Co je port u kanyly?

Jak se zavádí port

Port se skládá z komůrky se silikonovou membrá- nou a katétru (hadičky) vedoucího pod kůží do velké cévy. JAK SE PORT ZAVÁDÍ Port se zavádí při plánované krátkodobé hospitali- zaci, v místním znecitlivění kůže a podkoží v místě určeném pro zavedení portu. To znamená, že při zavádění portu nebudete uspán(a).

Jak často proplachovat port

Při ošetřováni a manipulaci s portem je třeba zdůraznit aseptický přístup a dokonalé zvládnutí techniky aplikací. Port, který se momentálně nepoužívá, je třeba proplachovat v intervalu 4 týdnů aby nedošlo k trombóze a okluzi. Proplachuje se pomocí fyziologického roztoku a heparinové zátky.

Jak se odebira krev z portu

Z portu vede katétr, jenž je zaveden do horní duté žíly, kde se nachází největší průtok krve. Tím je zajištěno, že daná látka, nejčastěji pak cytostatika, je naředěná a nepůsobí toxicky. V případě klasického vpichu do periferního řečiště totiž dochází k zániku žilního systému.

Jak Proplachnout kanylu

PROPLACH ZAVEDENÉ KANYLY

Hadička v žíle zvířete je omývána krví a může se stát, že se malé množství krve v hadičce srazí a tím ji ucpe. Proplach je stříkačka s fyziologickým roztokem. Odšroubujeme víčko kanyly, nasadíme stříkačku a stlačujeme píst, dokud odpor nepovolí a tekutina nejde snadno vtlačit.

Jak dlouho může být zaveden port

Pacient může mít port zaveden i po dobu několika let, ale pokud port pacient už nepotřebuje, například po skončení chemoterapie, může být vyjmut již po tříměsíčním používání.

Jak dlouho muze být zavedený port

Huberova jehla je speciálně zkosená jehla, kterou pronikáme do silikonové membrány za účelem intravenózní aplikace a odběrů krve. V portu může zůstat zavedena až pět dnů, přičemž ji fixujeme sterilním krytím.

Jak dlouho muze být jehla v Portu

Huberova jehla je speciálně zkosená jehla, kterou pronikáme do silikonové membrány za účelem intravenózní aplikace a odběrů krve. V portu může zůstat zavedena až pět dnů, přičemž ji fixujeme sterilním krytím.

Jak dlouho může být zavedený port

Pacient může mít port zaveden i po dobu několika let, ale pokud port pacient už nepotřebuje, například po skončení chemoterapie, může být vyjmut již po tříměsíčním používání.

Jak dlouho muze mít clovek kanylu

Pokud nejsou přítomny příznaky komplikací, můžeme kanylu ponechat in situ i déle, než běžně v literatuře uváděných 72 hodin.

Jak dlouho muze být v ruce kanyla

Optimální délka použití kanyly je 5 dnů. V případě delší po- třeby používání bude zavedena nová kanyla. KRYTÍ FLEXILY: Kanyla je kryta nejčastěji neprůhledným krytím, pro pláno- vané použití delší než tři dny je kanyla kryta průhledným omyvatelným krytím.

Jak vypadá port

Port (implantabilní port) – jedná se dutou komůrku uloženou a většinou dobře viditelnou hmatnou v podkoží a spojenou tenkou hadičkou (katétrem) do velké horní duté žíly k pravé srdeční síně.

Jak vypadá žilní port

Žilní port (známý také jako “implantabilní venózní port”) Jedná se o malou kulatou plastovou nebo kovovou komůrku s připojeným katetrem, která je umístěna pod kůži přední části hrudníku. Zde ji ucítíte jako malou “bouli”. Umístění komůrky vyžaduje malý řez. Katetrová část je vložena do žíly krku.

Jak se sprchovat s kanylou

PÉČE O KANYLY

① použitou kanylu zbavte tkalounu, vyjměte střed a naložte do studené slané vody. Kanyla musí být dostatečně ponořená. V slaném roztoku ponechte kanylu namočenou asi 30 – 60minut. Poté kanylu vyjměte z roztoku a pod tekoucí vodou umyjte a vyčistěte kartáčkem na kanyly.

Kdy se dává kanyla

Nitrotepenná kanyla se zavádí do tepny, většinou do tepny vřetenní (arteria radialis), a používá se během velkých operací a při urgentních stavech k přímému měření krevního tlaku a k opakovaným odběrům tepenné krve.

Jak dlouho můžu mít kanylu

Délka zavedení žilní kanyly závisí na typu žíly a typu kanyly. Centrální kanyly ošetřené stříbrem mohou být zavedeny i několik měsíců. Periferní žilní kanyly se přepichují podle potřeby podle klinických známek zánětu, podle aplikovaného léku, podle typu kanyly, zpravidla po několika dnech.

Jak často se mění kanyla

Abychom netrápili pacienta bolestivou výměnou, je možné řešit výměnu periferního žilního katetru s delším intervalem než 72 hodin. Ovšem jen se souhlasem ošetřujícího lékaře, který na každých dalších 24 hodin zaznamená tento souhlas do dokumentace.