Co patří do sekundární prevence
U sekundární prevence se jedná o předcházení vzniku, rozvoji a přetrvávání rizikového chování u osob, které jsou rizikovým chováním ohroženi. Např. předcházení vzniku a rozvoji závislosti u osob, které již drogu užívají.
Co to je prevence
Prevence je soubor opatření, jejichž cílem je zabránit vzniku nějakého jevu, situace, například určité nemoci. Například očkování je prevencí proti vniku příslušného onemocnění.
Archiv
Co je to selektivní prevence
Co je program selektivní prevence Programy selektivní prevence jsou programy zaměřené na ovlivnění sociálního klimatu ve třídě. Jsou určené pro třídy, kde hrozí riziko a nebo již dochází k rizikovým projevům chování (časté konflikty, agresivní projevy chování, nedodržování pravidel, náznaky šikany, záškoláctví).
Co je kvartérní prevence
Kvartérní prevencí praktičtí lékaři rozumí prevenci zbytečného vyšetřování a nadměrného léčení, které mohou ohrozit bezpečí pacienta a zbytečně vyčerpat zdroje na léčbu potřebných pacientů.
Jak dělíme prevenci
Typy prevence
Primární prevence, která zkoumá předpoklady, podmínky a příčiny jevů, jimž se má bránit, a hledá způsoby, jak jim předcházet; bývá zaměřena na veškeré obyvatelstvo. Sekundární prevence se snaží příslušné jevy včas zachytit a bránit jejich prohlubování, šíření a podobně.
Jaké stupně prevence poruch chování rozeznáváme
Odborná literatura nejčastěji člení prevenci rizikového chování na primární, sekundární a terciární. Většina autorů uvádí toto dělení ve vztahu k předcházení drogovým závislostem.
Co je to prevence zdraví
Prevencí se rozumí soubor opatření, která by měla zabránit vzniku a rozvoji onemocnění, výskytu zdravotních komplikací, nepříznivým následkům nemoci a předčasnému úmrtí. Medicína rozeznává různé druhy prevence – primární, sekundární, terciární a primordiální. Nejdřív se zastavme u primordiální prevence.
Co to je minimální preventivní program
Minimální preventivní program – konkrétní dokument školy zaměřený zejména na výchovu žáků ke zdravému životnímu stylu, na jejich osobnostní a sociální rozvoj a rozvoj jejich sociálně komunikativních dovedností.
Kdo diagnostikuje poruchy chování
Tuto diagnózu stanovuje psycholog , pedopsychiatr či etoped (tedy speciální pedagog zaměřující se na poruchy chování a rizikové chování). Existuje také diagnóza porucha opozičního vzdoru – vyskytuje se u dětí mezi šestým až dvanáctým rokem věku a znamená extrémní vzdorovitost vůči autoritám a odmítání spolupráce.
Co patří do rizikového chování
Lze sem zařadit např. nechráněný pohlavní styk při náhodné známosti, výrazně promiskuitní chování, rizikové sexuální praktiky, kombinace užívání návykových látek a rizikového sexu, sexuální zneužívání ve všech jeho formách, zveřejňování intimních fotografií na internetu či jejich zasílání mobilním telefonem apod.
Co patří do zdravého životního stylu
Co znamená jíst a žít zdravě Zdravě žijící člověk je takový, který si udržuje přiměřenou hmotnost, pravidelně cvičí, vyhýbá se alkoholu, drogám a cigaretám, je zaměřený na pestrou a vyváženou stravu. Zdravý je také po mentální rovině, cítí se uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.
Co je zdraví a nemoc
„Zdraví je stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody, nikoli pouze nepřítomnost nemoci nebo zdravotního postižení“. Zdraví je hodnota, která výrazně ovlivňuje kvalitu života. Týká se celého člověka a jeho prostředí. „Nemoc je stav, kdy je změněna či porušena stavba nebo funkce jednoho nebo více orgánů.
