Co je prvek Sb?

Na co se používá antimon

Antimon (chemická značka Sb, latinsky stibium) je polokovový prvek, lidstvu je znám již od starověku. Slouží jako součást různých slitin, používá se ve výrobě elektronických prvků, barviv a keramických materiálů.

Jak se Znaci antimon

antimon (Sb) kovový prvek vyskytující se jednak v ryzí formě, jednak vázaný v antimonitu, tetraedritu a jiných minerálech.
Archiv

Kdy byl objeven antimon

doba objevu: : 4 000 – 3 000 let př.
Archiv

Co je ložiskový kov

Ložiskové kovy, slitiny s dobrými třecími vlastnostmi, kterými se vylévají nosné pánve ložisek. Mezi ložiskové kovy patří například cínové a olověné slitiny (Babbittův kov), cínové a hliníkové bronzy, ložiskové litiny a spékané ložiskové materiály. Odkazující hesla: antimon, Babbittův kov.

Co je to bismut

Bismut (v obecném použití bizmut či vizmut; chemická značka Bi, latinsky Bismuthum nebo Bisemutum) patří mezi těžké kovy, které jsou známy lidstvu již od starověku. Slouží jako součást různých slitin, používá se při výrobě barviv a keramických materiálů. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Co je to Astat

Astat je prvek s protonovým číslem 85, který formálně patří do 17. (VII. A) skupiny periodické soustavy, tedy mezi halogeny. Značka astatu je At z latiského Astatinum.

Co prvek

Kobalt, chemický prvek Co, popis a vlastnosti.

Jaký prvek lze získat z obyčejné soli

Alkalické kovy byly jako prvky objeveny a izolovány většinou v devatenáctém století. Sodík a draslík poprvé izoloval Humphry Davy roku 1807 elektrolýzou roztavených solí.

Kde se těží čin

Cínovec se vyskytuje v cínovcových žilách a pegmatitech, hromadí se v náplavech. V České republice jsou poměrně bohatá naleziště cínových rud, např. Cínovec, Horní Krupka, Horní Slavkov. Světová ložiska jsou především v Myanmaru, Indonésii, Malajsii, Bolívii, Brazílii, Rusku (Jakutsko a Čukotka), Nigérii a Austrálii.

Kdy se objevilo olovo

Olovo začali lidé používat již v dávnověku, protože jeho rudy jsou poměrně dobře dostupné. Kdy a kde bylo olovo získáno poprvé není dosud známo, nejstarší dochovaný předmět pochází z období mezi lety 3000 př. n. l. a 2000 př. n. l. a byl nalezen v Malé Asii.

Jak vzniká bismut

Bismut byl ve starších dobách ze svých rud získáván vycezováním. Dnes se bismut ze svých rud získává buď redukčním pochodem, kde bismit reaguje v peci s uhlíkem, nebo srážecím pochodem, kde se taví bismutinit se železem, popř. lze pražením převést sulfid na oxid a provést redukční pochod.

Kdo objevil bismut

Claude Geoffroy le JeuneBismut / Objevitel

Jaký je nejtěžší kov na světě

Osmium bývá někdy označováno jako prvek s největší hustotou neboli nejtěžší prvek (těsně před iridiem), protože podle přesných teoretických výpočtů z krystalové mřížky by dokonale čisté osmium mělo dosahovat hustoty 22,587 ± 0,009 g/cm³, zatímco iridium 22,562 ± 0,009 g/cm³.

Jak vypadá astat

Chemický prvek astat je černá, tuhá látka, vzhledem i chováním podobná jodu. Při zahřívání přechází na tmavě fialové páry. Astat je radioaktivní prvek s krátkým poločasem rozpadu, který se v přírodě vyskytuje v nepatrném množství jako produkt rozpadu aktinia, thoria a uranu.

Co je za prvek co

(o jaký prvek jde) a zároveň kvantitu (jaká je jeho hmotnost) –na základě relativní atomové hmotnosti prvku. Složení sloučeniny vyznačoval Berzelius psaním symbolů jednotlivých prvků vedle sebe a tak získal vzorce. Například vzorcem CO označil oxid uhelnatý.

Co ovlivňuje chemické vlastnosti prvků

Fyzikální a chemické vlastnosti prvků jsou periodicky závislé na atomové hmotnosti prvků. Po objasnění struktury elektronového obalu a významu protonového čísla byla formulace periodického zákona pozměněna na znění používané dnes: Fyzikální a chemické vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich protonového čísla.

Jak se získává čistý sodík

Sodík se vyrábí výhradně elektrolýzou roztavené směsi chloridu sodného a chloridu vápenatého. Díky přítomnosti CaCl2, který tvoří s NaCl eutektickou směs, je možné udržet taveninu v kapalném stavu při nižší teplotě (asi 600°C), než kdyby se používal samotný chlorid sodný (teplota tání NaCl je 800°C).

V čem je sodík

Nejvýznamnějším zdrojem sodíku je chlorid sodný přidávaný k dochucení pokrmů a do různých potravin. Z potravin jsou nevýznamnějším zdrojem sodíku masné a rybí výrobky, některé sýry (plísňové, bílé, tavené aj.), slané oříšky, bramborové lupínky, chléb, dehydrované polévky aj.

Kdy taje cin

Cín
Termodynamické vlastnosti
Teplota tání 231,93 °C (505,08 K)
Teplota varu 2602 °C (2 875,15 K)
Elektromagnetické vlastnosti

Kdo objevil cin

doba objevu: kolem 3 000 let př. n. l. poznali Egypťané cín, avšak čistý kov byl vyroben kolem roku 1 800 př. n. l.

Kdo vymyslel olovo

Thomas Midgley
Příčina úmrtí strangulace
Alma mater Betts Academy (od 1905) Cornellova univerzita (do 1911)
Povolání chemik, vynálezce a inženýr
Zaměstnavatelé General Motors Ethyl Corporation United States Bureau of Mines NCR Corporation Delco Electronics

V čem je olovo

Nejčastěji se vyskytuje v některých druzích ovoce, zeleniny, mase, obilninách, mořských plodech, sladkých limonádách, džusech a víně. Nejvyšší koncentrace olova byly podle jednoho výzkumu na Slovensku zjištěné v masových výrobcích, měkkých sýrech, uzeném mase a víně.

Na co se používá bismut

V chemickém průmyslu je bismut součástí katalyzátorů na výrobu akrylátů a dalších látek. Při výrobě keramiky slouží bismut jako náhrada olova při přípravě glazur, barviv pro keramické materiály a výrobě optických vláken s vysokým indexem lomu.

Co to je bismut

Bismut je vzácný těžký kov bílé až načervenalé barvy používaný k výrobě řady slitin. Sloučeniny bismutu se dále uplatňují ve sklářství, k výrobě glazur a pigmentů i ve farmacii a kosmetice.

Co je cennější než zlato

Platina je jedním z nejvzácnějších drahých kovů na světě. Svou hodnotou převyšuje nejen stříbro, ale dokonce i zlato. I přes to byla dlouhá léta opomíjena a stála ve stínu ostatních drahých kovů.