Jak zjistit správce daně
DEFINOVÁNA. Od roku 2021 zpřístupnila Finanční správa ČR (dále též „FS“ nebo „správce daně“) na stránkách portálu MOJE daně aplikaci modernizované Daňové informační schránky (dále jen „DIS+“), a to na základě § 69 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“).
Kdo je správcem dane u DPH
Nejběžněji jako správce daně vystupují územní finanční orgány, kterými jsou finanční úřad a finanční ředitelství, a dále územní celní orgány, kterými jsou celní úřady.
Kdo jsou osoby zúčastněné na správě daní
Mezi osoby zúčastněné na správě daní patří daňový subjekt a třetí osoby. Daňovým subjektem je osoba, která je takto daňovým řádem označena, a dále poplatník a plátce daně.
Archiv
Kdo je správce silniční daně
Správcem daně je správní orgán (orgán moci výkonné, orgán územního samosprávného celku, jiný orgán a právnická či fyzická osoba, vykonává-li působnost v oblasti veřejné správy) nebo jiný státní orgán (má-li svěřenou působnost v oblasti správy daní).
ArchivPodobné
Kdy je správcem daně celní úřad
Se vstupem České republiky do Evropské unie 1. května 2004 zůstaly celní organý správcem daně z přidané hodnoty pouze při dovozu zboží ve vybraných případech, jak stanovuje zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.
Kdy se musí platit daně
Lhůta pro povinnost podat daňové přiznání je upravena v § 136 daňového řádu (dále jen „DŘ“), platí, že daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob se podává nejpozději do třetího měsíce po skončení zdaňovacího období.
Co je to daňový subjekt
Každý, komu vzniká povinnost platit jakoukoliv daň, je tzv. daňovým subjektem. Podle toho, o kterou daň se jedná, je to buď poplatník (například daně z příjmů fyzických nebo právnických osob) nebo plátce (například daně z přidané hodnoty a nebo daně z příjmů ze závislé činnosti, pokud je zaměstnavatelem).
Jaké jsou druhy dani
DaněDaň z přidané hodnoty. Všechny důležité informace o dani, včetně formulářů a legislativy.Daň z příjmůKompenzační bonus.Silniční daňDaň z nemovitých věcíDaň z nabytí nemovitých věcíDaň dědická, darovací a z převodu nemovitostíDaň z hazardních her.
Za co se platí silniční daň
Za jaká vozidla se platí silniční daň
Silniční daň upravuje zákon č. 16/1993 Sb., o silniční dani. Silniční daň se platí za všechna motorová vozidla včetně jejich přípojných vozidel, která jsou registrovaná a provozovaná na území České republiky, pokud jsou používaná k podnikatelské činnosti.
Kdo vybírá DPH
Zmocněná firma (např. pošta nebo expresní přepravce) pak za vás DPH Celní správě ČR odvede.
Co platí o importu
Při dovozu zboží je v první řadě nutné zboží řádně proclít prostřednictvím celní správy a zaplatit vyměřené clo. Celní správě je nutné předložit fakturu potvrzující nákup a cenu dováženého zboží a vyplněné Celní prohlášení na takzvaném Jednotném správním dokladu (JSD).
Co se nemusí danit
Podle § 10 odst. 3 zákona o daních z příjmů jsou příležitostné příjmy osvobozeny od daně, pokud jejich úhrn (tržba) u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 30 tisíc korun.
Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně
Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.
Co je to prima dan
Přímé daně lze rozdělit do dvou skupin, a sice na daně z příjmů, kam se řadí daně z příjmů fyzických i právnických osob, a na daně majetkové, mezi něž se řadí daň z nemovitostí (jak z pozemků, tak ze staveb), dále daň silniční a daně převodové (tedy daň dědická, darovací a z převodu nemovitostí).
Jaké daně máme v ČR
Přímé daně lze rozdělit do dvou skupin. Tou první jsou daně z příjmů (nebo také daně důchodové), kam se řadí daně z příjmů fyzických i právnických osob. Druhou pak daně majetkové, mezi něž se řadí daň z nemovitostí (pozemky, stavby, bytové i nebytové jednotky), daň silniční a tzv. daně převodové (např.
Co všechno se musí danit
Mezi přímé daně patří:daň z příjmů právnických osob,daň z příjmů fyzických osob,daň z nemovitosti,daň z nabytí nemovitosti (zrušena),darovací daň (zrušena),dědická daň (zrušena),silniční daň.
Kdo musí podat daňové přiznání
Podle zákona o daních z příjmů, § 38g, musíte přiznání podat, pokud vaše roční příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob za uplynulý rok (tj. 2022) přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Kdo musí platit silniční daň
Poplatníkem silniční daně je pak ten, kdo je v technickém průkazu vozidla určen jako provozovatel. Při platbě silniční daně nezáleží na tom, jestli máte vozidlo v osobním nebo obchodním majetku, stejně tak vůz ani nemusí být vaším majetkem, silniční daň platíte i za vypůjčené vozidlo.
Co má 21% DPH
Jedná se například o prodej potravin, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu, časopisy a noviny, ubytovací služby, stravovací služby, pohřební služby, lázeňské služby a sauny, služby fitcenter a posiloven a od 1. 1. 2021 také zpracování komunálního odpadu k dalšímu využití (likvidace a rycklace odpadu).
Na co je daň 21%
základní sazba DPH – 21 % (podléhají jí většina zboží a služeb) první snížená sazba DPH – 15 % (podléhají jí potraviny, některé zdravotnické pomůcky, hromadná doprava, dětské sedačky do automobilů a další) druhá snížená sazba DPH – 10 % (podléhá jí kojenecká výživa, knihy a časopisy, pitná voda z vodovodu a další)
Co se nejvíce dováží do Česka
Největší podíl na tom měly dvě kategorie – dovoz elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů a dovoz silničních vozidel. Do obou těchto kategorií patří i díly a subdodávky pro tuzemskou průmyslovou výrobu, jež jde pak z velké části na export.
Co se nejvíce vyváží z ČR
Česká ekonomika je závislá na vývozu. Největší podíl co do množství na něm mají automobily, pivo, počítače, antivirové programy nebo tramvaje. Škála výrobků, které míří z České republiky do světa, je ale mnohem pestřejší. Oblíbeným exportním artiklem tak jsou například i koloběžky nebo mucholapky.
Kdy musím platit daně
Jestliže za vás podává daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob daňový poradce nebo advokát, platí lhůta 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období. V případě zdaňovacího období, kterým je kalendářní rok, je tato lhůta do 1. 7. následujícího kalendářního roku.
Kdy se neplatí daň z příjmu
V Česku neplatí daň z příjmu fyzických osob zaměstnanci s měsíční mzdou 10 290 Kč.
Co nepatří do příjmů
Do příjmů se naopak nepočítá rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky …