo tepelným únikům a prochládání zdiva v interiéru (často se hrozí zvýšenou vlhkostí a plísněmi).

Čím zateplit základy domu

XPS pro zateplení základů vyhrává

Ačkoli se pro zateplování podsklepeného domu doporučuje použít pěnové sklo, v praxi se však nejčastěji používá polystyren XPS neboli extrudovaný polystyren. V případě, že hledáte ekonomické řešení, můžete do podzemní části použít i polystyren perimetrický.

Jak na zateplení starého domu

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Jak nejlépe zateplit starý dům

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Co pohlcuje vlhkost v bytě

Dezinfekci provádějte na mokro. Další možností jsou pohlcovače vlhkosti s tabletami či pytlíčky, které vodu ze vzduchu nasají a ta odkape do nádržky. Nebo elektrické odvlhčovače vzduchu či jinak řečeno vysoušeče.

Jak se zbavit vlhkosti ve starém domě

Injektáž zdiva

Injektáž plní funkci izolace a nepustí zemní vlhkost do zdiva. Jde o šetrnější řešení oproti klasickému podřezání zdiva. V tomto případě je příčinou vlhkosti zdiva poškozená svislá hydroizolace. V takovém případě je nutné opravit hydroizolaci, případně použít chemickou injektáž zdiva.

Jak ukotvit Nopovou fólii

Při špatném výběru nopové fólie vám proti roztržení nepomohou žádné kotvící prvky. Vaše práce by tak mohla přijít velmi rychle nazmar. Pro kotvení nopové fólie se používají ukončovací lišty, které se ke stěně upevňují za pomoci hřebů s ucpávkou, tato ucpávka je nutná, aby v místě narušení nopové fólie nepronikala voda.

Co se dává na sokl domu

Materiály, které se na sokly domů používají

Jako pohledová (povrchová vrstva) soklů se nejčastěji používají kamenné či betonové obklady, obklady cihelnými pásky (spárované obklady), soklové omítky či omítky mozaikové.

Jak vyřešit sokl domu

Vhodným řešením tepelné izolace soklu domu a spodní stavby vůbec jsou soklové desky Rigips a desky drenážní. Doplňují je Desky PERIMETR, ovšem všechny uvedené materiály jsou vlastně PERIMETR. Jednotlivé druhy desek však pro lepší orientaci dostaly jména podle hlavní funkce, respektive typického umístění na stavbě.

Jak poznat zda je vlhkost v domě

Nejčastější projevy vlhkostiVlhké stěny v přízemí a v suterénu.Voda ve sklepěSolné výkvěty na fasáděPocit zatuchliny v místnosti.Odpadávající omítka.Drolící se cihly.Rosící se okna.Plísně kolem oken.