Co jsou to anionty a kationty
Elektricky nabité částice se nazývají ionty. Podle polarity jejich nábojů se dělí na kladně nabité ionty, kationty, např. Al3+ nebo K+, a záporně nabité ionty, anionty, např. S2- nebo OH-.
Archiv
Jak poznat anionty
Anionty. Anionty jsou záporně nabité ionty, takže mají ve vzorci vždy mínus. Název aniontu se obecně tvoří: přídavné jméno prvku či molekuly s koncovkou "-ový" + "anion".
Archiv
Co je to ionty
Ionty jsou atomy či molekuly, které mají nenulový výsledný náboj. V normálním stavu je počet elektronů a protonů v atomu (molekule) stejný a tudíž je atom (molekula) elektricky neutrální. Tím, že se z atomu/molekuly elektron uvolní (nebo jej přijme) se stane tato částice elektricky nabitá a tudíž se stane iontem.
Jak se tvoří ionty
Kationty – jsou kladně nabité ionty, obvykle atomy nebo molekuly (části molekul), které odevzdaly elektron(y), tzn. kationt má v elektronovém obalu méně elektronů než odpovídající atom. Při elektrolýze putují směrem ke katodě. Většinou vznikají z elektropozitivních prvků, například sodíku, vápníku nebo železa.
Co je anion a jak vznikne
Pokud neutrální atom nabyde jeden či více elektronů, počet elektronů se zvýší, zatímco počet protonů v jádře zůstává stejný. Dojde tak k tomu, že se z atomu stává anion, tedy ion se záporným nábojem.
Kde jsou ionty
Ionty zblízka
Přestože si to neuvědomujeme, ionty jsou všude kolem nás. Ionty jsou atomy, které získaly nebo ztratily elektron a díky tomu jsou nabity energií. Iontům, které získaly elektron říkáme „negativní“ (zdravé) ionty, zatímco ty, které ztratily elektron se nazývají pozitivní ionty.
Které prvky tvoří anionty
Anionty většinou vznikají z elektronegativních prvků, například kyslíku, síry, dusíku nebo halogenů: N + 3 e− → N3−.
Kde se nachází ionty
Ionty jsou atomy, které získali nebo ztratili elektron a díky tomu jsou nabity energií. Pozitivní ionty (kationty) ztratili elektron a považují se za nezdravé. Nacházejí se v prachu, kouři a dalších toxických látkách.
Jaký náboj má anion
V aniontech je větší počet elektronů než protonů a proto anionty mají záporný náboj. Např. Cl-.
Jak funguje ionizátor
Ionizátor funguje tak, že sbírá z okolního prostředí molekuly vody a přidává do nich elektrony. Záporně nabitá molekula – tedy aniont – je následně přenesena do vlasů, kde neutralizuje škodlivé kationty.
Na co je dobrý Ionizator
Mimo to čistička s ionizátorem osvěžuje vzduch a dodává pocit čistého vzduchu srovnatelného se vzduchem po dešti, který, jak už jsme výše zmínili, má příznivé účinky na naše psychické i fyzické zdraví. Ionizátor je také velmi účinný v boji s pachovými stopami, dokáže vyčistit prostor od pachu od kouře i alergenů.
Jak často používat ionizátor
Ionizátor by měl být v provozu neustále. K reakci částic totiž dochází nepřetržitě, není možné vzduch vyčistit a obohatit o záporné ionty do zásoby. Po vypnutí přístroje jeho efekt během několika minut vymizí.
Co může nastat v silně Ionizovaném vzduchu
Čím více je ovzduší znečištěno zmíněnými faktory, tím více lehkých, záporných iontů žádoucích pro člověka se mění na střední a těžké, kladné ionty. To způsobuje mimo jiné únavu, pocit „vydýchaného“ vzduchu, u citlivých jedinců mohou přicházet bolesti hlavy a poruchy spánku.
Na co je ionizátor
Ionizátory jsou přístroje určené pro umělou produkci malých záporných iontů v místech, kde je jich nedostatek. Vyrovnávají tak deficit městských interiérů a přibližují je přirozenému stavu prospěšnému pro člověka.
Kde probíhá ionizace
Ionizace a rekombinace probíhají v plynu současně. Převládá-li v určitém okamžiku ionizace, vodivost plynu roste, převládá-li rekombinace, počet iontů klesá a vodivost plynu se zmenšuje. Elektrický proud vede pouze ionizovaný plyn.
Co znamená ionizovat
Ionizace je proces, při kterém se z elektricky neutrálního atomu nebo molekuly stává iont. Pojem „ionizace“ také označuje stav hmoty, která obsahuje ionty. Ionizační energie neutrálních prvků. Opačným dějem k ionizaci je rekombinace.