Jak funguje čtečka karet
Jakmile zařízení kartu rozpozná, obvykle se vám na čtečce rozsvítí modrá nebo zelená kontrolka. Pokud rozpoznána není, je zapotřebí kartu naformátovat. Následně by se měla paměťová karta v zařízení objevit. Pak můžete soubory kopírovat, mazat a prohlížet.
Jak vybrat čtečku čipových karet
Vždy se zaměřte na poctivého výrobce, u kterého si můžete ověřit, že čtečka splňuje normu ISO/IEC 7816. Zařízení dále musí podporovat komunikační standard PC/SC a CCID protokol. Ohlídat budete muset kompatibilitu s počítačem, ke kterému budete čtečku připojovat.
Archiv
Jakou čtečku na občanku
Pro využívání eObčanky je nezbytné vlastnit čtečku čipových karet, která podporuje elektronický čip v občanském průkazu. Taková čtečka může být buď součástí notebooku, případně klávesnice, a nebo je možné ji dokoupit jako externí zařízení, které se připojí pomocí konektoru (například USB) nebo bezdrátově (bluetooth).
Archiv
Jak nainstalovat čtečku karet
Výrobce či dodavatel čtečky by měl uživateli sdělit, zda je do jeho operačního systému potřeba ovladače instalovat. Některé čtečky jsou typu plug&play a nevyžadují instalaci ovladačů, popř. si operační systém umí ovladače vyhledat a instalovat automaticky.
Jak vložit občanku do čtečky
Abyste se elektronickým občanským průkazem – eObčankou – mohli úřadu prokázat, potřebujete mít kromě samotné občanky s aktivovaným čipem také čtečku čipových karet. Připojíte ji k počítači, na výzvu aplikace do ní vložíte eObčanku a úřední systém na druhé straně tak bude vědět, že s ním komunikujete opravdu vy.
Jak používat čtečku
V aplikaci čTečka naskenujete pomocí fotoaparátu vašeho mobilního telefonu unikátní QR kód, který je součástí každého certifikátu. Aplikace čTečka okamžitě ověří elektronický podpis a platnost certifikátu – k tomu nevyžaduje připojení k Internetu, použije uložené parametry.
Jak se přihlásit přes občanku
Pro zahájení identifikace občanským průkazem je třeba stisknout tlačítko Přihlásit. Portál pro identifikaci občanským průkazem spustí v PC uživatele aplikaci eObčanka – identifikace. Před spuštěním aplikace eObčanka doporučujeme připojit k počítači čtečku čipových karet a vložit do ní občanský průkaz.
Jak poznám občanský průkaz s čipem
Občanské průkazy vydávané od 1.7.2018 obsahují kontaktní elektronický čip. V tomto čipu je identifikační certifikát, který obsahuje číslo občanského průkazu a všechny údaje o držiteli, které jsou zapsány na občanském průkazu.
Co zakrýt na občanském průkazu
U občanského průkazu je pořizována kopie dle šablony se zakrytím údajů, které pro identifikaci fyzické osoby nejsou potřebné, a dále se pořizuje celá kopie řidičského průkazu. Kopie dokladů jsou opatřeny razítkem „Souhlasím s pořízením kopie OP a ŘP“, ke které držitel dokladů připojí svůj podpis.
Kde se kupují knihy do čtečky
Zdroje elektronických knih a e-knih zdarmaPůjčování e-knih v knihovnách (jen pro některé čtečky s Androidem)eBooks.eknizky.sk.eKnihovna.Zlatý fond SME.Projekt Gutenberg CZ.Pohádky.Romány zdarma.
Jak dostat knihy do čtečky
Přenesení stažených knih do čtečkyPřipojte čtečku elektronických knih k počítači.V počítači spusťte aplikaci Adobe Digital Editions. Pokud ji ještě nemáte, můžete si ji stáhnout bez dalších poplatků.Přetáhněte knihu na název zařízení, do kterého ji chcete přenést.
Jak si udělat elektronickou občanku
Stačí jen vyplnit formulář z webu Ministerstva vnitra a poslat ho datovou schránkou obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Získání občanského průkazu s čipem je však pouze první krok. Vaše nová občanka totiž zatím neumí vůbec nic, co by ji odlišovalo od té staré.