Kdo tvoří minimální preventivní program
1.1 Minimální preventivní program (MPP)
MPP je zpracován na jeden školní rok a zodpovídá za něj školní metodik prevence (dále jen ŠMP). Podléhá kontrole České školní inspekce, je průběžně vyhodnocován (např. v rámci on-line Systému evidence preventivních aktivit, tzv.
Co dělá metodik prevence
Zajišťuje metodickou, koordinační a poradenskou činnost v problematice prevence rizikového chování, jako jsou např. šikana, užívání návykových a psychotropních látek, záškoláctví, agresivita, rizikové sexuální chování, rizika školního neúspěchu aj.
Jak poznat poruchu chování
Projevují se třemi základními znaky:chování nerespektující sociální normy,neschopnost udržovat přijatelné sociální vztahy,agresivita coby rys osobnosti nebo chování.
Jaké jsou 3 základní projevy specifických poruch chování ADHD a ADD )
Základní triáda symptomů, tedy hyperaktivita, nesoustředěnost a impulzivita u některých dětí i dospělých byly a jsou známy od nepaměti, porucha je v podstatě stará jako lidstvo samo.
Co je to patologický jev
Sociálně patologický jev slouží jako označení jevu, který naše společnost klasifikuje jako nežádoucí (např. rasismus, kriminalita, toxikomanie, alkoholismus, prostituce), dochází v nich k porušování sociálních, morálních nebo právních norem společnosti.
Co to je záškoláctví
Za záškoláctví je považována neomluvená absence žáka základní či střední školy při vyučování (absenci žáka omlouvá pedagogický pracovník, nikoliv rodič, a to na základě písemné žádosti zákonného zástupce či plnoletého žáka, vždy v souladu s pravidly školy, která musí být uvedena ve školním řádu).
Co je aktivní životní styl
Aktivní životní styl je systémem důležitých činností a vztahů a s nimi provázaných praktik zaměřených k dosažení plnohodnotného a harmonického stavu mezi fyzickou a duševní stránkou člověka.
Co je to nezdravý životní styl
Nezdravý životní styl je tedy přesným opakem. Nezdravě žije člověk s nadváhou a minimem fyzické aktivity, který si navíc pravidelně dopřává alkohol, cigarety a smažené jídlo. Na zdraví má negativní vliv také špatná nálada, stres a nedostatek spánku.
Co má vliv na zdraví
Způsob života – na zdraví má podíl 50 % Životní a pracovní prostředí – zodpovídá za zdravotní stav asi 20 % Genetický profil (dědičné faktory) – ovlivňují zdraví z 20 % Zdravotní péče – ovlivňuje zdraví zhruba v 10 %
Co je to preventivní program
Preventivní program ve výuce
Důraz je kladen hlavně na oblast zdravého životního stylu dětí, osvojování správné hygieny a stravovacích návyků, zdravý pohyb a vycházky do přírody. Důležité je zapojení dětí do kolektivu, vedení ke spolupráci, kamarádství a vzájemné pomoci.
Kdo může být metodik prevence
Školní metodik prevence musí splňovat podmínky odborné kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost učitele příslušného stupně a typu školy dle Vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků.
Kdy vzniká porucha osobnosti
Mezi příčiny poruch patří především dědičné vlivy, dále pak vlivy psychosociální (zejména výchova). Ke změně osobnosti však může dojít i v průběhu života následkem psychického traumatu, endokrinopatií, stresu, užívání drog, vaskulárních onemocnění CNS, expanzivních procesů nitrolebních nebo jiného duševního onemocnění.
Jak poznám že má poruchu osobnosti
Aby mohly být odchylky v osobnosti jedince označeny za poruchu, musí tento člověk splňovat následující kritéria:Chování jedince se zřetelně odchyluje od chování dané společnosti (norem)Odchylka se projevuje jako výrazně nepřizpůsobivá a není omezena jen na konkrétní „spouštěč“