Co je rajčatové pesto?

Jak se dělá rajčatové pesto

Rajčata vložíme do mixéru, přidáme několik lístků bazalky, oloupaný česnek, olivový olej, sůl, pepř, vyloupané vlašské ořechy, a případně parmezán. Vše společně umixujeme do kašovité konzistence. Je-li třeba, ještě dochutíme. Můžeme se nechat inspirovat oblíbenými recepty z našeho receptáře.
Archiv

Co to je pesto

Pesto nebo Pesto alla genovese je zelená omáčka, jejíž hlavní složkou je bazalka. Některá data mohou pocházet z datové položky. Původ pesta se klade do oblasti Ligurie v severní Itálii, přídomek genovese má podle severoitalského města Janov (Genova). Název je odvozen z italského slova pestare = tlouci, mlátit.

Co to je rajčatová passata

Rajčatová passata neboli passata di pomodoro, je omáčka z čerstvých rajčat. Její zemí původu je Itálie, kde si ji zpracovávají ručně nebo speciálním přístrojem. Z rajčete se odstraňuje vnitřek a semínka, výsledným produktem je pouze 100% rajčatová šťáva. Od rajčatového protlaku se liší metodou zpracování.

Jak udělat Rajcatovou Passatu

Rajčata nařízneme ostrým nožem do kříže (ne moc do hloubky) a vložíme do vroucí vody, kterou ihned vypneme. Necháme chvilku spařit, slijeme, oloupeme a nakrájíme (fotka vpravo). Dáme do hrnce nebo pánve, přivedeme k varu a necháme zredukovat podstatnou část tekutiny. Potom rozmixujeme (titulní fotka).

Co je to passata

Passata – Pouze prolisovaná rajčata bez semínek a slupky, která nejsou nijak zahuštěná. Ve své původní podobě není ani nijak tepelně zpracovaná. Italové si passatu připravují doma, ale dá se jednoduše pořídit i v obchodě. V tom případě prošla krátkou tepelnou konzervací.

Jak Pasírovat rajčata

Po rozvaření rajčata ještě rozmixujeme a protlačíme přes síto nebo cedník za pomoci naběračky či vařečky – tzn. cedník jednoduše položíme přes další hrnec, rozvařená rajčata do něj naběračkou postupně přidáváme a krouživým pohybem vařečky je přes cedník protlačujeme. Případné zbylé rajčatové slupky odstraníme.

Jak pouzit Rajcatove pesto

Hodí se na těstoviny, jako pomazánka na pečivo, do salátů, ale i pod maso, do masových závitků, zapékaných pokrmů, slaných koláčů nebo třeba ke grilovanému masu, hermelínu či rybě.

Jak jíst pesto

Pesto je výborné s jakýmkoliv salátem!

Pesto do salátu či rizota zamíchejte nebo jím pouze salát nebo rizoto ozdobte. Posypat můžete ještě gomasiem nebo opraženými semínky.

Jaký je rozdíl mezi protlakem a pyré

Rajský protlak – prochází šestkrát odpařovacím procesem. Tento postup zpracování má neblahý vliv na chuť a vůni výsledného produktu. Chuť se doupravuje pomocí přídavných aromatických složek a cukru. Pyré – propasírovaná dužnina z čerstvého rajčete bez semínek a bez slupek, krátce a šetrně tepelně zpracovaná.

Jak se dělá rajská omáčka z rajčat

Rajčata spaříme, aby nám šla dobře oloupat a nakrájíme je na drobné kostky. Na másle osmahneme nakrájenou cibuli spolu s kořením, zaprášíme moukou, kterou zarestujeme. Přidáme pokrájená rajčata, chvíli podusíme, přidáme vývar a pozvolna vaříme asi 20 minut. Omáčku propasírujeme, osladíme, okyselíme a zjemníme smetanou.

Co je to rajčatové pyré

V českých podmínkách bývá passata nazývána také pyré. Protlak – Vyrábí se z rajčat zbavených semínek a slupky. Tato rajčata se propasírují a zakonzervují se snížením obsahu vody. Někdy se přidává sůl, případně i cukr nebo sladidla.

Jak se dělá SUGO

Rajčata se spaří, oloupou a pak rozvaří doměkka na cibulce, orestované na troše olivového oleje. Do klasického receptu určitě patří ještě česnek, bazalka a špetka soli. Na závěr stačí propasírovat či rozmixovat na hladké pyré, svařit na potřebnou hustotu a horké plnit do sklenic.

