Co je technika kvaš?

Co je kvašová barva

Kvašové barvy jsou podobné temperám, avšak pojí se navíc arabskou gumou a většinou se jedná o barvy vyšší kvality. Nevýhodou temperových I kvašových barev obecně je mírné zmatnění po zaschnutí.
Archiv

Co je to Gouache

Co je to Kvaš neboli také Gouache Zjednodušeně řečeno, jde o vodou ředitelné barvy, které jsou – na rozdíl od akvarelu, (který je po zaschnutí transparentní a jasný) – krycí a sametově matné. Možná je znáte pod názvem plakátové barvy. Kvaš znali již staří Egypťané, jde tak o nejstarší výtvarné médium.
Archiv

Jak malovat kvaš

Stejně jako akvarelem, i kvašem je vhodné malovat na mokrý papír, což umožňuje plynulé přechody, suchý papír zase lépe snáší hustší vrstvy barev. Další výhodou kvašových barev je, že jsou všechny, včetně běloby, zcela krycí. Známými malíři, kteří se touto technikou hodně zabývali, jsou například Claude Lorrain, J.M.W.

Co to je kvas

Kvas je fermentovaný, pěnivý mírně alkoholický nápoj s výraznou přírodní chutí a aroma žitného chleba, neobsahuje syntetické látky určené k aromatizaci ani barviva. Technologie zpracovaní obilí vyvinutá již na počátku 20. století umožňuje zachovat vitaminy E a B, minerály a další biologicky aktivní látky.

Co to je tempera

Tempera (původně italský výraz: Al Tempera) je malířská technika, pro niž jsou charakteristické krycí rychleschnoucí nelesklé barvy s nesplývavými tóny, jejichž ředidlem je ve vodě rozpustná emulze (směs oleje a vody) – zejména v minulosti byla používána tzv. vaječná tempera.

Jak pracovat s kváskem

Krmivo je vlastně hrozně jednoduché: stačí do kvasu přisypávat mouku a přilévat vodu v poměru asi 1:1 k přisypané mouce. Do pšeničného kvasu (vhodného na bagety a bílý chléb) mouku pšeničnou, do žitného (na český chleba a krkonošské kyselo) mouku žitnou.

Jak si udělat kvásek

Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Co to je akvarel

Akvarel je malba, při které se používá barva rozpustná ve vodě (vodová barva). Maluje se na různé povrchy, nejčastěji se používá papír, ale i papyrus, plast nebo kůže, látka, dřevo a plátno. Vodová barva ne zcela kryje, a tak podklad obvykle prosvítá.

Co je to malba

Malba je technika nanášení barev ve (většinou souvislé) vrstvě na podklad, zpravidla pomocí štětce. V přeneseném smyslu slova znamená také produkt této činnosti. Od kresby se liší použitými prostředky – barvami, nástroji (štětec, špachtle…) a plošností, s jakou je barva nanášena.

Jak poznat špatný kvásek

2. Kvásek smrdí Je cítit kysele (jako zkvašený mošt, burčák nebo po lihu/acetonu), je nízký, bledé barvy a na povrchu může mít i vysráženou vodu. Není třeba vyvěšovat černý prapor, že nám kvásek umřel.

Jak zjistit jestli je kvas hotový

Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.

Co to je kvásek

Kvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru hmotností 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie.

Z jaké mouky se dělá kvásek

Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Co je to akrylová barva

Akrylové barvy jsou založeny na vodní bázi, dají se ředit vodou. Jejich výhodou je, že se po zaschnutí stávají voděodolnými a neotírají se. Jsou vhodné pro malbu na papír, plátno, dřevo, karton, malování na kamínky nebo na tečkování mandal.

Co to jsou Anilinové barvy

Anilinové barvy, známé také jako “anilinky”, vytvářejí oproti vodovkám sytější a zářivější stopu. Původně v nich byla obsažená toxická kapalina anilin, po které toto médium nese svůj název a kvůli čemuž byly mezi uživateli méně oblíbené. Díky technologickému pokroku se dnes již anilin v barvách nenachází.

Co je to kreslit

Kresba je výtvarný prostředek, který může mít význam jako samostatné dílo, většinou nám však také slouží jako přípravná fáze pro malbu apod. Od všech typů malby se liší lineárními tahy kreslícího nástroje, kterými však lze vytvořit i nejrůznější přechody a dosáhnout tak i malířského vyznění výsledného díla.

Jak omladit Kvas

V tom případě se doporučuje odebrat čajovou lžičku kvásku, zbytek vyhodit. Odebraný kvásek smíchat s žitnou moukou a vodou a venku z ledničky jej nechat znovu rozběhnout do druhého dne. Poté, pokud je vše v pořádku, objevují se bublinky a příjemně voní opět zahustit a dát do ledničky.

Jak pečovat o kvásek

Kvásek musíte alespoň jednou za týden “nakrmit”. Jednoduše vyndat z lednice, přidat dvě vrchovaté lžíce mouky, trošku vlažné vody a zamíchat na středně husté těstíčko. Opět přikrýt a nechat 24 hodin při pokojové teplotě. Poté můžete část kvásku použít do pečení a část vrátit do lednice.

Jak dlouho vydrží kvas

Dobře vedený kvas vydrží v chladničce o hladu třeba i měsíc nebo dva, poté se však musí omlazovat (= rozkrmit) v několika cyklech. Malé množství rozkvasu (nakrmeného kvasu připraveného k pečení) se umístí do čisté (!)

Jak zastavit octové kvašení

Těsným uzavřením nádob se hledí omezit přístup vzduchu a tím především potlačit octové kvašení, kterým se tlumí normální průběh kvašení a snižuje výtěžek alkoholu.

Jak funguje kvásek

Co je žitný kvásek neboli kvas

Obsahuje kvasinky, enzymy a bakterie, jež spolu fermentují těsto, které tak dobře kyne. Pokud kvásek přidáte do mouky s vodou, začne to tam všechno spolu reagovat, oživnou mikroorganismy v mouce a celá směs začne pracovat, nabývat.

Jak si doma vyrobit kvásek

Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Jak dlouho nechat vzejít kvásek

Nakonec kaši z droždí zalijte ohřátým mlékem, dobře promíchejte a směs nechte odpočinout asi 10 minut na nějakém teplém místě. Během této doby by měl vzejít kvásek ve formě husté pěny.

Jaký je rozdíl mezi akrylovou a akrylátovou barvou

Vůči akrylové je ta akrylátová béčková, tak jak to bývá u filmů. Akrylová je hustší, lépe kryje, dobře se míchá, nedělá takové čmouhy a také po zaschnutí nepouští a nerozmazává se, což akrylátová dělá.

Na co se dá malovat akrylem

Akrylové barvy jsou vhodné pro malbu na papír, karton, plátno, dřevo nebo umělou hmotu. Trvanlivost barev je cca 30-50 let, po jejich úplném zaschnutí je doporučujeme nalakovat.