Čím opravovat beton
Pro menší opravy betonových ploch lze použít epoxidy nebo dvousložková cementová lepidla případně tmel. K dispozici je i univerzální opravná malta, vhodná jak pro venkovní, tak vnitřní použití. K větším opravám je vhodnější použití různých speciálních vysprávkových malt.
Jak zpevnit drolící se beton
V případě, že se beton drolí jen v určité části, můžete přistoupit k lokální opravě. Tu proveďte tak, že očistíte drolící se části a prach. Následně lehkých poklepáním kladiva zjistěte, zda není beton nesoudržný, v tomto případě byste uslyšeli dutý zvuk. Nesoudržný beton odstraňte flexou s diamantovým kotoučem.
Jak obnovit Stary beton
Reprofilace betonu
Pro kvalitní obnovu lokálního poškození betonu jsou nejlepším řešením předpřipravené malty, které jsou ve své konzistenci nejvíce obdobné vlastnostem betonu, který má být obnoven. Betonový povrch musí být drsný a vlhký.
Jak zpevnit beton
Jako výztuž se používají i kabely, které se napnou a vnáší do betonu tlak – předpjatý beton. Další možností je přidat různá vlákna, drátky apod., vzniká vláknobeton či drátkobeton. Jako příměs je možno použít i moderní materiály, jako jsou uhlíková vlákna, a zvýšit tím pevnost betonu ještě o několik desítek procent.
Proč praská beton
Beton praská z mnoha důvodů. K těm nejčastějším patří právě povětrnostní vlivy. Střídající se teplo a chlad způsobují, že se materiál roztahuje a smršťuje, přičemž praská. Jakmile se do prasklin dostane voda, v chladu zmrzne.
Proč se mi drolí beton
Řídké betony, které vodu odlučují, jsou po vytvrdnutí prašné, tvoří se v nich trhliny a drolí se. Navíc je takový beton i po zatvrdnutí částečně nasákavý, což snižuje jeho odolnost vůči mrazu.
Jak spojit starý a nový beton
Dvousložkový epoxidový nátěr pro spojení starého a nového betonu. ResiFix SE je dvousložkový epoxidový nátěr speciálně navržený jako adhezní (spojovací) spojovací můstek mezi starým a novým betonem.
Jak oživit beton
Použitím impregnačního nátěru se na kamenných, dlážděných i betonových površích vyplní póry v materiálu a na jeho povrchu vytvoří ochranný film, který funguje na principu povrchového napětí. V jeho důsledku pak dochází k odpuzování kapalin a neulpívání nečistot a tím pádem i k dlouhodobé ochraně povrchu.
Jak odbourat beton
Kombinovaná vrtací kladiva umožňují vrták nahradit sekáči, převážně se stopkami SDS-max. K vrtání do armovaného betonu se doporučují frézovací korunky s krátkou šroubovicí a středicím hrotem. Speciální břity ze slinutého karbidu uspořádané v několika řadách rychleji rozrušují beton a rozmělňují betonovou drť.
Proč penetrovat beton
Penetrace betonu je velmi podstatná část finální úpravy minerálních podlah na cementové bázi (portlandský cement & vápenné složky). Penetrace povrchu betonu vhodným prostředkem a jeho odizolování proti zemní vlhkosti. Penetrace je vlastně pronikání nosného média (vody, silikátů a dalších chemikálií) do podkladu.
Jak často kropit čerstvý beton
Mlžení se provádí 2-3x denně, aby byl povrch betonu trvale vlhký a tím se eliminovalo riziko vzniku trhlin v betonu. PRO ZVÍDAVÉ: Délku nutného ošetřování udává „specifikace provádění“ (odstavec 4.2.1 ČSN EN 13670) prostřednictvím stanovení ošetřovací třídy (článek 8.5 a příloha F 8.5 ČSN EN 13670).
Jak zabránit praskání betonu
Chceme-li zabránit trhlinám od plastického smršťování na volných površích, musíme před ukončením betonáže celé konstrukce povrch betonu dočasně ošetřovat. Míra nutnosti ošetřovat beton stoupá přímo úměrně s délkou trvání betonáže a s intenzitou nepříznivých klimatických podmínek.
