Co je Slunce a Měsíc?

Co to je Měsíc

Měsíc, též přirozený satelit či přirozená družice (zastarale trabant nebo souputník) je kosmické těleso přirozeného původu pohybující se po oběžné dráze kolem jiného (většího) vesmírného tělesa, kterým může být planeta, trpasličí planeta nebo planetka.

Co je Slunce Měsíc

Slunce je manifestací mužského principu jang a Měsíc zase jin, ženského principu. Slunce a Měsíc nám přinášejí obrovské množství protikladů, některé pouze přeneseně, ale většinu z nich sami na sobě denně zakoušíme. Jsou dokonalými představiteli konceptu duality.

Jaký je rozdíl mezi Měsícem a planetou

Kolem Země obíhá podobně jako Země kolem Slunce po eliptické dráze v průměrné vzdálenosti přibližně 400 000 km. Měsíc je zhruba čtyřikrát menší než Země. Na rozdíl od naší planety nemá ani atmosféru, ani magnetické pole. Přesto odedávna přitahoval pohledy pozemských pozorovatelů.
ArchivPodobné

Jak obíhá Měsíc

Měsíc obíhá kolem Země a rotuje tzv. vázanou rotací (doba oběhu a rotace je shodná). Díky tomu stále vidíme přibližně jen přivrácenou polokouli Měsíce. Měsíc je prvním cizím tělesem, na kterém stanul člověk (Neil Armstrong, 1969, Apollo 11).
Archiv

Co Stini Měsíc

Zatmění Měsíce je astronomický jev, kdy měsíční kotouč je zastíněn planetou Zemí. Nastává při úplňku, pokud se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce. Měsíc se ve stínu Země pohybuje rychlostí přibližně 1 km/s, a zatmění tak může trvat až 107 minut.

Jak vidime Měsíc

Protože Měsíc nesvítí vlastním světlem, ale pouze odráží sluneční paprsky, vidíme vždy pouze osvětlenou část jeho přivrácené polokoule. Během oběhu se tato osvětlená část mění a my tento nápadný úkaz vnímáme jako fáze Měsíce. Fáze závisí na úhlu mezi Zemí a Sluncem a Zemí a Měsícem.

Jak funguje Měsíc

Obíhá po elipsové dráze kolem Země a současně s ní obíhá kolem Slunce. Podobně jako Země se i Měsíc otáčí okolo své osy. Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 km. Měsíc nemá téměř žádný plynný obal, proto je vystaven silnému ozařování Sluncem i vesmírnému chladu.

Co znamená Slunce

Slunce je centrální hvězda naší sluneční soustavy a soustřeďuje v sobě více než 98 procent její hmotnosti. Od Země je vzdáleno přibližně 8 světelných minut a kdybychom chtěli porovnat sluneční průměr se zemským, zjistili bychom, že je 109-krát větší.

Co trvá jeden Měsíc

Měsíc oběhne Zemi za 28 dní. Stejně tak dlouho trvá, než se Měsíc otočí kolem své osy.

Jaké pohyby dělá Měsíc

Pohyby měsíce

Měsíc vykonává dva základní pohyby: Oběh kolem Země – proti směru hodinových ručiček. Jeden oběh trvá 27 dní a 8 hodin (1 měsíc). Rotace kolem vlastní osy – trvá stejně jako oběh kolem Země, což zapříčiňuje, že ze Země vidíme stále jen jednu stranu Měsíce.

Jak putuje Měsíc

Obíhá po elipsové dráze kolem Země a současně s ní obíhá kolem Slunce. Podobně jako Země se i Měsíc otáčí okolo své osy. Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 km. Měsíc nemá téměř žádný plynný obal, proto je vystaven silnému ozařování Sluncem i vesmírnému chladu.

Co osvětluje Měsíc

Jak vypadají měsíční fáze (nov-první čtvrt-úplněk-poslední čtvrt) a že se v průběhu měsíce střídají, ví nejspíše každý. Téměř všichni také ví, že povrch Měsíce je vidět jen proto, že ho vlastně osvětluje Slunce.

