Co je sumeček africký?

Jak se dělá sumeček africký

Čerstvé chlazené filety osolte, opepřete a orestujte na másle (GHI) cca 5 min z každé strany. Pánev před tím vytřete rozpůlenou hlavou česneku a pak restujte sumečka. Česnek nechte běhat po pánvi rozřízlou části dolů, občas ho pošťouchněte k rybě, ať se vůně krásně spojí.
Archiv

Co žere sumeček africký

Sumeček africký je nenasytná masožravá dravá ryba, která obývá hlavně dno, kde loví svou potravu. Nejvíce si pochutná na korýších, červech, jiných rybkách, ale i drobných savcích nebo ptácích. Patří mezi velmi odolné ryby a ve svém přirozeném prostředí se dokáže pohybovat i na souši, kde se živí třeba měkkýši.
Archiv

Jak se chová sumeček africký

Sumeček africký je teplomilná ryba, potřebuje 26 – 29°C teplou vodu. Clariase můžeme chovat ve velice zahuštěné obsádce. Odborné literatury uvádějí 350 – 400 kg sumečka afrického na 1 kubík vody, podle našich zkušeností doporučujeme maximálně 200 kg ryb na 1 kubík a při kvalitní filtraci až do 300 kg sumečků.

Jak chutná sumeček africký

Jeho maso se vyznačuje výbornou chutí a vyšším obsahem tuku, což zaručuje lahodnou šťavnatou chuť. Sumeček africký zvaný také keříčkovec jihoafrický či clarias se volně vyskytuje zejména ve sladkých stojatých vodách v Africe, Sýrii, v jihovýchodní Asii nebo na Madagaskaru, od roku 1990 je také chován České republice.
Archiv

Jak chutna Sumecek

Sumec je vynikající ryba, chutí tak trochu připomínající kapra. Jedná se o největší sladkovodní rybu žijící v Evropě. Nemá šupiny a charakteristické jsou dlouhé „vousy“.

Jak dlouho péct sumečka afrického

Filety sumečka osolíme a opepříme z obou stran, položíme na plech potřený olivovým olejem a na filety navršíme připravenou krustu. Vložíme do trouby předehřáté na 200 °C a pečeme 10-12 minut podle výšky filetů.

Čím krmit sumce

Krmení červy je paráda. Rád se koukám na to, jak se o ně perou. Jedná se o nejlepší krmení pro sumce a moc jim chutnají. Larvy brouka jihoamerického potemníka (Zophobas morio), slouží jako potrava pro ptáky, plazy, obojživelníky, jiný hmyz nebo hmyzožravce.

Jak dlouho PECT sumečka

Filety sumečka osolíme a opepříme z obou stran, položíme na plech potřený olivovým olejem a na filety navršíme připravenou krustu. Vložíme do trouby předehřáté na 200 °C a pečeme 10-12 minut podle výšky filetů.

Jak dlouho PECT sumečka africkeho

Troubu předehřejeme na 140 stupňů Celsia a brambory pečeme 60 – 90 minut. Pánev pokapeme trochou olivového oleje a zprudka na něm osmahneme rybu. Z každé strany opékejte max. 5 minut.

Jak vykuchat sumce

Nejprve opracujeme sumce, omyjeme ho pod tekoucí vodou, vykucháme. Nařízneme kůži kolem hlavy sumce, přichytneme kůži ostřím nože a začneme ji oddělovat od těla. Je nutné oddělit kůži od masa v oblasti břicha, pak ji lze snadno stahovat, občas si pomůžeme nožem. Dále zpracováváme rybu jako jiné druhy.

Jak nejlépe připravit sumce

Sumce naporcujeme, prošpikujeme proužky slaniny, osolíme a poprášíme jemně paprikou. Pekáček vymažeme máslem, poklademe kolečky brambor, na ně položíme porce ryby, na kolečka nakrájenou cibuli, rajčata a papriku, posypeme špetkou šalvěje, poklademe lístečky másla a pečeme v předehřáté troubě asi 45 minut.

