Co je požární nebezpečí?

Jaké jsou kategorie činnosti podle požárního nebezpečí

Podle míry požárního nebezpečí se provozované činnosti člení do třech kategorií: bez zvýšeného požárního nebezpečí, se zvýšeným požárním nebezpečím, s vysokým požárním nebezpečím.
Archiv

Co je nahodilé požární zatížení

Nahodilé požární zatížení pn je požární zatížení hořlavých látek, které see za normálních podmínek užívání v PÚ vyskytují, např. zařizovací předměty, technologická zařízení, skládané suroviny a výrobky. Hodnoty p pro některé druhy provozů jsou uvedeny v příloze ČSN 73 0802.

Co patří mezi podmínky pro rychle zdolání požáru

zajistit přístup: k rozvodným zařízením elektrické energie a k uzávěrům plynu, vody a topení – přístupnost ovládacích prvků energií je významná pro rychlou reakci na mimořádnou situaci související se vznikem požáru, ať už prostřednictvím přítomných zaměstnanců nebo jednotek požární ochrany.

Co je požární hlídka

Mezi hlavní úkoly preventivních požárních hlídek patří dohled nad dodržováním předpisů o požární ochraně a v případě vzniku požáru provádění nutných opatření k záchranně osob, přivolání požární hlídky a účast na likvidaci požáru.

Jak často se musí provádět preventivní požární prohlídka pracoviště objektu je li zařazen do kategorie činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí

Preventivní požární prohlídky se provádí ve všech objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti s vysokým požárním nebezpečím (1x za 3 měsíce), činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím (1x za 6 měsíců) a při činnostech bez zvýšeného požárního nebezpečí v provozech s nejméně 3 zaměstnanci (1x za 12 měsíců).

Jak často se musí provádět školení o požární ochraně

Z vyhlášky o požární prevenci tedy plynou následující pravidla pro školení zaměstnanců: školení vedoucích zaměstnanců se provádí vždy při nástupu do zaměstnání a pak 1x za 3 roky. školení řadových zaměstnanců se provádí vždy při nástupu do zaměstnání a pak 1x za 2 roky.

Co je to požárně nebezpečný prostor

Požárně nebezpečný prostor hraje při umístění stavby velkou roli. Je jedním ze tří rozhodujících kritérií pro řešení požární bezpečnosti staveb. Těmi dalšími dvěma jsou zdroje požární vody nebo jiného hasiva, přístupové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku.

Který dokument vymezuje činnost při vzniku požáru

Dokumentace PO – požární poplachové směrnice

Požární poplachové směrnice vymezují činnosti zaměstnanců, popřípadě dalších osob při vzniku požáru.

Kdy se zřizuje požární hlídka

Preventivní požární hlídka (PPH) se zřizuje v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých se provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím ( § 13 odst. 1 písm. a) zákona č. 133/1985 Sb. , o požární ochraně, o požární ochraně, aktuální znění verze č.

Co dělá preventista po

Požární preventista je fyzická osoba, které absolvovala kurz odborné přípravy preventivních požárních hlídek. Zpravidla se jedná zároveň i o člena takové hlídky. Mezi jeho hlavní povinnosti patří dohled nad dodržováním požárně bezpečnostních předpisů a uskutečnění prvních zásahů při vypuknutí požáru.

Kde se zřizují požární hlídky

Ze zákona o požární ochraně se zřizují: a) v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých se provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím, b) v případech, kdy tak stanoví nařízení kraje nebo obecně závazná vyhláška obce (např. při větších společenských akcích).

Kdo odpovídá za požární ochranu na pracovišti

Za požární ochranu na pracovišti zodpovídá každý zaměstnavatel nebo podnikatel a to bez ohledu na druh činnosti, kterou vykonává. V případě výkonu práce v pronajatých prostorách je za PO odpovědný zaměstnavatel.

