Co je silikátová omítka?

Jaký je rozdíl mezi silikonovou a Silikátovou omítkou

Silikátová omítka je spojena draselným sklem, a proto má vynikající paropropustnost. Má sice horší pružnost a vodoodpudivost, ale je přirozeně odolná proti plísním. Silikonová omítka má lepší vlastnosti z hlediska vodoodpudivosti, pružnosti i prodyšnosti.
Archiv

Jakou zvolit zrnitost omítky

Pokud jde o estetiku, větší zrnitost dekorativní fasádní omítky (2,0 mm) dodává fasádě drsnější a rustikálnější vzhled, zatímco jemnější zrnitost (1,0 mm) dosahuje efektu obzvláště hladkého povrchu. Co se týče barevné palety, fasádní omítky lze tónovat v široké škále odstínů.

Jak na fasádní omítku

Omítka se nanáší strojně stříkáním, stáhne a urovná se hliníkovou latí a po zatuhnutí se seřízne latí a strhne škrabákem. Po provedení jádra je nutné dodržet časový odstup před aplikací finální omítky. Na vyschnutí jádra je třeba počítat s 1mm omítky = jeden den schnutí.

Jak dlouho schne fasáda

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.

Jaká je nejlepší barva na fasádu

Nestárnoucí klasikou jsou béžové, světle žluté nebo šedé či jiné neutrální odstíny, naopak křiklavé barvy nebo velmi syté či tmavé mohou v prostoru působit rušivým dojmem. Máte-li dům na dosah přírody, volte barvu tak, aby se s přírodními elementy vhodně doplňovala. Dobrou volbou jsou různé odstíny hnědé či zelené.

Jakou zvolit fasádu

Nejekonomičtějším řešením je použití hladké hrubovrstvé omítky. Fasáda s použitím tenkovrstvé omítky je téměř dvojnásobně dražší, protože vyžaduje použití systémových řešení. Pokud majiteli budovy záleží na lepším vizuálním efektu, může použít strukturální omítku, např. kůrovce nebo beránka.

Jak se toci omítka

Omítky se nanáší na zaschlý podkladní nátěr nerezovým hladítkem na tloušťku vrstvy danou velikostí zrna. Roztíraná struktura se vytváří kruhovým pohybem plastového hladítka: u pastózních omítek ihned po nanesení u šlechtěných omítek po mírném zavadnutí.

Jak se nanáší omítka

Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).

Jak se aplikuje silikonová omítka

Silikonová omítka se nanáší na stěnu v tenké vrstvě, na suchý, soudržný podklad, zbavený všech nečistot. Nikdy se nesmí nanášet na vlhký nebo mokrý podklad nebo na podklad obsahující vápenný hydrát.

Kdy penetrovat před fasádou

Penetrace se provádí po vyzrání základní vrstvy minimálně však po 5 dnech.

Co to jsou silikáty

Silikáty jsou soli odvozené od oxidu křemičitého. Jedná se o velkou skupinu minerálů, jejíž základ tvoří tetraedry, které se skládají do jednoduchých nebo složitých prostorových vazeb. Jsou to nerosty nekovového vzhledu a obvykle jsou součástí hornin, rovněž jsou nejrozšířenějšími látkami v zemské kůře.

Jakou fasádní barvu na štuk

Akrylátové fasádní barvy

Dále se dají použít na omítky, štuky, beton, pórobeton, dřevo, dřevovláknité a dřevotřískové desky a podobné materiály. Vhodné jsou i na sanační omítky a zateplovací systémy.

Jakou barvu zvolit na fasádu

Nestárnoucí klasikou jsou béžové, světle žluté nebo šedé či jiné neutrální odstíny, naopak křiklavé barvy nebo velmi syté či tmavé mohou v prostoru působit rušivým dojmem. Máte-li dům na dosah přírody, volte barvu tak, aby se s přírodními elementy vhodně doplňovala. Dobrou volbou jsou různé odstíny hnědé či zelené.

Co to je jádrová omítka

Je univerzální suchá jádrová omítka určená k přímému použití, na panelové povrchy a pro základní omítku, která se používá především pro úprav zdí, pro opravy starých omítek nebo na povrchy jako jsou cihly, beton, pórobeton.

Jak dlouho zraje jádrová omítka

Jádrové (hrubé) omítky zajistí vyrovnání podkladu, samy o sobě však mají velmi zrnitou strukturu a neumožňují dokonalé vyhlazení. Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.

Jak omítnout roh

Rohový profil se při omítání vkládá do předem nataženého lepicího tmelu na povrchu izolantu nebo zdiva. Zatlačí se do lepidla, stejně jako perlinka po stranách lišty, a srovná se pomocí vodováhy. Vytlačené lepidlo se stáhne pomocí ocelového hladítka.

Jak vyhladit sádrovou omítku

Po zavadnutí srovnaného povrchu se povrch omítky „roztočí“ navlhčenou pěnovou houbou. Po opětovném zavadnutí vytvořeného sádrového šlemu se povrch vyhladí pomocí nerezové špachtle nebo hrany hladítka do požadované kvality.

Jak dlouho schne silikonová omítka

Doba schnutí při teplotě 23 °C a relativní vlhkosti vzduchu 65% je podle tloušťky 36 až 48 hodin (při 5 – 8 °C a vysoké vlhkosti vzduchu až 72 hod.). Aplikační rozmezí teplot pro nanášení je 5 – 25 °C.

Co je to silikonová omítka

Cemix silikonová omítka je krycí dekorativní a ochranná vrstva všech typů vnějších kontaktních zateplovacích systémů (ETICS). Vhodná pro povrchové úpravy omítek v sanačních systémech Cemix. Vynikající stálost barev. Zajišťuje velmi paropropustný a vodoodpudivý povrch s vysokou pevností.

Jak dlouho po penetraci

Před nanesením další vrstvy penetrace nebo barvy musí nátěr vyschnout. Jak dlouho schne penetrace To závisí na mnoha faktorech včetně okolní teploty nebo poměru ředění s vodou. Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin.

Co to je hornina

Horniny jsou heterogenní přírodní látky, jež tvoří zemskou kůru. Skládají se z různých minerálů, někdy i organických složek nebo vulkanického skla.

Co patří mezi Kremicitany

zástupciOlivín.Granát.Turmalín.Augit.Amfibol.Slídy.Mastek.Živec.

Jak natřít venkovní fasádu

Zpočátku „ořezáváme“, jak říkají řemeslníci, kolem okrajů štětcem a pak, nejlépe štětkou, pokračujeme na ostatních plochách. Druhý nátěr se doporučuje nanášet válečkem. Pomocí válečku docílíme s barvou BARLET celistvého vzhledu fasády bez nepravidelností.

Jak silná omítka

Zbytečně silná vrstva omítky navíc může snáze praskat; jádrová omítka by měla být ideálně nanášena ve vrstvě 15-20 mm. V problematických místech, kde hrozí rozměrové pnutí (například spoj různých materiálů), zpevníme omítku perlinkou, tedy sklovláknitou mřížkou, která zabrání vzniku trhlin.

Co je to štuková omítka

Je hotová namíchaná štuková omítka, která se používá především pro zhotovení finálních úprav zdí, pro opravy starých omítek nebo na povrchy jako je hladký beton, pórobeton a sádrokarton. Při použití v méně náročných objektech může nahrazovat pro svoji bělost základní malířský nátěr.