Jak připravit sumečka amerického

Vykuchané omyté ryby naložíme do 4% solného nálevu na 8-12 hodin (lák připravíme svařením 5 l vody, spolu s 0,4 kg soli a 0,1 kg cukru). Nálev můžeme ochutit plátky česneku, snítkou šalvěje, nebo petrželky, fantazii se meze nekladou, bylinkami nic nezkazíte, vše ale s mírou. Naložené ryby opláchneme a necháme oschnout.

Jak přilákat sumce

Právě method mix přiláká menší ryby – cejny, plotice, perlíny, tlouště, anebo i menší kapry. A i když se jich u pelet zjeví obrovské množství, tak nám to může být jedno, protože na místě leží tak velké pelety, že s nimi ryby nic neudělají. Tudíž počkají na sumce.

Jaké pelety na sumce

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.

Jak udělat halibuta

Rybu osolíme, opepříme a okmínujeme. Na pánvi si rozehřejeme máslo a přidáme také olej. Na dobře rozehřáté pánvi smažíme halibuta do zlatova. Pokud jsou filety příliš vysoké, necháme je 5 minut dodělat, v předem dobře rozehřáté troubě.

Jak připravit amerického sumečka

Vykuchané omyté ryby naložíme do 4% solného nálevu na 8-12 hodin (lák připravíme svařením 5 l vody, spolu s 0,4 kg soli a 0,1 kg cukru). Nálev můžeme ochutit plátky česneku, snítkou šalvěje, nebo petrželky, fantazii se meze nekladou, bylinkami nic nezkazíte, vše ale s mírou. Naložené ryby opláchneme a necháme oschnout.

Co udělat ze sumce

Skvěle chutná v klasickém trojobalu, pivním těstíčku či bylinkové krustě. Hodí se rovněž k přípravě polévek – sumec a kapr jsou nedílnou součástí maďarské rybí polévky halászlé. Ryba se rovněž dá naložit nakyselo a využít k přípravě nejrůznějších salátů, v uzené formě patří k rybím delikatesám.

Jak zabít sumce

Sumce je samozřejmě nutné nejprve co nejšetrněji zabít. Nejprve ho omráčíme ránou do hlavy, musí být sílná, protože sumec má silnou lebku. Pak na jeho temeni nahmatáme konec lebky a tak 2 až 3 prsty od ní ho usmrtíme dlouhým, úzkým nožem, ten zabodnem tak hluboko, aby jsme s jistotou probodli mozek ryby.

Jak chutná sumec

Sumec je vynikající ryba, chutí tak trochu připomínající kapra. Jedná se o největší sladkovodní rybu žijící v Evropě. Nemá šupiny a charakteristické jsou dlouhé „vousy“. Maso vždy zbavujeme kůže, porcujeme na filety nebo podkovy, obsahuje minimum kostí a poměrně velké množství tuku.

Na co berou sumci

Proto k jejich lovu volíme především rousnice, kuřecí droby, plátky jater, atd. V pozdějším jaru, když teplota vody dosahuje 15-17 stupňů, už sumci nejsou tak vybíravý a spolknou všechno, na co narazí. V této době je nalezneme jak v hloubce, tak i na menších mělčinách.

V jaké hloubce hledat sumce

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno.

Co je to Tilápie nilská

Tilápie nilská neboli okounovec nilský (Oreochromis Niloticus, angl. nile tilapia) je sladkovodní ryba pocházející původně z Afriky, díky dobré přizpůsobivosti a malým nárokům na chov se však vyskytuje na všech kontinentech. Počet ryb chovaných v akvakulturách však výrazně převyšuje přirozený výskyt.

Co to je halibut

Halibut grónský (Reinhardtius hippoglossoides, angl. greenland halibut), zvaný také platýs černý, patří k nejchutnějším a nejvýživnějším mořským rybám. Žije v severních částech Tichého a Atlantického oceánu (od Anglie k severozápadnímu Norsku, Islandu a jižnímu Grónsku).

Jak dlouho se peče sumec

Sumce se slaninou nejdříve zprudka orestujeme na pánvi z obou stran a poté ho přendáme do pekáčku k zelenině. Pečeme v předehřáté troubě cca 25 minut na 170°C. Ke konci pečení rybu posypeme sýrem, slabě osolíme a ldyž se sár roztaví, troubu vypneme a podáváme.

Jak vytáhnout sumce z vody

Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.