Co je složený výrok?

Jak negovat složené výroky

Negace výroku má opačnou pravdivostní hodnotu než původní výrok. Z uvedeného lze snadno odvodit, že výroky ¬ (¬ p) a p říkají totéž (jsou ekvivalentní). Poznámka: Negaci výroku lze utvořit i jinak než předřazením „není pravda, že…“. Je nutno ale vzít v úvahu všechny další možnosti, které výrok p neobsahuje.

Co je to negace výroku

Negací výroku budeme rozumět takový výrok, který popírá pravdivost výroku původního. Negace výroku je tedy jeho „pravý opak“, který vylučuje platnost původního výroku. Pravdivostní ohodnocení negace výroku musí být vždy opačné než pravdivostní ohodnocení původního výroku.

Co je to tautologie

Tautologie (z řeckého ταυτολογία, tautologia, výpověď o témže) je v logice vždy pravdivý složený výrok. Je pravdivý vždy, bez ohledu na pravdivostní hodnotu jednotlivých částí takového výroku. Příkladem tautologie je výrok: „Buď bude zítra pršet, nebo zítra pršet nebude.

Co je to výroková formule

Konečnou posloupnost prvků z množiny V, logických spojek a závorek nazýváme výroková formule (zkráceně jen formule), jestliže vznikla podle následujících pravidel (rekurzivní definice): 1. Každá výroková proměnná (elementární výrok) a ∈ V je výroková formule.

Co to je implikace

Implikace (z lat. implicatio, propletení, zahrnutí) znamená vztah vyplývání nebo zahrnutí. Skutečnost nebo výpověď A implikuje nějaké B, pokud z A nutně vyplývá B, případně pokud je B v A už zahrnuto čili implikováno. Příklad: „Nebude-li pršet, nezmoknem.

Co není výrok

Výrokem není například tázací věta nebo věta, u které nemůžeme jednoznačně určit její pravdivostní hodnotu. Opět příklad: Bude i příští rok Bill Gates nejbohatší člověk na světě

Co je to kontradikce

Kontradikce (z lat. contra-dicere, protiřečit) znamená spor nebo protimluv.

Co to je ekvivalence

Ekvivalence (z lat. aeque, stejně a valere, platit) označuje rovnocennost, stejnou platnost, rovnomocnost a z toho případně plynoucí záměnnost.

Jak poznat výrok

Výrok je každá oznamovací věta (sdělení), u níž dává smysl, když uvažujeme, zda je buď pravdivá, nebo nepravdivá. U výroku určujeme pravdivostní hodnotu. Pokud výrok platí, označíme jeho pravdivostní hodnotu číslicí 1, pokud neplatí, označíme jeho pravdivostní hodnotu číslicí 0.

Jak poznám tautologie

Tautologií se rozumí výroky, které jsou za každé situace pravdivé. V tabulce pravdivostních hodnot u tautologie najdeš jen samé jedničky. Máš za úkol určit, zda tato ekvivalence konjunkce a disjunkce je tautologií, tedy jestli je vždy pravdivá.

Jak poznam Tautologii

To, zda je výrok pravdivý nebo nepravdivý lze ověřit pomocí pravdivostních tabulek – tabulková metoda (vytvoříme si tabulku formule, a pokud je formuli v každém řádku přiřazena jednička, je to tautologie).

Co je to binární relace

Binární relace je pojem z matematiky, vyjadřuje vztah (relaci) prvků jedné množiny k prvkům v množině druhé. lze použít jako definici binární relace.

Kdy plati ekvivalence

Základní vlastnosti tříd ekvivalence: [a, b] ∈ R právě tehdy, když M[a] = M[b]. Pokud máme dva prvky a, b, které jsou ekvivalentní, pak se musí jejich třídy ekvivalence rovnat. Naopak, pokud neplatí [a, b] ∈ M, pak také M[a] ≠ M[b], přesněji M[a] ∩ M[b] = ∅.

Co to je Disjunkce

Disjunkce znamená odloučení, rozdělení, odloučené oblasti, sloučení oblastí, logický součet výroků, množinových prvků zařazených do jedné skupiny celku. Oblasti se mohou překrývat. Pojem se používá např. ve fytogeografii.

Co to je kartézský součin

Kartézským součinem rozumíme množinu všech uspořádaných dvojic takových, že první prvek uspořádané dvojice je prvkem množiny a druhý prvek uspořádané dvojice je prvek množiny . Formálně zapisujeme: Kartézský součin obecně není komutativní.

Kdy je relace zobrazení

Pojem zobrazení vychází z pojmu relace. Zatímco relace definovala nějaký obecný vztah mezi libovolnými dvojicemi prvků daných množin, zobrazení je tu od toho, aby každému prvku jedné množiny přiřadilo (obecně jiný) prvek téže, nebo jiné množiny.

Jak funguje negace

Negace výroku obrací jeho pravdivostní hodnotu, jinými slovy, jejím výsledkem je výrok, který je pravdivý přesně tehdy, když je ten průvodní nepravdivý, a naopak. Negace výroku p se značí ¬ p. Příklad: Negace výroku "Máme alespoň dvě jablka" je výrok "Máme méně než dvě jablka".

Jak se porovnává mohutnost dvou nekonečných množin

Dvě nekonečné množiny se porovnávají zrovínka takovým způsobem. Vysolíte na stůl prvky jedné množiny, a pokud pro každý její prvek najdete prvek té druhé množiny, kterým můžete zakontrovat, zlaťák za zlaťák, tak máte dvě úplně stejně velké množiny, byť třeba nekonečné.

Co je to binární operace

Binární operací ○ v množině M rozumíme zobrazení z množiny kartézského součinu M x M do množiny M. Jestliže v binární operaci je vzoru [x,y] M x M přiřazen obraz z M, píšeme: 1. x ○ y = z; prvek z M se nazývá výsledek operace ○.

Co to je nekonečno

Nekonečno (∞) je abstraktní pojem, který označuje kvantitu (množství) něčeho, co je tak veliké, že nemá konec (od slova konec je odvozeno slovo konečný), typicky se nedá spočítat, změřit, a pokud ano, tak je větší než každé konečné číslo.

Kdy se Mnoziny Rovnaji

ROVNOST MNOŽIN

Množiny A, B se rovnají (zapisujeme A= B) právě tehdy, když každý prvek množiny A je prvkem množiny B a zároveň každý prvek množiny B je prvkem množiny A.

Co je to inverzní prvek

Inverzní prvek je pojem z algebry, který z pohledu jistého prvku označuje prvek, výsledkem operace * s nímž je neutrální prvek.

Co je to Komutativní zákon

Možnost záměny činitelů znamená, že při násobení nezáleží na pořadí činitelů. Matematici tomuto pravidlu říkají zákon komutativní.

Jaký je poslední číslo

Z matematického hlediska žádné konečné nejvyšší číslo neexistuje. Některé z nás možná napadne ležatá osmička značící nekonečno, nejde však o reálné číslo, nýbrž o abstraktní pojem užívaný k označení něčeho, co nemá konec.

Co znamená symbol ležatá osmička

Nekonečno nebo také uroboros, had požírající svůj ocas, který nemá konec ani začátek. To vše je symbol ležaté osmičky, který pochází již ze starověkého Egypta. Představuje cyklickou podstatu věcí, nekonečný návrat od konce k začátku a v dnešní době je symbolem nehynoucí lásky a pevného vztahu, který nikdy neskončí.