Co je Synostoza?

Co to je Synostóza

Je označení pro spojení (srůst) dvou či více kostí mezi sebou.
Archiv

Co je to Trigonocefalie

Předčasný srůst vede k výrazné prominenci metopického švu, tvar čela připomíná lodní kýl, při pohledu shora má hlava tvar trojúhelníku. Označuje se jako trigonocefalie. Oči jsou příliš blízko u sebe, což se označuje jako hypotelorismus. Oči a oční víčka se vyklenují dopředu.

Co je to Mikrocefálie

Mikrocefalie znamená, že jedinec má obvod hlavy menší, než je na jeho věk obvyklé. Mikrocefalie může být přítomna již při narození nebo se může vyvinout během prvních několika let života. Nejčastěji je způsobena genetickou poruchou, která narušuje růst mozkové kůry během prvních měsíců vývoje plodu.

Kdy se uzaviraji Lebecni svy

–18. měsíci. K definitivnímu uzavření švů klenby lební dochází až ve třetím deceniu, vyjímkou je metopický šev, který se uzavírá již v 18 měsících věku. Vzhledem k faktu, že růst mozku je největší v prvních 2–3 letech života, je i rychlost růstu neurokrania nevyšší v tomto období.

Co je Makrocefalie

Makrocefalie (makrocefalus) znamená nadměrnou velikost hlavy. Může být součástí některých geneticky podmíněných onemocnění a v dětském věku se rozvíjí u neléčeného hydrocefalu. Opačným termínem je mikrocefalie.

Co je to Fontanel

Fontanela je vazivový lupínek, který se nachází u dítěte na lebce mezi jednotlivými kostmi. Postupně však osifikuje a ve dvou letech už jsou kosti zcela srostlé.

Kde je lebka nejtvrdší

Spánková kost (os temporale)

Párová kost spánková je uložena mezi kosti klínovou a kosti týlní. Je složena z nejtvrdší kosti na lebce, kosti skalní, ve které je uloženo ucho. Dále z výběžku bradavkového, bodcovitého a z jařmového oblouku a šupiny kosti spánkové. Šupina je nejslabší místo na lebce.

Co to je hydrocefalus

Hydrocephalus (také označovaný vodnatelnost mozku nebo vodnatelnost hlavy) je patologický stav, při němž dochází k abnormálnímu hromadění mozkomíšního moku v komorách nebo dutinách mozku. To může způsobit nitrolební hypertenzi a postupné rozšiřování hlavy, křeče a mentální postižení.

Jak rychle roste obvod hlavy

Dětská hlavička roste nejrychleji mezi čtvrtým a devátým měsícem věku dítěte. Pak růst zpomalí a ve třech letech má dítě lebeční kosti mozkové části téměř stejně velké jako dospělý člověk. Dál se poměrově více zvětšuje už jen obličejová část lebky.

Kdy dítě začne držet hlavičku

Dítě kolem třetího měsíce

Na bříšku by mělo trávit co nejvíce času a už by mělo hezky vzpřímeně držet hlavičku.

Kdy se Zaceli hlavicka

Nad čelem nalezneme tzv. velkou fontanelu ve tvaru kosočtverce, pod níž můžeme dokonce zpozorovat či cítit pulzující krev. Fontanela velká je hmatatelná až do 20. měsíce věku dítěte, kdy lebeční kosti pevně srostou.

Která je nejsilnější kost tváře

Mandibula – dolní čelist Dolní čelist – mandibula – je v dospělém věku nepárová. Je to největší a nejpevnější kost kostry obličeje.

Jaká je nejsilnější kost v těle

Nejsilnější kostí těla je kost stehenní, je odolnější než železobeton, který se používá na stavbách. Tato kost váží kolem jednoho kilogramu. Nejtvrdší hmotou v těle je sklovina.

Jak se pozná hydrocefalus

Převládá bolest hlavy, nevolnost se zvracením a změny chování. Spolehlivou diagnózu může poskytnout CT nebo magnetická rezonance . Jedním z příznaků může být i epilepsie nebo tak zvaný syndrom zapadajícího slunce.

Co je to shunt

Shunt [šant] je uměle vytvořená spojka, která umožňuje volný tok tekutiny v organizmu. V případě krve se vytváří tzv. arteriovenózní shunty propojující tepnu a žílu, které mají využití v dialýze.

Kdy dítě drží samo hlavičku

Od třetího měsíce dítě obvykle již zcela bezpečně drží hlavu a hračku sleduje i z polohy na bříšku. Od 4. – 5. měsíce už zdravému dítěti neustálá poloha pouze na zádech nestačí Je proto dobré mu dávat hračky z různých stran a motivovat ho ke změnám polohy.

Proč se miminku drží hlavička

Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky. Hlavička miminka váží jednu třetinu celé váhy tělíčka miminka a kam se otočí hlavička, tam se také nakloní celé těžiště těla. Což pak vede k asymetrickému vývoji tělíčka, což znamená, že jedna polovina těla bude více zapojována a aktivní, než ta druhá.

Proč si miminko strká ruce do pusy

Každé dítě od narození do 18 měsíců věku si velmi rádo strká různé předměty do úst. Je to jeho způsob objevování světa, kterým se seznamuje s okolním prostředím. Téměř každé dítě ve věku do tří let něco zhruba 30 minut denně žužlá. Nikdy však nevíte, kdy to bude, takže musíte neustále dávat pozor.

Kdy dítě slyší na jméno

Většina dětí začíná na své jméno reagovat již v 9 měsících.

Co dělat když se miminko bouchne do hlavy

Máte-li podezření na zlomeninu lebky nebo poranění páteře, nebo pokud dítě ztratí vědomí, volejte hned sanitku a monitorujte dítě, jeho reakce, pulz a dýchání. Pečlivě sledujte jakékoli známky otřesu mozku. Pokud se vyskytnou jakékoli známky otřesu mozku, jeďte na pohotovost.

Kdy se má miminko otočit na bříško

Převalovat ze zad na bříško se může už ve třech měsících, přitom zpět na záda se to může naučit dokonce až v šesti měsících. Cokoli dokáže v tomto časovém rozpětí je z hlediska vývoje motoriky naprosto normální.

Který kloub v těle člověka spojuje lopatku s trupem

klíční kost (clavicula) a lopatka (scapula), jsou spojeny tuhými klouby mezi sebou a s kostrou trupu, a to skrze klíční kost (clavicula) a hrudní kost (sternum). Kloub ramenní (articulatio humeri): je tvořen hlavicí pažní kosti a kloubní jamkou ramenního kloubu (cavitas glenoidalis), která se nachází na lopatce.

Jaká je nejmenší kost v lidském těle

Nejmenší kosti v těle jsou ušní kůstky kovadlinka, třmínek a kladívko. Ta nejmenší je třmínek, je veliká asi jako zrnko rýže. Nejtvrdší kostí je čelist. Nejdelší kostí je kost stehenní.

Co roste celý život

Nejrychleji nám roste nehet na prostředníku. Obecně nehty na rukou rostou čtyřikrát rychleji než nehty na nohou. Oční bulvy jsou celý život stejně veliké jako při narození, zato nos a uši rostou pořád. Zub je jediná část těla, která se sama neopraví.

Která je největší buňka v lidském těle

Průměr buňky je kolem 60–70 µm, největší je ženská pohlavní buňka – vajíčko – oocyt (200–250µm) a nervová´buňka – neuron, nejmenší je červená krvinka – erytrocyt (7,5µm).