Co zakrývá Měsíc

Měsíc se dostane mezi Slunce a Zemi. Měsíc vrhá stín na úzký pás Země a částečně či celkově zakrývá Slunce.

Co je Slunce pro děti

Slunce je životně důležité pro život na Zemi, protože poskytuje energii tepla a světla pro fotosynteze zelených rostlin. Slunce tvoří více než 99% hmotnosti v solární soustavě. Naše Slunce je hvězda hlavní sekvence, která zůstala stabilní zhruba čtyři miliardy let a zůstane stabilní asi dalších pět miliard let.

Co tvoří Slunce

Stáří Slunce se odhaduje na 4.55 miliard let a mělo by zářit ještě dalších 7 miliard let. Chemické složení je poměrně jednoduché – tvoří je 71.6 % vodíku, 27 % hélia a zbývajících 1,4 % připadá na ostatní prvky.

Jak roste Měsíc

Po novu před úplňkem připomíná Měsíc tvar písmene D, říká se o něm, že dorůstá. Úplněk. Měsíc se nachází na opačné straně než Slunce a k Zemi je přivrácen osvětlenou stranou.

Co nám dává Slunce

Slunce je nejlepším přírodním zdrojem vitaminu D a trvá jen 5-15 minut slunečního záření několikrát týdně, než si všimneme rozdílu. Vyjděte ven a vystavte se přímému slunci na pažích a obličeji, abyste nasáli tento potřebný vitamín.

Jak funguje Slunce

Slunce je koule žhavého plazmatu, každou sekundu se v jádře Slunce přemění asi 600 milionů tun vodíku na helium a při tomto procesu se přemění 4 miliony tun hmoty na energii. Jeho výkon činí zhruba 4×1026 W, z čehož na Zemi dopadá asi 0,45 miliardtiny.

Jak se točí Slunce

Na rovníku se Slunce otočí jednou za 25,38 dne, na pólech za 36 dní. Tento jev se nazývá diferenciální rotace. Vnitřek Slunce se otáčí jako tuhé těleso jednotnou rychlostí jednou za 27 dní. Toto je synodická doba rotace, která je počítána vzhledem k Zemi.

Proč Měsíc ubývá

Měsíční fáze se rozlišují podle toho, jak velká část Měsíce ozářená Sluncem je pozorována ze Země. To se mění vlivem oběhu Měsíce kolem Země, který trvá přibližně 29,5 dní (synodický měsíc).

Jaký vitamín je ze Slunce

Pár minut na slunci v létě po dobu, než je pokožka mírně narůžovělá, vyprodukuje 10.000 až 50.000 IU vitamínu D. Což je téměř 100x více než je doporučená denní dávka. Vitamín D syntetizovaný ze slunečních paprsků si tělo umí uchovat po delší dobu, než vitamín D získaný suplementací, nebo potravou.

Kdy nechodit na Slunce

Mezi 11. a 15. hodinou si ale slunce raději odpusťte, a to platí především v horkých letních dnech. Během poledne je sluneční záření nejintenzivnější, a tudíž nejškodlivější.

Co obíhá Slunce

Planety obíhající kolem Slunce – Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. Některé planety mají kolem sebe prstence, které jsou tvořeny z kousků kamení pokrytých ledem. Kolem některých také obíhají měsíce.

Jak dlouho obíhá Měsíc kolem Slunce

měsíc
Perioda (oběžná doba) 27,321 582 d
Synodická perioda 29,530 589 d
Orbitální rychlost
– minimální 0,968 km/s

Jak působí úplněk na člověka

Při úplňku a novu jsou příliv a odliv nejsilnější. V takových dnech pociťujeme intenzivněji všechny emoce, nejsme ve své kůži. Hodně lidí si stěžuje na úporné bolesti hlavy, a obecně platí, že co bolí, to má při úplňku tendenci bolet ještě víc, ať už jsou to úrazy, jizvy nebo klouby či záda. Úplněk zvyšuje agresivitu.