Na co se používá Pasírovaná rajčata

Pasírovaná rajčata jsou vhodná pro přípravu základů na pizzu, do polévek a omáček na těstoviny nebo rýži, ale také v kombinaci s dalšími přílohami.

Jak dlouho se vaří rajče

Opatrně rajčata ponořte do vroucí vody a nechte je minutu vařit. Jakmile se slupka začne u špičky uvolňovat, je nejvyšší čas rajčata vyndat a bleskurychle zchladit. Nejlépe uděláte, když je vhodíte do mísy s vodou a kostkami ledu, tím zabráníte dalšímu vaření a rajče si tak uchová pevnou konzistenci.

Na co se dá použít pesto

Nejčastěji se bazalkové pesto používá pro dochucení těstovin – stačí jej přidat k uvařeným těstovinám a dobře promíchat. Pokud je pesto příliš hutné, smíchejte jej s trochou vody z vařených těstovin a olivovým olejem. Poté posypte nastrouhaným parmezánem. Pesto můžete použít také do sendviče nebo bagety.

Na co je dobré pesto

Nejen na noky a na těstoviny, ale taky třeba na grilovaná masa nebo na jiné grilované či pečené suroviny. Pesto dovede ochutit základní salátovou zálivku z oleje a octa, takže letní salát může chutnat zase trochu jinak. Pesto krásně dochutí kdejaký letní dip (čili namáčecí omáčku)

Co se víc hodí k ochucení rajské omáčky

Vhodné koření do rajské omáčky

Přidáváme ho buď už k cibulovému základu nebo až zároveň s tekutinou. Mezi nejpoužívanější patří bobkový list, kuličky nového koření a pepře, hřebíček, tymián, mletá paprika. Může se přidat bujón. Na závěr ještě skořice a citrónová šťáva, někdy ocet.

Co se hodí k rajské omáčce

Nakonec omáčku jen přecedíme, abychom z ní odstranili koření a můžeme podávat s houskovým knedlíkem nebo těstovinami. Pokud se neobejdeme bez masa, můžeme k rajské omáčce přidat plátek sekané nebo karbanátek.

Co je Pomodoro omáčka

Je to základní omáčka z rajčat, bez které se žádný ital v kuchyni neobejde. Můžete ji zavařit do sklenic a v zimě si ji vychutnat na pizze, těstovinách, nocích nebo zapečených lasagních. Budete ji mít snadno při ruce i mimo rajčatovou sezonu a navíc teď snadno zpracujete všechny přebytky rajčat.

Jak se dělá rajčatová omáčka

Oloupaná rajčata a cibuli jemně nakrájíme, česnek prolisujeme, rozehřejeme olivový olej a cibuli a česnek osmahneme do mírného zhnědnutí, přidáme rajčata, protlak a bazalku, osolíme, opepříme a mírně dusíme 30 minut. Vše dochutíme a umixujeme do hladka. Podáváme k těstovinám.

Co udělat s přebytkem rajčat

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.

Proč nejíst rajčata

Kvůli velkému množství organických kyselin mohou být rajčata nebezpečná např. při různých zažívacích obtížích, např. gastritidě a vředových onemocněních. Protože jsou rajčata bohatá na různé kyseliny, mohou způsobovat u citlivých lidí pálení žáhy nebo reflux žaludku.

Jak se zbavit slupek z rajčat

Připravíme si rajče (rajčata), hrnec s vodou, pěnovačku a případně nožík. Vodu v hrnci přivedeme k varu. Z rajčete odstraníme zbytek stopky a jeho spodní stranu nařízneme do kříže. Pro snadnější stáhnutí slupky z rajčete jej nakrátko ponoříme do vroucí vody a počítáme do 8 až 10, dokud se naříznutá slupka nezkroutí.

Jak se připravuje pesto

Do mixéru dáme bazalku, olej, česnek, trochu soli a oříšky, mixujeme až vznikne pyré. Pak směs přendáme do mísy, kde ji smícháme se strouhaným parmazánem. Jakmile je pesto hotové, plní se do uzavíratelných sklenic. V lednici vydrží dlouho.

Jak se zahušťuje rajská omáčka

Čistou omáčku zahustíme hladkou moukou ve vodě a necháme ještě povařit. Znovu můžeme dochutit ostrým kečupem, sůl, cukr, může být i maggi. A nakonec to hlavní – do hotové omáčku zamícháme smetanu ke šlehání. Podáváme s nejlépe domácím houskovým knedlíkem.