Kdy je beton tvrdy
Beton zraje celkem 28 dní, po kterých získává 100 % uváděné pevnosti. Při betonování podlah, nebo základové desky však není třeba čekat tak dlouho. Beton je po cca 2 dnech pochozí a lze jej mírně zatížit a po 7 dnech získává až 70 % své pevnosti.
Jak často kropit beton
Mlžení se provádí 2-3x denně, aby byl povrch betonu trvale vlhký a tím se eliminovalo riziko vzniku trhlin v betonu. PRO ZVÍDAVÉ: Délku nutného ošetřování udává „specifikace provádění“ (odstavec 4.2.1 ČSN EN 13670) prostřednictvím stanovení ošetřovací třídy (článek 8.5 a příloha F 8.5 ČSN EN 13670).
Jak upravit povrch betonu
Povrch betonu se dá brousit, frézovat a leštit. Starší betonové vrstvy se dají renovovat takzvaným překrytím. Přímo na čerstvou betonovou desku se aplikuje technologie raženého betonu. Jiné povrchové úpravy se pochopitelně uplatní při aplikaci na beton použitý v interiéru, jiné na exteriérové betony.
Kdy se může natírat beton
Příprava betonu
Není beton jako beton. Na to, aby se dal beton natírat, musí být vyzrály. Pro nové betony to značí alespoň 3 měsíce.
Co to je reprofilace
Reprofilace zahrnuje následující:
vložení nových výztuží oprava poškozených míst pomocí příložek výztuže a sanačních hmot. znovuobnovení pevnosti betonu.
Jak udělat hydroizolaci podlahy
Běžný postup spočívá v aplikaci penetračního nátěru a na něj vhodně zvolené hydroizolační zábrany (fólie, hydroizolační desky, pásy, stěrky, …). Toto řešení se dá zastoupit využitím cementové podlahy, která je vytvořena speciálně do trvale vlhkých prostor. Použít se díky tomu dá v koupelnách, sklepech ale i k bazénům.
Čím impregnovat beton
Repesil je vhodný pro impregnaci betonu, fasád, omítek, obkladů, střešní krytiny, kamene, dlažby apod. Ochrana proti vodě, vlhkosti, erozi materiálů, výkvětům solí a špíně. Nevytváří lesklý povrch, oživuje, ale nemění vzhled materiálů.
Proč popraskal beton
Na povrchu výztuže se začne vytvářet zkorodovaná vrstva, která má větší objem než původní výztuž. S růstem tloušťky koroze se zvyšuje tlak této vrstvy na okolní beton, až dojde k popraskání betonu a jeho „odloupání či oprýskání“.
Proč polévat beton
Proč je nutné základovou desku kropit
Kropení základové desky je důležité z hlediska vysychání betonu. Při příliš rychlém vysychání, zejména v teplém nebo větrném počasí, by totiž mohlo dojít ke vzniku nežádoucích trhlin a tím ke snížení pevnosti konstrukce základové desky.
Jak dlouho schne 5cm betonu
Tloušťka vyrovnávacího potěru | Doporučený čas schnutí |
---|---|
< 4 cm | 1 týden na cm |
5 cm | 6 týdnů |
6 cm | 8 týdnů |
> 6 cm | + 4 týdny na každý cm navíc |
Jak dlouho se musí kropit beton
Délka kropení je též velmi závislá na počasí. Základová deska by se měla kropit běžně 3 – 7 dnů, v některých případech však až 3 týdny.
Proč praská čerstvý beton
Nejčastější příčiny vzniku prasklin v betonu jsou: Rychlý proces zrání betonu, který je způsoben vysokou teplotou vzduchu v okolí nebo nízkou vlhkostí okolí. Tím dochází k rychlému odpařování vody z betonu, což způsobí smršťování betonu, následkem kterého vznikají praskliny v betonu.
Jak na hladký povrch betonu
Hladký a lesklý
Spočívá v zaprášení zavadlého povrchu prosátým cementem za souběžného vlhčení a zatahování finálního povrchu ocelovým hladítkem. Vznikne tak hladký, trvanlivý, snadno vytíratelný a voděodolný povrch. Jde o jednoduchou úpravu, jejíž zvládnutí ovšem vyžaduje určitou zručnost a praxi.