Kdo provádí školení požární ochrany

Školení požární ochrany provádí buď proškolený vedoucí zaměstnanec, požární preventista nebo technik požární ochrany, dle stupně požárního nebezpečí v daném provozu. Dodržování zásad požární bezpečnosti, včetně povinnosti školení zaměstnanců, kontroluje místně příslušný úřad hasičského záchranného sboru.

Kdo dělá BOZP

Zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci všem svým zaměstnancům je základní povinností každého zaměstnavatele. BOZP je zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům s přihlédnutím na rizika možného ohrožení, která se vztahují přímo k výkonu konkrétní práce.

Jak vypočítat požárně nebezpečný prostor

Postup stanovení odstupové vzdálenosti:

Vymezení obvodové stěny (nebo průmětu střešního pláště) PÚ, stanovení jejich celkové plochy Sp = l . hu (může být nejvýše rovna ploše obvodové stěny, stanovuje se co nejmenší, aby procento požárně otevřených ploch bylo co nejvyšší – nejméně 40%).

Co je REI

REI – nosnost, celistvost a izolace, atd. Klasifikace DP1 – zjednodušeně nehořlavé konstrukce (beton, ocel,…), DP3 – hořlavé konstrukce (dřevo,…), DP2 – hořlavé, ale ochráněné tak, aby se chovaly jako nehořlavé. Podrobný popis je uveden v aktuální ČSN 73 0810, a to pro různé použití!

Jak se plní kouř v místnosti při požáru

Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.

Kdo je povinen ohlásit požár

Každý je povinen ohlásit neodkladně zjištěný požár nebo zabezpečit jeho ohlášení na ohlašovnu požáru. Každý je povinen v souvislosti se zdoláváním požáru provést nutná opatření pro záchranu ohrožených osob, uhasit požár, jestliže je to možné, nebo provést nutná opatření k zamezení jeho šíření.

Kdy se zpracovává posouzení požárního nebezpečí

Posouzení požárního nebezpečí je dokumentací požární ochrany, která se zpracovává pouze pro činnosti s vysokým požárním nebezpečím. Účelem je, aby požární nebezpečí vyplývající z této vysoce nebezpečné činnosti bylo řádně vyhodnoceno a byla navržena individuální a konkrétní opatření k eliminaci rizik.

Kdo musí mít požární knihu

Požární kniha je povinná součást dokumentace požární ochrany pro všechny právnické a podnikající fyzické osoby.

Kdy musí být požární hlídka

Zákon o požární ochraně ukládá podnikatelům zřídit preventivní požární hlídku, jestliže jsou provozovateli činností se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím. Tato povinnost se však neuplatňuje bezvýhradně.

Co je součástí BOZP

Mezi základní části BOZP patří například Kategorizace prací, Registr rizik, Traumatologický plán, z části PO se dále jedná o Začlenění do PN, PPS, Požární řád, Evakuační plán, Požární kniha aj.

Co patří do BOZP

BOZP je souhrnem všech opatření ze strany zaměstnavatele, která mají za cíl zamezit vzniku ohrožení či poškození zdraví nebo ztrátám na životech pracovníků. Opatření mohou mít povahu technologickou, technickou, právní, organizační či administrativní. Soubor těchto opatření je obecně nazýván prevence rizik.

Jak dlouho trvá školení BOZP

Školení BOZP a PO trvá přibližně 2.5 hodiny. Školení řidičů by bylo možné stihnout přibližně za 15 minut, ale protože se v jeho nepovinné části zabýváme také dopravními přestupky, má tendenci se protahovat přibližně na hodinu. Obecně platí, že čím méně lidí je na školení, tím delší bývá.

Jak dlouho platí školení BOZP

Školení se opakuje nejméně jednou za 2 roky. Školení vedoucích zaměstnanců se provádí při nástupu do funkce. Školení se opakuje nejméně jednou za 3 roky. Samozřejmě, že intervaly školení mohou být i kratší – zejména větší společnosti zajišťují školení pro své zaměstnance každý rok.