Kdo muze chtit kopii OP
Okopírovat doklad totožnosti lze, když s tím jeho držitel vyjádří souhlas (svobodný, vědomý a informovaný, navíc prokazatelný po celou dobu zpracování osobních údajů), nebo vyžaduje-li to zvláštní právní předpis anebo mezinárodní smlouva.
Kdo nemusi mít občanský průkaz
Když se zdržuje v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu nebo správního deliktu, k požáru anebo jiné mimořádné události. Když má být kontrolovaný předveden na žádost příslušného orgánu. Je-li oznamovatelem podezření ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu.
Jak stahovat do čtečky
Přenesení stažených knih do čtečkyPřipojte čtečku elektronických knih k počítači.V počítači spusťte aplikaci Adobe Digital Editions. Pokud ji ještě nemáte, můžete si ji stáhnout bez dalších poplatků.Přetáhněte knihu na název zařízení, do kterého ji chcete přenést.
Jak funguje elektronická čtečka knih
Čtečky z naší nabídky používají revoluční displej typu E-Ink (elektronický inkoust), který svým vzhledem kopíruje vytištěnou knihu. Text na displeji vypadá jako vytištěný na papíře. Přirozeně se čte a čtení z takového displeje nenamáhá oči.
V čem číst e-knihy
Zařízení s OS Android
Naše e-knihy můžete jednoduše číst na tabletech a telefonech s operačním systémem Android. Doporučujeme formát ePUB, lze použít i formát PDF. Pro čtení lze využít mnoho různých aplikací, například Knihy Google Play nebo Amazon Kindle pro Android.
Co kdyz má nekdo moji obcanku
– V případě osobních dokladů co nejrychleji kontaktujte městský nebo obecní úřad s rozšířenou působností, kde tuto skutečnost oznamte. V neodkladných případech se případně můžete obrátit na Policii České republiky.
Jak fotit občanský průkaz
Průkazová fotografie může být vytvořena v barevném, ale i černobílém provedení. Nutné je, aby nebyl obrazový záznam příliš světlý ani tmavý. To stejné platí i pro kontrast barev. Aby mohla být fotka použita na doklad, nesmí být nijak znečištěna, pomačkána, roztržena ani potištěna, a to i kdyby se mělo jednat o razítko.
Jak se prokázat bez OP
Pokud občanku u sebe nemáte, lze totožnost případně prokázat řidičským průkazem, pasem, či jinak (za určitých okolností může stačit i např. služební či studentský průkaz, nebo dokonce prohlášení třetí osoby). Policie je v daném případě povinná poskytnout potřebnou součinnost k tomu, abyste se mohli identifikovat.
Co se stane kdyz nemám občanku
Zapomeňte na mýtus, že musíte mít občanský průkaz stále u sebe, není tomu tak – kontrolujícímu totiž nemáme povinnost ukázat OP, ale prokázat totožnost, to je třeba si pamatovat. Pokud OP nemáte a máte jiný průkaz totožnosti, pak je vše v pořádku. Zákon nezakazuje prokázat totožnost i kombinací více dokladů.
Proč si koupit čtečku
Pokud tedy chcete hlavně číst, displej čtečky je pro vás ve většině případů lepší než displej tabletu. Díky technologii E-Ink je skvěle čitelný i na ostrém slunci, podobně jako papír. To samé se ovšem nedá říci o displeji tabletu, který je naopak s vyšší hladinou okolního světla čitelný méně.
Jak dlouho vydrží čtečka knih
Jak už bylo zmíněno, výdrž baterie závisí především na typu displeje. Čtečky s E-Ink displejem na jedno nabití vydrží klidně i malé desítky hodin čtení. Výdrž baterie je však také závislá na tom, zda má čtečka podsvícený displej či nikoliv.
Jak zjistím že si na mě někdo vzal půjčku
Dluhy vedené na své jméno si můžete ověřit v registrech dlužníků. Informace získáte například v dluhovém registru Solus či Bankovním a Nebankovním registru klientských informací. Bohužel v těchto registrech nenajdete malé nebankovní společnosti.
Kdo po mě může chtít rodné číslo
V něm lze získat rodná čísla podnikatelů, společníků firem či jejich jednatelů. V některých registrech se navíc dají zjistit další citlivá data. Základní radou, jak se bránit zneužití rodného čísla, je obezřetnost. Bance či státní instituci musíte zpravidla v některých případech rodné číslo sdělit.