Co je rašelinová koupel?

Co léčí rašelina

Tyto přírodní organické látky mají výrazné antioxidační účinky, omezují působení škodlivých volných radikálů, zvyšují regeneraci buněk , obnovují metabolismus kůže a celkově harmonizují biochemii celého těla. Vhodná na: bolestivé chronické stavy revmatického nebo traumatologického původu. bolesti kloubů a páteře.

Jak hoří rašelina

Požáry v rašeliništích mohou hořet téměř do nekonečna (nebo alespoň do vyčerpání paliva), a to i v podzemí, pokud je hoření zásobeno kyslíkem. Rašelina má vysoký obsah uhlíku a za nízké vlhkosti dobře hoří. Jakmile je zapálena v přítomnosti zdroje tepla (např. požár), doutná.

Co obsahuje rašelina

Rašelina je světlé až tmavé barvy podle typu rozložení. Je aromatická, acidická, hydrofilní, s molekulárně flexibilními polyelektrolyty. Obsahuje 50 – 90 % organické hmoty a vzniká chemickou a biologickou degradací rostlinných zbytků a aktivitou mikroorganismů, zatím co bahno sestává převážně z neorganických sedimentů.

Jak si udělat domácí lázně

Využijte bylinky, které máte doma – ať už čerstvé nebo sušené. Levanduli, mátu, šalvěj nebo meduňku. Pokud máte také okvětní lístky růží, můžete se těšit na opravdu luxusní koupel! Vložte bylinky do velkého hrnku nebo mísy a zalijte je vařící vodou.

Jak probíhá rašelinový zábal

Jak rašelinový zábal probíhá

Rašelina je aplikována na příslušné části těla, dle potřeby se přiloží chladivý sáček – na hrudník, zátylek. V dalším postupu lázeňský pracovník zabalí klienta do folie, prostěradla a přikryje pokrývkou. Během procedury klienta opakovaně kontroluje.

Na co je rašelinový zábal

Rašelinový zábal je jedna z nejuznávanějších forem tepelné terapie, při které dochází k uvolnění svalových kontrakcí, detoxikaci organismu a příjemné relaxaci celého těla. Je přírodním materiálem, který má úžasnou vlastnost zadržování získaného tepla a jeho opětovné předávání tkáni.

Kde se používá rašelina

Na zahradě a při pěstování pokojových rostlin je více možností, jak se rašelině vyhnout. Rašelina má půdu nakypřit a pomoci zadržování vody. Tomu pomůže i přídavek dobře rozloženého kompostu (vytvoříte ho snadno doma na zahradě nebo v interiérovém vermikompostéru). Kompost navíc dodává půdě živiny a má optimální pH.

Co se vyrábí z rašeliny

Výrobky z rašelinyRašelinové termofory.Rašelinová kosmetika.

Proč nepoužívat rašelinu

Pokud se plocha rašelinišť na světě výrazně sníží, úměrně tomu vzroste riziko záplav a dojde k obrovskému skleníkovému efektu. Někteří odborníci tvrdí, že rašeliniště jsou pro zadržování oxidu uhličitého dokonce zásadnější než deštné pralesy, o kterých se v této souvislosti v posledních letech často hovoří.

Kde se v ČR těží rašelina

V samotné České republice může těžit rašelinu pouze společnost Rašelina a. s. (dříve Rašelina Soběslav) a některá lázeňská zařízení. V současnosti jsou průmyslově těžená rašeliniště Branná, Hranice, Světlík, Člunek, Hora sv. Šebestiána a Krásno-Čistá (pouze pro lázeňské účely).

Co si dát do koupele

Stačí si napustit vanu vodou až po okraj a přidat mořskou sůl či pěnu. U nás však nenajdete jen klasiku v podobě pěny a soli, ale také perly do koupele, jojobové a olivové oleje či produkty, díky kterým si dopřejete ovesnou, rašelinovou, konopnou a levandulovou koupel.

Na co je dobrý rašelinový zábal

Účinky rašelinového zábalu

Docílí se uvolnění svalového napětí, prokrvení tkání se snížením či odstraněním bolestivých projevů pohybového systému. Kromě toho se kůží vstřebávají minerální látky a podporují výsledný léčebný efekt.

Kdy se rašelina začala používat pro koupele a zábaly

V 16. století lidé vyhledávali bahna jako léčebné přírodní zdroje již běžně. Rašelina a slatiny se pro koupele a zábaly začaly využívat až na počátku 18. století.

Jak nahřát Rašelinový polštářek

Ohřev ve vodní lázni: nejvhodnější je použít ohřevový přístroj s kontrolou teploty. Výrobek vložte do nádoby se studenou vodou, vodu ohřejte na cca 80 °C, následně vypněte ohřev a polštářek nechce dalších 5-10 minut ve vodní lázni ještě prohřát. Poté jej vyjměte a osušte.

Jaký je význam rašeliníku

Rašeliníky jsou specifické a ve světě pokojových rostlin a zahradnictví vážené především pro své schopnosti zadržovat a postupně uvolňovat vodu. Rašeliníkové buňky totiž dokáží pojmout velké množství vody, některé druhy pak až dvacetinásobek své suché hmotnosti.

Čím lze nahradit rašelinu

Rašelina ubývá rychleji, než by nám i životnímu prostředí bylo milé. Ve většině případů přitom vůbec není zapotřebí rašelinu používat. Dá se snadno nahradit z domácích zdrojů, kompostem či štěpkou.

Co žije v rašeliništi

Rostliny rašelinišť

Rašeliniště bývají často domovem masožravých rostlin (jsou chudá na přístupný dusík a tyto rostliny ho získávají rozkladem těl bezobratlých živočichů), v Čechách na nich roste například rosnatka okrouhlolistá, rosnatka dlouholistá, rosnatka prostřední a také tučnice obecná a tučnice česká.

Proč se dává pěna do koupele

Pokožka je po koupeli hedvábně jemná, zářivá a nevysušená. Pěna během koupele pokožku jemně čistí a zároveň hydratuje, takže ani ti, jejichž pokožka má sklon k vysušování, se této pěny nemusí bát.

Co do koupele na uvolnění svalů

Skvěle vaše ztuhlé svaly uvolní! Směs s esenciálním olejem: do teplé vody ve vaně přidejte 2 až 4 šálky soli Epsom, 10 až 15 kapek esenciálního oleje s vůní eukalyptus, rozmarýn či máta a také 2 lžíce sušené levandule anebo rozmarýnu. V lázni se koupejte asi čtvrt hodiny a pak odpočívejte pod teplou dekou.

Co to je rašelina

Rašelina je částečně rozložená rostlinná hmota, materiál bohatý na živiny, který vzniká v rašeliništích, dávných a cenných ekosystémech. Mají schopnost pohlcovat oxid uhličitý, čímž jsou důležitá pro ochranu klimatu.

Jak obnovit hřejivý polštářek

Hřejivý poštářek začne okamžitě hřát a kapalina uvnitř ztuhne. Pro obnovení funkce vložte polštářek do vody, kterou přivedete k varu, a nechte cca 15 minut vařit, dokud nebude obsah sáčku opět v tekutém stavu. Nechte vychladnout a můžete opět použít.

Jak nahradit rašelinu

Rašelina ubývá rychleji, než by nám i životnímu prostředí bylo milé. Ve většině případů přitom vůbec není zapotřebí rašelinu používat. Dá se snadno nahradit z domácích zdrojů, kompostem či štěpkou.

Kde vzít rašelinu

Jestliže chceme rašelinu nahradit u druhů, které přímo nevyžadují kyselou reakci, můžeme vždy sáhnout po kvalitním vyzrálém kompostu. Ten je možné zakoupit, nebo si ho jednoduše vyrobit doma z biologického odpadu a ještě ušetřit. Díky kompostu bude půda krásně kyprá, úrodnější a obohacena o organické látky.

Co roste na rašeliništi

Rostliny rašelinišť

Rašeliniště bývají často domovem masožravých rostlin (jsou chudá na přístupný dusík a tyto rostliny ho získávají rozkladem těl bezobratlých živočichů), v Čechách na nich roste například rosnatka okrouhlolistá, rosnatka dlouholistá, rosnatka prostřední a také tučnice obecná a tučnice česká.

Na co je dobrá teplá koupel

Koupel v horké vodě čistí pokožku.

Pravděpodobně má koupel na pokožku jak pozitivní, tak negativní účinky. Na jednu stranu horká voda otevře póry pokožky, díky čemuž je pokožku možné lépe vyčistit a pak snáze a mnohem více přijímá následnou kosmetickou péči.